6 sposobów na uszczelnienie systemu podatkowego

W ostatnich dniach nasiliła się dyskusja dotycząca tego, jak uszczelniać system podatkowy.Według ekspertów Grant Thornton, nieszczelność systemu podatkowego to rzeczywiście istotny problem polskich finansów publicznych i potrzebne są działania, które zwiększą skuteczność państwa w eliminowaniu procederu unikania płacenia należnych, wymaganych prawem podatków.

Warunkiem koniecznym jest jednak, aby ewentualne wprowadzane zmiany, mające uszczelniać system podatkowy, nie odbijały się negatywne na codziennej działalności uczciwych przedsiębiorstw, które rzetelnie odprowadzają podatki.

W ramach nowego cyklu „Zdaniem GT”, w którym eksperci Grant Thornton wypowiadają się na ważne tematy dotyczące polskiej gospodarki, przygotowaliśmy listę potencjalnych, możliwych do wprowadzenia w relatywnie szybkim czasie rozwiązań, które pomogą uszczelnić system podatkowy i bez szkody dla uczciwych podatników przyniosą korzyść finansową budżetowi państwa. Niektóre propozycje pojawiały się już w debacie publicznej i zdaniem ekspertów Grant Thornton są warte wprowadzenia, inne to własne propozycje Grant Thornton.

Proponujemy m.in. uproszczenie systemu CIT, status „dobrego podatnika” oraz informatyzację systemu VAT.

Skontaktuj się z nami