Barometr prawa, Raporty

Produkcja prawa w końcu spowolniła 09.10.2017

W trzecim kwartale 2017 r. w życie weszły 4244 strony maszynopisu aktów prawnych najwyższej rangi. To aż o 45,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika(...)
Czytaj więcej →
Barometr prawa, Raporty

Produkcja prawa silnie przyspiesza 26.07.2017

W pierwszej połowie 2017 r. w życie weszło 17 440 stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu – to aż o 36,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika(...)
Czytaj więcej →
Barometr prawa, Raporty

Polska produkuje najwięcej prawa w historii 21.02.2017

W 2016 r. w Polsce weszło w życie 31,9 tys. stron maszynopisu nowego prawa, czyli najwięcej przynajmniej od 1918 r. i o 7,5 proc. więcej niż w rekordowym 2015(...)
Czytaj więcej →
Barometr prawa, Raporty

Produkcja prawa znowu przyspiesza 27.10.2016

Legislacyjna maszyna w Polsce znowu nabiera tempa. W III kwartale 2016 r. weszło w życie 7816 stron maszynopisu nowych aktów prawnych, czyli aż o 19,4 proc. więcej niż w(...)
Czytaj więcej →
Barometr prawa, Raporty

Legislatorzy zaciągnęli hamulec 20.07.2016

Produkcja prawa w Polsce nie rośnie już w tak zastraszającym tempie jak w poprzednich latach – wynika z najnowszej aktualizacji „Barometru stabilności otoczenia prawnego w Polsce”, czyli cyklicznego badania(...)
Czytaj więcej →
Barometr prawa, Raporty

Polska liderem Unii Europejskiej w produkcji prawa 23.02.2016

W 2015 r. w Polsce weszło w życie 29,8 tys. stron maszynopisu nowego prawa, czyli najwięcej przynajmniej od 1918 r. i o 16 proc. więcej niż w rekordowym roku 2014(...)
Czytaj więcej →
Barometr prawa

Produkcja prawa znowu przyspieszyła 21.10.2015

Chwiejność polskiego systemu prawnego bije kolejne historyczne rekordy. W III kwartale 2015 r. w życie weszło 6548 stron maszynopisu nowego prawa. To o 13,2 proc. więcej niż w tym(...)
Czytaj więcej →
Barometr prawa

Produkcja prawa znowu przyspieszyła 21.07.2015

Chwiejność polskiego prawa nadal przybiera na sile. W I półroczu 2015 roku przyjęto 12784 strony maszynopisu nowego prawa, czyli o 7,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Postrzeganie firm rodzinnych w Polsce bardzo się w ostatnich latach zmieniło. Coraz więcej osób uświadamia sobie, że biznes rodzinny i w ogóle biznes prywatny, to kluczowy element naszej gospodarki oraz że firma rodzinna to firma godna zaufania, gdzie miernikiem sukcesu jest nie bieżący zysk, ale trwałość na pokolenia.

 

Dariusz Bednarski Partner Zarządzający w Grant Thornton, Lider Zespołu Doradztwa dla firm rodzinnych

Informacja o tym, że produkcja prawa w Polsce w końcu wyhamowała, to dobra wiadomość dla gospodarki. W niespełna trzyletniej historii badania odnotowaliśmy już podobną sytuacje w ujęciu kwartalnym. Okazało się jednak, że wtedy był to tylko krótki wyjątek od reguły. Obawiam się, że podobnie będzie tym razem, bo niestety nic nie wskazuje, aby omawiany spadek był efektem systemowego ograniczania regulacji.

 

Tomasz Wróblewski Partner Zarządzający w Grant Thornton

Przed rokiem, kiedy dyrektorzy finansowi po kilku latach dużego optymizmu po raz pierwszy zaczęli patrzeć na kolejne miesiące w mniej różowych barwach, trudno było się dziwić takim nastrojom – przewidywano spadek dynamiki wzrostu gospodarczego, Brexit wywołał falę wątpliwości co do przyszłości UE, a firmom coraz trudniej było pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Jednak tegoroczne wyniki badania pokazują, że pesymistyczny scenariusz w ubiegłym roku nie spełnił się i polskie przedsiębiorstwa osiągnęły dobre wyniki. Niemniej wśród dyrektorów finansowych widoczna jest duża rozwaga co do kolejnych kroków i wydaje się, że starają się przygotować swoje firmy na różne ewentualności

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami