Pozostałe raporty, Raporty

Dyrektorzy finansowi nie obawiają się nowej polityki fiskalnej 20.10.2017

CFO w Polsce czują na własnej skórze, że rząd zacieśnia politykę fiskalną. Ale jednocześnie akceptują te zmiany i się na nie godzą – wynika z badania przeprowadzonego przez Grant(...)
Czytaj więcej →
Firmy rodzinne, Pozostałe raporty, Raporty

Przedsiębiorcy rodzinni zdobyli zaufanie Polaków 16.10.2017

Ponad połowa Polaków deklaruje wysokie lub bardzo wysokie zaufanie do właścicieli firm rodzinnych – tak wynika z opublikowanego 16 października raportu „Polacy o firmach rodzinnych” przygotowanego przez Fundację Firmy(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Firmom coraz mocniej brakuje rąk do pracy 08.09.2017

Już 60 proc. polskich średnich i dużych firm ma problem z rekrutacją pracowników. Obecnie to już ich główna bariera w rozwoju – doskwiera firmom bardziej nawet niż biurokracja.
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Jak uprościć VAT na żywność 03.07.2017

Stawki VAT to od lat zmora całej branży spożywczej w Polsce. Ile kosztowałoby ich ujednolicenie? Nie dużo. Zmiana z 8% na 5% odjęłaby budżetowi państwa zaledwie 0,5 mld zł(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Rekordowe wyniki rynku Catalyst w 2016 roku 29.06.2017

Wartość nieskarbowych instrumentów dłużnych notowanych na Catalyst osiągnęła na koniec czwartego kwartału 2016 roku 81,8 mld zł, co było najwyższym wynikiem od momentu powstania rynku Catalyst – wynika z(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Festiwalowe szaleństwo na studencką kieszeń 28.06.2017

Średni koszt wyjazdu na festiwal muzyczny latem 2017 r. to 1530,04 zł – wynika z naszego raportu. Spośród największych europejskich festiwali najtaniej spędzisz czas na Coulors of Ostrava. Najbardziej(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Czym byłaby firma bez dobrego CFO 20.06.2017

Rola dyrektora finansowego w przedsiębiorstwie jest często niedoceniana, a to w głównej mierze na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za realizację formalno-prawnych obciążeń nakładanych na firmę. Wiążącą się z tym(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Polskie firmy stawiają na płeć piękną 07.03.2017

Prawie połowa osób zasiadających w Polsce na kierowniczych stanowiskach to kobiety – wynika z badania „Women in Business 2017” prowadzonego przez Grant Thornton. Polska jest pod tym względem w(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Postrzeganie firm rodzinnych w Polsce bardzo się w ostatnich latach zmieniło. Coraz więcej osób uświadamia sobie, że biznes rodzinny i w ogóle biznes prywatny, to kluczowy element naszej gospodarki oraz że firma rodzinna to firma godna zaufania, gdzie miernikiem sukcesu jest nie bieżący zysk, ale trwałość na pokolenia.

 

Dariusz Bednarski Partner Zarządzający w Grant Thornton, Lider Zespołu Doradztwa dla firm rodzinnych

Informacja o tym, że produkcja prawa w Polsce w końcu wyhamowała, to dobra wiadomość dla gospodarki. W niespełna trzyletniej historii badania odnotowaliśmy już podobną sytuacje w ujęciu kwartalnym. Okazało się jednak, że wtedy był to tylko krótki wyjątek od reguły. Obawiam się, że podobnie będzie tym razem, bo niestety nic nie wskazuje, aby omawiany spadek był efektem systemowego ograniczania regulacji.

 

Tomasz Wróblewski Partner Zarządzający w Grant Thornton

Przed rokiem, kiedy dyrektorzy finansowi po kilku latach dużego optymizmu po raz pierwszy zaczęli patrzeć na kolejne miesiące w mniej różowych barwach, trudno było się dziwić takim nastrojom – przewidywano spadek dynamiki wzrostu gospodarczego, Brexit wywołał falę wątpliwości co do przyszłości UE, a firmom coraz trudniej było pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Jednak tegoroczne wyniki badania pokazują, że pesymistyczny scenariusz w ubiegłym roku nie spełnił się i polskie przedsiębiorstwa osiągnęły dobre wyniki. Niemniej wśród dyrektorów finansowych widoczna jest duża rozwaga co do kolejnych kroków i wydaje się, że starają się przygotować swoje firmy na różne ewentualności

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami