Pozostałe raporty, Raporty

Jak uprościć VAT na żywność 03.07.2017

Stawki VAT to od lat zmora całej branży spożywczej w Polsce. Ile kosztowałoby ich ujednolicenie? Nie dużo. Zmiana z 8% na 5% odjęłaby budżetowi państwa zaledwie 0,5 mld zł(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Rekordowe wyniki rynku Catalyst w 2016 roku 29.06.2017

Wartość nieskarbowych instrumentów dłużnych notowanych na Catalyst osiągnęła na koniec czwartego kwartału 2016 roku 81,8 mld zł, co było najwyższym wynikiem od momentu powstania rynku Catalyst – wynika z(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Festiwalowe szaleństwo na studencką kieszeń 28.06.2017

Średni koszt wyjazdu na festiwal muzyczny latem 2017 r. to 1530,04 zł – wynika z naszego raportu. Spośród największych europejskich festiwali najtaniej spędzisz czas na Coulors of Ostrava. Najbardziej(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Czym byłaby firma bez dobrego CFO 20.06.2017

Rola dyrektora finansowego w przedsiębiorstwie jest często niedoceniana, a to w głównej mierze na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za realizację formalno-prawnych obciążeń nakładanych na firmę. Wiążącą się z tym(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Polskie firmy stawiają na płeć piękną 07.03.2017

Prawie połowa osób zasiadających w Polsce na kierowniczych stanowiskach to kobiety – wynika z badania „Women in Business 2017” prowadzonego przez Grant Thornton. Polska jest pod tym względem w(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty

Polski biznes wraca myślami do euro 23.01.2017

Już 58 proc. szefów i właścicieli polskich firm chciałoby, aby Polska przyjęła unijną walutę. Grono to powiększyło się pierwszy raz od sześciu lat. Euro już nie takie straszne dla przedsiębiorców.(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

12 powodów, by bać się podatków 17.01.2017

Polski system podatkowy jest skomplikowany, nieprzejrzysty, a czasem bywa dla podatników też opresyjny i niesprawiedliwy. W raporcie „Podatki w Polsce” eksperci Grant Thornton przywołują 12 liczb, które tego dowodzą.
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

2017 rok przyniesie podwyżki płac 09.01.2017

Boom na rynku pracy w końcu przekłada się na wynagrodzenia pracowników. Aż 38 proc. polskich średnich i dużych firm deklaruje, że będzie podnosić pensje
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Niestabilność systemu prawnego hamuje polskich przedsiębiorców. Legislatorzy niestety wciąż nie zdają sobie z tego sprawy, bijąc kolejne rekordy w produkcji prawa. Po poprzednich rekordowych latach mogłoby się wydawać, że tempo tworzenia nowych ustaw i rozporządzeń musi spaść, a obszarów które wymagają zmiany przepisów będzie coraz mniej. Tymczasem jest odwrotnie i polscy przedsiębiorcy jeszcze bardziej toną w gąszczu nowych przepisów.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Zamiana stawki 8% na 5% dla produktów żywnościowych i napojów bezalkoholowych oznaczałoby dla budżetu koszt maksymalnie kilkuset milionów złotych. Przy wpływach VAT na zakładanym na 2017 r. poziomie 143,5 mld zł – to bardzo niewielka kwota, tymczasem korzyść dla przedsiębiorców byłaby ogromna.

 

Małgorzata Samborska Doradca podatkowy, Dyrektor Zespołu Doradztwa dla Branży Artykuły Spożywcze i Napoje

Rynek Catalyst bez wątpienia pozostaje niekwestionowanym liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Warto również zaznaczyć, że nie zachwiały nim takie wydarzenia polityczne jak brytyjskie referendum w sprawie Brexit czy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, polski rynek długu korporacyjnego, dzięki nieznacznej korelacji z zagranicą stanowi stabilną ofertę i ostoję dla inwestorów, charakteryzujących się awersją do ryzyka.

 

 

Rafał Śmigórski Partner w departamencie Doradztwa Transakcyjnego w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami