Pozostałe raporty, Raporty

Obligacje korporacyjne przyciągają inwestorów 15.06.2018

Catalyst nie zwalnia tempa. W 2017 r. wartość nieskarbowych obligacji wyemitowanych na tym rynku wzrosła o 17% i pobiła historyczny rekord
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Polskie firmy zapowiadają podwyżki cen 03.04.2018

Narasta presja inflacyjna w polskiej gospodarce. Coraz więcej firm poważnie rozważa zwiększenie cen za swoje produkty – wynika z badania Grant Thornton.
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Polski biznes silny kobietami 07.03.2018

34 proc. wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety, a jedynie 7 proc. przedsiębiorstw nie zatrudnia Polek na wysokich stanowiskach. Polska jest liderem równouprawnienia w regionie.
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Ponad połowa Polaków nie rozwija swoich kompetencji 21.02.2018

Tylko 42 proc. polskich pracowników podejmuje wysiłek dokształcania się po pracy, a zaledwie 21 proc. jest w stanie wyłożyć na to własne pieniądze. Większość nie widzi potrzeby rozwoju –(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Firmy rodzinne atrakcyjną inwestycją na GPW 02.02.2018

Już co piąta spółka notowana na Giełdzie to firma rodzinna. I radzą sobie one często lepiej niż nierodzinna konkurencja – wynika z raportu Grant Thornton pod patronatem Giełdy Papierów(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Fiskus wydaje wadliwe interpretacje 19.01.2018

Myślisz, że interpretacja podatkowa chroni Twoją firmę? Niekoniecznie. Przez ostatnie pięć lat organy podatkowe wydały 3,5 tys. wadliwych, niewiążących interpretacji – wynika z analizy Grant Thornton.
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Polska ze stabilnym klimatem inwestycyjnym 09.01.2018

Zagraniczni inwestorzy oceniają Polskę jako dobre miejsce do lokowania biznesu. Aż 92% przedstawicieli firm zagranicznych jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby ten krok ponownie –(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Konstytucja Biznesu – ułatwienie dla firm czy pobożne życzenia? 27.11.2017

Przyjęty przez rząd pakiet deregulacyjny miał być powrotem do wolnościowego ducha przedsiębiorczości. Choć wiele z tych propozycji należy ocenić pozytywnie, to jako całość reforma rozczarowuje.
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami