Firmy rodzinne, Wyceny

Na ile posiadany majątek jest istotnym czynnikiem budującym wartość mojej spółki? 21.06.2016

Metody majątkowe traktują przedsiębiorstwo jako obciążony zobowiązaniami zestaw składników majątkowych. Metody te charakteryzują się względną prostotą i mniejszym skomplikowaniem niż  metody dochodowe czy rynkowe.
Czytaj więcej →
Firmy rodzinne

Akademia wycen 05.04.2016

Ile warta jest moja firma? Co wpływa na tę wartość? W jaki sposób potencjalni wspólnicy czy inwestorzy oceniają wartość mojej firmy? Powyższe pytania pojawiają się w głowach wielu przedsiębiorców. Odpowiedzi(...)
Czytaj więcej →
Firmy rodzinne

Sukcesja. Rozwiązania korporacyjne chroniące trwałość biznesu 07.05.2015

Aby zapewnić trwałość prowadzonego biznesu, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zastanowić się nad ewentualnymi zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w sytuacji, gdy osoby, które zbudowały sukces firmy, z przyczyn losowych(...)
Czytaj więcej →
Firmy rodzinne

Konstytucja firmy rodzinnej orężem w walce o przetrwanie przedsiębiorstwa 07.05.2015

Na fali swoistej mody na przedsiębiorczość firmy rodzinne zyskują coraz większą popularność oraz należne im poważanie. Prowadząc działalność w ramach przedsiębiorstwa rodzinnego, ich właściciele rzadko jednakże zdają sobie sprawę,(...)
Czytaj więcej →
Firmy rodzinne

Sukcesja. Przełamać tabu, czyli o dziedziczeniu testamentowym słów kilka 07.05.2015

Rodzima przedsiębiorczość, która przez ostatnie ćwierćwiecze na dobre zadomowiła się już na polskiej ziemi, wchodzi właśnie w okres swoistego przełomu – bezprecedensowej fali przenoszenia na kolejne pokolenia majątków budowanych(...)
Czytaj więcej →
Firmy rodzinne

Sukcesja. Dziedziczenie ustawowe – indywidualna działalność gospodarcza, spółki cywilne, osobowe i kapitałowe 07.05.2015

Z chwilą śmierci przedsiębiorcy prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ogół praw i obowiązków przechodzi na jego następców prawnych bądź(...)
Czytaj więcej →
Firmy rodzinne

Sukcesja: dziedziczenie ustawowe 07.05.2015

Nikt z nas nie jest nieśmiertelny. Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, jaki styl życia prowadzimy i czy posiadamy status przedsiębiorcy – każdy z nas umrze – prędzej(...)
Czytaj więcej →
Firmy rodzinne

Sukcesja. Darowizny 07.05.2015

Darowizny zajmują wyjątkowe miejsce w procesach sukcesji w firmach rodzinnych. Stanowią często element procesu sukcesji najważniejszej roli przedsiębiorcy – roli właściciela biznesu. Wyjątkowe znaczenie darowizn w procesach sukcesji wynika(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Zdajemy sobie sprawę z tego, że prawo musi być zmieniane, bo świat wokół nas się zmienia i system prawny musi za tymi zmianami nadążyć. Poza tym, w przepisach jest mnóstwo błędów i luk, więc trzeba te braki naprawiać, produkując nowe ustawy. Dlatego rozumiemy starania legislatorów, by naprawiać polskie prawo i doceniamy ich dobre intencje. Jednak mamy przekonanie, że skala produkcji prawa w Polsce jest już zdecydowanie za duża i zwyczajnie wymknęła się polskiemu państwu spod kontroli.

 

TomaszWróblewski PartnerZarządzający w Grant Thornton

Jeszcze na początku obecnej dekady polski biznes był niemal jednomyślny – zdecydowana większość przedsiębiorców i menedżerów uważała, że przyjęcie przez Polskę euro pomogłoby ich firmom. Kryzys w strefie euro z lat 2010-2011, wywołany problemami fiskalnymi Grecji, Hiszpanii i Włoch, sprawił jednak, że polski biznes stopniowo nabierał wątpliwości i zaczął doceniać fakt posiadania przez Polskę własnej waluty.

 

Grzegorz Taraszkiewicz-Sirocki Associate Partner Zarządzanie Ryzykiem Finansowym Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami