Doradztwo podatkowe

Los split payment przesądzony 13.11.2017

Los split paymentu został przesądzony. Sejm zdecydował, że mechanizm podzielonej płatności będzie wprowadzony w najbliższe Prima Aprilis. Dla jednych jest to dobra informacja. Cieszą się przede wszystkim przedsiębiorcy działający(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Kształt nowych przepisów PIT i CIT wciąż jeszcze nieznany. Zapowiedzi kolejnych zmian na ostatniej prostej 13.11.2017

Od wielu tygodni wielu przedsiębiorców z uwagą śledzi toczące się prace nad nowelizacją przepisów w zakresie podatków dochodowych. Zakres zmian jakie mają wejść w życie już za kilka tygodni(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 56 08.11.2017

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Zmiany w opodatkowaniu pracy twórczej 07.11.2017

Podatnicy rozliczający 50% koszty uzyskania przychodu z tzw. pracy twórczej od 1 stycznia 2018 r. muszą przygotować się na zmiany. Planowane jest ograniczenie możliwości rozpoznawania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

TSUE vs Fiskus, czyli o prawie do odliczenia VAT 30.10.2017

W ubiegłym tygodniu TSUE wydał wyrok, w którym po raz kolejny potwierdził swoje ugruntowane stanowisko w sprawie odliczenia VAT z faktur, wystawionych przez kontrahenta nieposiadającego statusu czynnego podatnika VAT.(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Amortyzacja po zmianach. Kto skorzysta? 30.10.2017

Rok 2017 upływa pod znakiem licznych zmian w podatkach, szczególnie dochodowych. Oprócz rozwiązań „uszczelniających” system, ustawodawca proponuje takie, które mają ułatwić życie podatnikom. Już dziś przedsiębiorcy mają do dyspozycji(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 55 25.10.2017

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Minister łagodnieje również w zakresie ograniczeń zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi niematerialne 23.10.2017

Zgodnie z zapowiedziami, po burzliwych konsultacjach zmian do Ustawy PIT i Ustawy CIT Ministerstwo Rozwoju i Finansów przedstawiło zaktualizowaną propozycję owych zmian. Bez wątpienia w wielu obszarach należy ją(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Postrzeganie firm rodzinnych w Polsce bardzo się w ostatnich latach zmieniło. Coraz więcej osób uświadamia sobie, że biznes rodzinny i w ogóle biznes prywatny, to kluczowy element naszej gospodarki oraz że firma rodzinna to firma godna zaufania, gdzie miernikiem sukcesu jest nie bieżący zysk, ale trwałość na pokolenia.

 

Dariusz Bednarski Partner Zarządzający w Grant Thornton, Lider Zespołu Doradztwa dla firm rodzinnych

Informacja o tym, że produkcja prawa w Polsce w końcu wyhamowała, to dobra wiadomość dla gospodarki. W niespełna trzyletniej historii badania odnotowaliśmy już podobną sytuacje w ujęciu kwartalnym. Okazało się jednak, że wtedy był to tylko krótki wyjątek od reguły. Obawiam się, że podobnie będzie tym razem, bo niestety nic nie wskazuje, aby omawiany spadek był efektem systemowego ograniczania regulacji.

 

Tomasz Wróblewski Partner Zarządzający w Grant Thornton

Przed rokiem, kiedy dyrektorzy finansowi po kilku latach dużego optymizmu po raz pierwszy zaczęli patrzeć na kolejne miesiące w mniej różowych barwach, trudno było się dziwić takim nastrojom – przewidywano spadek dynamiki wzrostu gospodarczego, Brexit wywołał falę wątpliwości co do przyszłości UE, a firmom coraz trudniej było pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Jednak tegoroczne wyniki badania pokazują, że pesymistyczny scenariusz w ubiegłym roku nie spełnił się i polskie przedsiębiorstwa osiągnęły dobre wyniki. Niemniej wśród dyrektorów finansowych widoczna jest duża rozwaga co do kolejnych kroków i wydaje się, że starają się przygotować swoje firmy na różne ewentualności

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami