Doradztwo podatkowe, Wyroki i interpretacje

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 62 14.02.2018

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Rząd naprawia własne błędy – już niedługo firmy znowu będą mogły amortyzować otrzymane w spadku lub darowiźnie składniki majątku 07.02.2018

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Ustawy PIT, która pozwoli podatnikom amortyzować otrzymane w spadku lub darowiźnie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, co od 1 stycznia nie jest(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Minister zmienia zdanie – dokumentacje także dla małych wartości 06.02.2018

Już od 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje w zakresie sporządzania dokumentacji podatkowych, dotyczących transakcji oraz innych zdarzeń, jakie mają miejsce pomiędzy podmiotami powiązanymi. Co do zasady pierwsze dokumentacje(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Liczysz na zwrot akcyzy? Wynajmij lawetę 05.02.2018

W przypadku samochodów osobowych obowiązek akcyzowy powstaje w wyniku pierwszej krajowej sprzedaży niezarejestrowanego w Polsce pojazdu lub w przypadku jego przywozu z innego kraju członkowskiego ewentualnie spoza UE. Gdy samochód,(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Zwrot akcyzy od piw smakowych – już znamy stanowisko Rzecznika Generalnego! 02.02.2018

W dniu 1 lutego opublikowana została opinia Rzecznika Generalnego w sprawie zawisłej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE – dotyczącej podatku akcyzowego. Spór w tej sprawie toczy się od wielu lat, a(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe, Wyroki i interpretacje

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 61 01.02.2018

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Odpowiedzialność zbiorowa w karuzeli podatkowej nie istnieje 29.01.2018

Organy podatkowe domagają się, aby podatnicy, dokonując transakcji nabycia i sprzedaży towarów, weryfikowali swoich kontrahentów – najlepiej jeszcze kontrahentów swoich kontrahentów – szczególnie w przypadku handlu towarami wrażliwymi. Jeśli(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Limitowanie kosztów usług niematerialnych ma objąć również odpisy amortyzacyjne 29.01.2018

Z początkiem roku 2018 ustawodawca wprowadził przepisy, które ograniczają ujmowanie w kosztach uzyskania przychodów wydatków na usługi niematerialne, ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych. Ustawodawca wprost nie wskazuje, że przepis(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami