Doradztwo podatkowe

Interpretacje indywidualne w transakcjach z podmiotami powiązanymi do kosza? 20.04.2018

Fiskus poświęca coraz więcej uwagi transakcjom z podmiotami powiązanymi i trend ten prawdopodobnie się utrzyma. Można tak wnioskować z niedawno opublikowanego projektu zmian w Ordynacji podatkowej. Zakłada on utratę(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Podatek od nieruchomości komercyjnych będzie uszczelniany 16.04.2018

Kwiecień upływa pod znakiem komunikatów Ministerstwa Finansów. Obok kontrowersyjnej informacji o sposobie opodatkowania kryptowalut, wydano komunikat w sprawie tzw. podatku od nieruchomości komercyjnych. Nie odbił się on tak szerokim(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Kontrowersje w opodatkowaniu Bitcoinów po komunikacie MF 09.04.2018

Przełom marca i kwietnia 2018 r. dostarczył osobom osiągającym szeroko rozumiane przychody z kryptowalut licznych wskazówek, ale niewielu odpowiedzi. Najpierw Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał precedensowy wyrok w sprawie(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Nowe reżimy spłacania odsetek 28.03.2018

Począwszy od 1 stycznia 2018 r. ustawodawca dokonał znaczącej zmiany przepisów w zakresie ujmowania w kosztach uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem dłużnym (tzw. cienka kapitalizacja). Rok 2018 jest(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Problem z zerową stawką akcyzy 28.03.2018

Przepisy akcyzowe dotyczące stosowania zerowej stawki akcyzy od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do innych celów niż napędowe lub opałowe zostały istotnie zmienione na początku 2016 r. Celem tych zmian było(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Minister twardo stoi na gruncie 8% VAT na fast food 19.03.2018

Nasilają się kontrole przedsiębiorców, którzy opodatkowywali żywność „fast food” 5% stawką VAT. Co budzi niepokój, zagrożeni są także ci podatnicy, którzy zawczasu postarali się o opinie klasyfikacyjne Głównego Urzędu(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Ustawa VAT znowu do zmiany 19.03.2018

Nie zaczęły obowiązywać jeszcze przepisy dotyczące split payment, a Ministerstwo Finansów przygotowało już kolejny pakiet zmiany Ustawy VAT. W nowelizacji, oprócz doprecyzowań i drobnych ułatwień planuje się wprowadzenie wielu(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

CIT za 2017 – 11 najczęstszych problemów 07.03.2018

Dla wielu podmiotów, podatników podatku dochodowego od osób prawnych, nieuchronnie zbliża się termin do rozliczenia podatku CIT. Jak wynika z obserwacji Grant Thornton, zawsze przy rozliczeniu pojawiają się wątpliwości,(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami