Doradztwo podatkowe

Samochody w firmie po zmianach, czyli jak ukryć podwyżkę podatku 19.06.2018

Pierwsze półrocze 2018 r. dobiega końca, co widać nie tylko w kalendarzu. Tempa nabiera bowiem komunikowanie podatnikom zamiarów wprowadzenia zmian w prawie podatkowym, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

JPK – ostatni dzwonek 18.06.2018

Za kilkanaście dni już prawie każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do przekazania na żądanie organów podatkowych pozostałych struktur JPK. Dlaczego „prawie” każdy przedsiębiorca? Jakie kary grożą za nieprzekazanie pliku na(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Zyski kapitałowe oraz pozostałe przychody – utrudnienia w ustalaniu dochodu. 29.05.2018

Począwszy od 1 stycznia 2018 r. ustawodawca w Ustawie CIT dokonał rozdziału przychodów na przychody z zysków kapitałowych i pozostałe przychody z działalności. Tym samym podatnik uzyskujący przychody z(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Decyzja o wsparciu inwestycji: nakłady będą musiały urosnąć 28.05.2018

Projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Projekt) 24 maja 2018 r. ukazał na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Daje on pełen(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Pakiet przewozowy – czy kary nie są zbyt surowe? 23.05.2018

Już ponad rok obowiązuje system monitorowania przewozu towarów, wprowadzony na mocy tzw. pakietu drogowego (tj. ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów –(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną: ustawa przyjęta 18.05.2018

Temat ustawy o wspieraniu nowych inwestycji (Ustawa), wprowadzającej zwolnienie z podatków dochodowych mające zastąpić obecną ulgę na działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), nabrał przyspieszenia. 10 i 11 maja(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Ograniczenie kosztów usług niematerialnych nie takie straszne 11.05.2018

Pojawia się coraz więcej interpretacji indywidualnych wyjaśniających, jak rozumieć przepisy określane jako „uszczelniające CIT” obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. Do najbardziej kontrowersyjnych pośród nich należą przepisy wyłączające z(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Kwestia amortyzacji składników majątkowych otrzymanych w spadku lub darowiźnie wciąż nierozwiązana! 07.05.2018

Projekt nowelizacji Ustawy PIT, która pozwoli podatnikom amortyzować otrzymane w spadku lub darowiźnie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, co od 1 stycznia nie jest możliwe, nadal jest(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami