Kancelaria prawna

Projekt nowelizacji przepisów ograniczających obrót ziemią rolną 04.12.2017

W ubiegłym miesiącu na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt zakłada wprowadzenie zmian przepisów(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Zakaz handlu w niedziele i święta w praktyce 04.12.2017

Zakaz handlu w niedziele wzbudził liczne kontrowersje. Pomysł ten był przedmiotem wielu emocjonalnych debat, zarówno w sejmowych kuluarach, jak i pomiędzy przedstawicielami przedsiębiorców i ich pracowników. Zdaniem jego zwolenników,(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacja coraz bliżej 13.11.2017

Obowiązek 50-letniego archiwizowania dokumentacji pracowniczej w formie papierowej, uprzykrzający obecnie zarządzanie zakładem pracy, już niebawem winien przejść do historii. W dniu 7 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął rządowy(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Nowelizacja przepisów dotyczących ulgi podatkowej na działalność badawczo – rozwojową 29.08.2017

Z początkiem sierpnia na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został nowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej. Jak wynika z treści(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Zarządca sukcesyjny, czyli remedium na problem sukcesji firm rodzinnych 10.08.2017

W obecnym stanie prawnym przedsiębiorstwo jest nierozerwalnie związane z osobą przedsiębiorcy. Tym samym, wraz ze śmiercią przedsiębiorcy kończy się de facto byt prawny prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, a(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Od czerwca ułatwienia w dochodzeniu wierzytelności 27.06.2017

1 czerwca 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, wprowadzające szereg zmian w prawie,(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Wpływ darowizn dokonanych za życia spadkodawcy na zachowek 06.06.2017

Zupełnie niesłusznie, zachowek kojarzony jest zazwyczaj wyłącznie z dziedziczeniem ustawowym. Tymczasem, z roszczeniami z tytułu zachowku wystąpić mogą pominięci spadkobiercy ustawowi, jak również ci, którzy w związku z niewłaściwą(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet tylko z ePUAP albo podpisem kwalifikowanym 15.05.2017

21 kwietnia 2017 r. Sejm jednogłośnie przyjął Ustawę o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (zwanej dalej ”(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami