Kancelaria prawna

Jak złożyć sprawozdanie finansowe za 2017 r.? 10.05.2018

15 marca 2018 r. weszły w życie przepisy modyfikujące w istotny sposób dotychczasowy tryb składania rocznych sprawozdań finansowych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez sądy rejestrowe oraz(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Sprzedaż biznesu – ostateczność, czy nowe życie dla firmy 19.04.2018

Nie można w rozważaniach o sukcesji lub szerzej – o przyszłości rodzimego biznesu – nie brać pod uwagę alternatywy w postaci sprzedaży firmy. Należałoby wręcz stwierdzić, że wybór pomiędzy zbyciem(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Konstytucja Biznesu coraz bliżej 04.04.2018

Konstytucja Biznesu, to pakiet pięciu ustaw regulujących – w sposób kompleksowy – zasady wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, wśród których centralne miejsce zajmuje ustawa prawo przedsiębiorców, mająca zastąpić –(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców 14.03.2018

Już od jutra, tj. od 15 marca 2018 r. wejdzie w życie znakomita część przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Zarząd sukcesyjny rozwiązaniem problemów firm rodzinnych w zakresie sukcesji biznesu? 07.02.2018

We wtorek, 6 lutego 2018 r. Rada Ministrów przyjęła sporządzony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (wcześniej: Ministerstwo Rozwoju) projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, wchodzącej w skład(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe, Kancelaria prawna

Przestawienie zegarów dla roszczeń cywilnoprawnych, czyli nowe terminy przedawnienia 22.01.2018

Instytucja przedawnienia roszczeń stanowi istotny instrument ochrony dłużników przed zwłoką wierzycieli w dochodzeniu przysługujących im roszczeń. Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych miesiącach zakres przedmiotowej ochrony znacznie(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Projekt nowelizacji przepisów ograniczających obrót ziemią rolną 04.12.2017

W ubiegłym miesiącu na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt zakłada wprowadzenie zmian przepisów(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Zakaz handlu w niedziele i święta w praktyce 04.12.2017

Zakaz handlu w niedziele wzbudził liczne kontrowersje. Pomysł ten był przedmiotem wielu emocjonalnych debat, zarówno w sejmowych kuluarach, jak i pomiędzy przedstawicielami przedsiębiorców i ich pracowników. Zdaniem jego zwolenników,(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami