Kancelaria prawna

Zarządca sukcesyjny, czyli remedium na problem sukcesji firm rodzinnych 10.08.2017

W obecnym stanie prawnym przedsiębiorstwo jest nierozerwalnie związane z osobą przedsiębiorcy. Tym samym, wraz ze śmiercią przedsiębiorcy kończy się de facto byt prawny prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, a(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Od czerwca ułatwienia w dochodzeniu wierzytelności 27.06.2017

1 czerwca 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, wprowadzające szereg zmian w prawie,(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Wpływ darowizn dokonanych za życia spadkodawcy na zachowek 06.06.2017

Zupełnie niesłusznie, zachowek kojarzony jest zazwyczaj wyłącznie z dziedziczeniem ustawowym. Tymczasem, z roszczeniami z tytułu zachowku wystąpić mogą pominięci spadkobiercy ustawowi, jak również ci, którzy w związku z niewłaściwą(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet tylko z ePUAP albo podpisem kwalifikowanym 15.05.2017

21 kwietnia 2017 r. Sejm jednogłośnie przyjął Ustawę o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (zwanej dalej ”(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

5 najważniejszych zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego 19.04.2017

W dniu 1 czerwca 2017 r. mają wejść w życie znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Zmiany mają na celu przede wszystkim usprawnienie prowadzenia postępowań administracyjnych,  zapobieganie przewlekłości w rozpatrywaniu(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Jeden rachunek dla wszystkich składek ZUS od 2018 r. 18.04.2017

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą zmiany w zakresie rozliczeń z ZUS. Nowelizacja zakłada przypisanie każdemu płatnikowi indywidualnego rachunku, na który jednym przelewem na konto przedsiębiorcy opłacą wszystkie składki należne ZUS.(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Nowa definicja działalności gospodarczej – kosmetyka czy rewolucja? 20.03.2017

Ustawa Prawo przedsiębiorców, zwana również „Konstytucją Biznesu”, której projekt autorstwa Ministra Rozwoju i Finansów został niedawno przekazany do konsultacji społecznych, ma docelowo stać się aktem prawnym, który w sposób(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Objaśnienia prawne – szansa poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców? 17.03.2017

Projekt ustawy Prawo przedsiębiorców, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju w ramach pakietu „Konstytucja Biznesu” zawiera szereg nowych zasad i instytucji prawnych, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Jedną(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Niestabilność systemu prawnego hamuje polskich przedsiębiorców. Legislatorzy niestety wciąż nie zdają sobie z tego sprawy, bijąc kolejne rekordy w produkcji prawa. Po poprzednich rekordowych latach mogłoby się wydawać, że tempo tworzenia nowych ustaw i rozporządzeń musi spaść, a obszarów które wymagają zmiany przepisów będzie coraz mniej. Tymczasem jest odwrotnie i polscy przedsiębiorcy jeszcze bardziej toną w gąszczu nowych przepisów.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Zamiana stawki 8% na 5% dla produktów żywnościowych i napojów bezalkoholowych oznaczałoby dla budżetu koszt maksymalnie kilkuset milionów złotych. Przy wpływach VAT na zakładanym na 2017 r. poziomie 143,5 mld zł – to bardzo niewielka kwota, tymczasem korzyść dla przedsiębiorców byłaby ogromna.

 

Małgorzata Samborska Doradca podatkowy, Dyrektor Zespołu Doradztwa dla Branży Artykuły Spożywcze i Napoje

Rynek Catalyst bez wątpienia pozostaje niekwestionowanym liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Warto również zaznaczyć, że nie zachwiały nim takie wydarzenia polityczne jak brytyjskie referendum w sprawie Brexit czy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, polski rynek długu korporacyjnego, dzięki nieznacznej korelacji z zagranicą stanowi stabilną ofertę i ostoję dla inwestorów, charakteryzujących się awersją do ryzyka.

 

 

Rafał Śmigórski Partner w departamencie Doradztwa Transakcyjnego w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami