Kancelaria prawna

5 najważniejszych zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego 19.04.2017

W dniu 1 czerwca 2017 r. mają wejść w życie znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Zmiany mają na celu przede wszystkim usprawnienie prowadzenia postępowań administracyjnych,  zapobieganie przewlekłości w rozpatrywaniu(...)
Czytaj więcej →

Kancelaria prawna

Jeden rachunek dla wszystkich składek ZUS od 2018 r. 18.04.2017

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą zmiany w zakresie rozliczeń z ZUS. Nowelizacja zakłada przypisanie każdemu płatnikowi indywidualnego rachunku, na który jednym przelewem na konto przedsiębiorcy opłacą wszystkie składki należne ZUS.(...)
Czytaj więcej →

Kancelaria prawna

Nowa definicja działalności gospodarczej – kosmetyka czy rewolucja? 20.03.2017

Ustawa Prawo przedsiębiorców, zwana również „Konstytucją Biznesu”, której projekt autorstwa Ministra Rozwoju i Finansów został niedawno przekazany do konsultacji społecznych, ma docelowo stać się aktem prawnym, który w sposób(...)
Czytaj więcej →

Kancelaria prawna

Objaśnienia prawne – szansa poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców? 17.03.2017

Projekt ustawy Prawo przedsiębiorców, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju w ramach pakietu „Konstytucja Biznesu” zawiera szereg nowych zasad i instytucji prawnych, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Jedną(...)
Czytaj więcej →

Kancelaria prawna

Zmiany w zasadach zatrudniania pracowników tymczasowych 31.01.2017

W dniu 10 stycznia 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy nowelizującej przepisy ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki(...)
Czytaj więcej →

Kancelaria prawna

Rok 2017 zapowiada ułatwienia dla pracodawców 05.12.2016

Zgodnie z projektem ustawy, której autorem jest Ministerstwo Rozwoju, od 1 czerwca 2017 r. mają wejść w życie zmiany zezwalające na digitalizację komunikacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą oraz zezwalające(...)
Czytaj więcej →

Kancelaria prawna

Elektroniczny rejestr przedsiębiorców KRS już za pół roku 14.11.2016

Od 1 czerwca 2017 r. składanie wniosków o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS, przeglądanie akt rejestrowych oraz korespondencja na linii sąd rejestrowy-wnioskodawca będą odbywały się drogą elektroniczną. Projekt ustawy(...)
Czytaj więcej →

Kancelaria prawna

Preferencje podatkowe dla spółek rynku wynajmu nieruchomości 21.10.2016

Opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości przewiduje szereg zmian w prawie podatkowym, które zdaniem Ministra Rozwoju i Finansów, będącego autorem projektu,(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Zdajemy sobie sprawę z tego, że prawo musi być zmieniane, bo świat wokół nas się zmienia i system prawny musi za tymi zmianami nadążyć. Poza tym, w przepisach jest mnóstwo błędów i luk, więc trzeba te braki naprawiać, produkując nowe ustawy. Dlatego rozumiemy starania legislatorów, by naprawiać polskie prawo i doceniamy ich dobre intencje. Jednak mamy przekonanie, że skala produkcji prawa w Polsce jest już zdecydowanie za duża i zwyczajnie wymknęła się polskiemu państwu spod kontroli.

 

TomaszWróblewski PartnerZarządzający w Grant Thornton

Jeszcze na początku obecnej dekady polski biznes był niemal jednomyślny – zdecydowana większość przedsiębiorców i menedżerów uważała, że przyjęcie przez Polskę euro pomogłoby ich firmom. Kryzys w strefie euro z lat 2010-2011, wywołany problemami fiskalnymi Grecji, Hiszpanii i Włoch, sprawił jednak, że polski biznes stopniowo nabierał wątpliwości i zaczął doceniać fakt posiadania przez Polskę własnej waluty.

 

Grzegorz Taraszkiewicz-Sirocki Associate Partner Zarządzanie Ryzykiem Finansowym Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami