Konsulting

Koszty „mrożenia” stopy procentowej będą rosły 04.01.2017

Końcówka zeszłego roku przyniosła spore zaskoczenie na rynkach finansowych. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja w Polsce w grudniu 2016 r. podskoczyła – według wstępnego szacunku roczna dynamika cen(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Jak banki ukrywają przed klientami koszty kredytów 21.09.2016

Większość firm, gdy podpisuje umową z bankiem na długookresowe finansowanie, zmuszana jest do zabezpieczenia transakcji przed ryzykiem zmiany poziomu stóp procentowych. Choć samo zabezpieczenie przed ryzykiem rynkowym jest właściwe, to(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Czy to już czas, żeby sprzedać swoje przedsiębiorstwo? 03.08.2016

Każdy przedsiębiorca stanie kiedyś przed decyzją, w której sprzedaż firmy będzie jedną z możliwych alternatyw. Zanim postanowi podjąć działania mające na celu zbycie przedsiębiorstwa, kluczowym problemem który napotka będzie(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Brexit – i co dalej? 28.06.2016

Większość głosujących Brytyjczyków wyraziła w referendum swoje przekonanie, że z Unią Europejską im dalej nie po drodze. Dla części z nich nerwowa reakcja reszty świata mogła być zaskoczeniem – w(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Jak nie wpaść w zasadzkę niskich stóp 30.05.2016

Stopy procentowe w Polsce nie zawsze będą rekordowo niskie – prędzej czy później zaczną rosnąć. To istotne zagrożenie dla dużej części polskich firm.
Czytaj więcej →
Konsulting

„Mezzanine finance” sposobem na finansowanie rozwoju przedsiębiorstw w warunkach podwyższonego ryzyka 14.08.2015

Panująca obecnie na rynku kapitałowym polityka taniego pieniądza, coraz częściej skłania regulatorów jak i same instytucje finansowe do wprowadzania bardziej restrykcyjnych reguł udzielania finansowania dłużnego. Z drugiej strony  kryzys(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Fairness Opinion wspiera zarządy spółek publicznych 20.07.2015

Coraz częściej w raportach bieżących spółek publicznych pojawiają się informacje o ogłaszanych wezwaniach na akcje. Od początku roku na rynku pojawiły się informacje o wezwaniach m.in. na akcje TVN,(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Nowe technologie wznoszą sprzedaż na wyżyny 09.06.2015

W miarę jak romans konsumenta i nowych technologii nabiera rumieńców, również właściciele tradycyjnych sklepów coraz częściej wchodzą do cyfrowego świata. W handlu coraz większą przewagę nad konkurencją mają ci,(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Niestabilność systemu prawnego hamuje polskich przedsiębiorców. Legislatorzy niestety wciąż nie zdają sobie z tego sprawy, bijąc kolejne rekordy w produkcji prawa. Po poprzednich rekordowych latach mogłoby się wydawać, że tempo tworzenia nowych ustaw i rozporządzeń musi spaść, a obszarów które wymagają zmiany przepisów będzie coraz mniej. Tymczasem jest odwrotnie i polscy przedsiębiorcy jeszcze bardziej toną w gąszczu nowych przepisów.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Zamiana stawki 8% na 5% dla produktów żywnościowych i napojów bezalkoholowych oznaczałoby dla budżetu koszt maksymalnie kilkuset milionów złotych. Przy wpływach VAT na zakładanym na 2017 r. poziomie 143,5 mld zł – to bardzo niewielka kwota, tymczasem korzyść dla przedsiębiorców byłaby ogromna.

 

Małgorzata Samborska Doradca podatkowy, Dyrektor Zespołu Doradztwa dla Branży Artykuły Spożywcze i Napoje

Rynek Catalyst bez wątpienia pozostaje niekwestionowanym liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Warto również zaznaczyć, że nie zachwiały nim takie wydarzenia polityczne jak brytyjskie referendum w sprawie Brexit czy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, polski rynek długu korporacyjnego, dzięki nieznacznej korelacji z zagranicą stanowi stabilną ofertę i ostoję dla inwestorów, charakteryzujących się awersją do ryzyka.

 

 

Rafał Śmigórski Partner w departamencie Doradztwa Transakcyjnego w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami