Konsulting

Koszty „mrożenia” stopy procentowej będą rosły 04.01.2017

Końcówka zeszłego roku przyniosła spore zaskoczenie na rynkach finansowych. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja w Polsce w grudniu 2016 r. podskoczyła – według wstępnego szacunku roczna dynamika cen(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Jak banki ukrywają przed klientami koszty kredytów 21.09.2016

Większość firm, gdy podpisuje umową z bankiem na długookresowe finansowanie, zmuszana jest do zabezpieczenia transakcji przed ryzykiem zmiany poziomu stóp procentowych. Choć samo zabezpieczenie przed ryzykiem rynkowym jest właściwe, to(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Czy to już czas, żeby sprzedać swoje przedsiębiorstwo? 03.08.2016

Każdy przedsiębiorca stanie kiedyś przed decyzją, w której sprzedaż firmy będzie jedną z możliwych alternatyw. Zanim postanowi podjąć działania mające na celu zbycie przedsiębiorstwa, kluczowym problemem który napotka będzie(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Brexit – i co dalej? 28.06.2016

Większość głosujących Brytyjczyków wyraziła w referendum swoje przekonanie, że z Unią Europejską im dalej nie po drodze. Dla części z nich nerwowa reakcja reszty świata mogła być zaskoczeniem – w(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Jak nie wpaść w zasadzkę niskich stóp 30.05.2016

Stopy procentowe w Polsce nie zawsze będą rekordowo niskie – prędzej czy później zaczną rosnąć. To istotne zagrożenie dla dużej części polskich firm.
Czytaj więcej →
Konsulting

„Mezzanine finance” sposobem na finansowanie rozwoju przedsiębiorstw w warunkach podwyższonego ryzyka 14.08.2015

Panująca obecnie na rynku kapitałowym polityka taniego pieniądza, coraz częściej skłania regulatorów jak i same instytucje finansowe do wprowadzania bardziej restrykcyjnych reguł udzielania finansowania dłużnego. Z drugiej strony  kryzys(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Fairness Opinion wspiera zarządy spółek publicznych 20.07.2015

Coraz częściej w raportach bieżących spółek publicznych pojawiają się informacje o ogłaszanych wezwaniach na akcje. Od początku roku na rynku pojawiły się informacje o wezwaniach m.in. na akcje TVN,(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Nowe technologie wznoszą sprzedaż na wyżyny 09.06.2015

W miarę jak romans konsumenta i nowych technologii nabiera rumieńców, również właściciele tradycyjnych sklepów coraz częściej wchodzą do cyfrowego świata. W handlu coraz większą przewagę nad konkurencją mają ci,(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Postrzeganie firm rodzinnych w Polsce bardzo się w ostatnich latach zmieniło. Coraz więcej osób uświadamia sobie, że biznes rodzinny i w ogóle biznes prywatny, to kluczowy element naszej gospodarki oraz że firma rodzinna to firma godna zaufania, gdzie miernikiem sukcesu jest nie bieżący zysk, ale trwałość na pokolenia.

 

Dariusz Bednarski Partner Zarządzający w Grant Thornton, Lider Zespołu Doradztwa dla firm rodzinnych

Informacja o tym, że produkcja prawa w Polsce w końcu wyhamowała, to dobra wiadomość dla gospodarki. W niespełna trzyletniej historii badania odnotowaliśmy już podobną sytuacje w ujęciu kwartalnym. Okazało się jednak, że wtedy był to tylko krótki wyjątek od reguły. Obawiam się, że podobnie będzie tym razem, bo niestety nic nie wskazuje, aby omawiany spadek był efektem systemowego ograniczania regulacji.

 

Tomasz Wróblewski Partner Zarządzający w Grant Thornton

Przed rokiem, kiedy dyrektorzy finansowi po kilku latach dużego optymizmu po raz pierwszy zaczęli patrzeć na kolejne miesiące w mniej różowych barwach, trudno było się dziwić takim nastrojom – przewidywano spadek dynamiki wzrostu gospodarczego, Brexit wywołał falę wątpliwości co do przyszłości UE, a firmom coraz trudniej było pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Jednak tegoroczne wyniki badania pokazują, że pesymistyczny scenariusz w ubiegłym roku nie spełnił się i polskie przedsiębiorstwa osiągnęły dobre wyniki. Niemniej wśród dyrektorów finansowych widoczna jest duża rozwaga co do kolejnych kroków i wydaje się, że starają się przygotować swoje firmy na różne ewentualności

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami