Konsulting

Nie szukaj rąk do pracy, wykorzystaj dane i zwiększ wydajność magazynu oraz produkcji 03.04.2018

Trudność ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, zarówno biurowych, jak i fizycznych, stanowi obecnie poważny problem dla przedsiębiorstw. Cześć przedsiębiorców próbuje radzić sobie z tym ograniczeniem, współpracując z agencjami zatrudnienia lub(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Jak obniżyć zapasy o 20% dzięki wykorzystaniu danych? 14.03.2018

Skąd te zapasy? Celem utrzymywania zapasów jest budowanie bufora między nieprzewidywalnym popytem a zdolnościami produkcyjnymi przedsiębiorstwa. Zagadnienie to wydaje się pozornie łatwe, a większość metod zarządzania zapasami została opracowana już(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Jak uzyskać dofinansowanie na szkolenia z zarządzania projektami? 07.12.2017

Przełom roku to czas podsumowań, planowania budżetów szkoleniowych oraz programów rozwoju dla pracowników. W każdej organizacji istnieje potrzeba zarządzania projektami, czyli profesjonalnego, metodycznego realizowania zadań. Dzięki zawodowemu przygotowaniu kierowników projektów(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Gruby portfel – pojęcie względne 23.11.2017

Wszyscy chcielibyśmy mieć jak najgrubszy portfel. Najgrubszy jednak nie zawsze znaczy najbardziej wartościowy. Każda organizacja jest ograniczona dostępem do zasobów i może realizować tylko niektóre, wybrane inicjatywy. Wdrożenie skutecznego(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Dlaczego wydając miliony na budowanie zaangażowania pracowników kupujemy tak niewiele? 23.11.2017

Temat budowania zaangażowania pracowników od lat nabiera na znaczeniu. Stał się on nie tylko pewnego rodzaju modą, ale bez wątpienia jest kluczowym wyznacznikiem efektywności przedsiębiorstwa. Organizacje przeznaczają miliony na(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Koszty „mrożenia” stopy procentowej będą rosły 04.01.2017

Końcówka zeszłego roku przyniosła spore zaskoczenie na rynkach finansowych. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja w Polsce w grudniu 2016 r. podskoczyła – według wstępnego szacunku roczna dynamika cen(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Jak banki ukrywają przed klientami koszty kredytów 21.09.2016

Większość firm, gdy podpisuje umową z bankiem na długookresowe finansowanie, zmuszana jest do zabezpieczenia transakcji przed ryzykiem zmiany poziomu stóp procentowych. Choć samo zabezpieczenie przed ryzykiem rynkowym jest właściwe, to(...)
Czytaj więcej →
Konsulting

Czy to już czas, żeby sprzedać swoje przedsiębiorstwo? 03.08.2016

Każdy przedsiębiorca stanie kiedyś przed decyzją, w której sprzedaż firmy będzie jedną z możliwych alternatyw. Zanim postanowi podjąć działania mające na celu zbycie przedsiębiorstwa, kluczowym problemem który napotka będzie(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami