Outsourcing finansowo-księgowy

Leasing – jak rozróżnić operacyjny od finansowego? 12.06.2017

Leasing jest tematem bardzo obszernym. Można by napisać wiele artykułów, a nawet książkę, a temat nadal byłby niewyczerpany. Ja skupiłam się na najważniejszych cechach oraz różnicach dotyczących leasingu operacyjnego(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy

Nie zapominajmy o profesjonalizmie w księgowości 22.05.2017

Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości, jest zbiorem zasad etycznych właściwych dla wykonywania zawodu w dziedzinie rachunkowości. Celem kodeksu jest tworzenie wizerunku zawodu w dziedzinie rachunkowości jako zawodu zaufania publicznego.(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy

Rozliczenie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT 04.04.2017

Z każdym rokiem wzrasta liczba przeprowadzanych transakcji z kontrahentami z Unii Europejskiej. Transakcje te rodzą wiele pytań wśród polskich przedsiębiorców. Co do zasady głównie podatnicy VAT zarejestrowani jako czynni(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny – przywilej czy obowiązek? 13.03.2017

Teoretycznie, wydaje się oczywiste, że osoby obowiązkowo ubezpieczone są zobowiązane do tego, aby zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swoich najbliższych nieposiadających własnego tytułu do ubezpieczenia. Nie mniej jednak niejednokrotnie zdarzają(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy

Od 2017 r. trudniej o zwrot VAT w przyspieszonym terminie 10.03.2017

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, poszerzeniu uległ katalog warunków pozwalających na uzyskanie zwrotu VAT w 25-dniowym terminie. W(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy

Amortyzacja jednorazowa – ulga dla firm de minimis 20.02.2017

Możliwość dokonywania przyspieszonej amortyzacji od wartości początkowej środków trwałych stanowi formę ulgi inwestycyjnej dla podatników podatków dochodowych i jednocześnie formę pomocy de minimis udzielanej w zakresie i na zasadach(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy

Zapłaciłeś częściowo gotówką i przelewem za transakcję powyżej 15000 zł? 06.02.2017

Od 1 stycznia 2017 r. gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej faktur oraz płatności, przekracza równowartość 15.000 zł; nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu,(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy

Jednostki powiązane i niepowiązane, czy łączy ich ta sama więź? 06.02.2017

Zmiany w ustawie o rachunkowości w zakresie powiązań doprowadziły do sytuacji, w której dwie spółki w rozumieniu słownika języka polskiego są ze sobą powiązane, lecz w rozumieniu ustawy o(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Zdajemy sobie sprawę z tego, że prawo musi być zmieniane, bo świat wokół nas się zmienia i system prawny musi za tymi zmianami nadążyć. Poza tym, w przepisach jest mnóstwo błędów i luk, więc trzeba te braki naprawiać, produkując nowe ustawy. Dlatego rozumiemy starania legislatorów, by naprawiać polskie prawo i doceniamy ich dobre intencje. Jednak mamy przekonanie, że skala produkcji prawa w Polsce jest już zdecydowanie za duża i zwyczajnie wymknęła się polskiemu państwu spod kontroli.

 

TomaszWróblewski PartnerZarządzający w Grant Thornton

Jeszcze na początku obecnej dekady polski biznes był niemal jednomyślny – zdecydowana większość przedsiębiorców i menedżerów uważała, że przyjęcie przez Polskę euro pomogłoby ich firmom. Kryzys w strefie euro z lat 2010-2011, wywołany problemami fiskalnymi Grecji, Hiszpanii i Włoch, sprawił jednak, że polski biznes stopniowo nabierał wątpliwości i zaczął doceniać fakt posiadania przez Polskę własnej waluty.

 

Grzegorz Taraszkiewicz-Sirocki Associate Partner Zarządzanie Ryzykiem Finansowym Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami