Outsourcing płac i kadr

Przypomnienie o obowiązkach pracodawcy i pracownika 04.01.2018

Istnienie stosunku pracy powoduje, że zarówno na pracodawcy jak i pracowniku spoczywają obowiązki, które muszą wypełniać. Kodeks Pracy wskazuje nam podział oparty na kryterium podmiotowym.
Czytaj więcej →
Outsourcing płac i kadr

Zmiany w zakresie dokumentów pracowniczych od 1 stycznia 2019 r. 03.01.2018

Rada Ministrów przyjęła 24 października 2017 roku projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Zakłada on obniżenie okresu przechowywania(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing płac i kadr

Zmiany 2017 – konieczność tworzenia Regulaminów 12.12.2017

Zarówno regulamin pracy jak i wynagradzania są źródłami prawa wewnątrzzakładowego, a konieczność ich tworzenia regulują art. 77² oraz art. 104 Kodeksu pracy.W 2017 roku ustawodawca znowelizował zapisy, dzięki którym(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing płac i kadr

Jak zaksięgować wynagrodzenie członka zarządu udzielone w ramach powołania? 28.09.2017

Jak rozliczyć i zaksięgować wynagrodzenie szweckiego rezydenta pełniącego w polskiej spółce funkcje prezesa wykonującego swoje prace na podstawie powołania.
Czytaj więcej →
Outsourcing płac i kadr

50% koszty uzyskania przychodów – kiedy warto rozważyć ich zastosowanie? 04.09.2017

Standardowo, w przypadku kalkulacji wynagrodzeń dla pracowników nalicza się im koszty uzyskania przychodów w wysokości 111,25 zł (zwykłe) bądź 139,06 zł (podwyższone). Dla osób współpracujących w oparciu o umowę(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing płac i kadr

Przepracowany dzień vs zwolnienie lekarskie – co wypłacić? 22.05.2017

Często zdarza się, że pracownik po przepracowanym pełnym dniu lub po kilku godzinach pracy z powodu złego samopoczucia udaje się do lekarza, który wystawia zwolnienie lekarskie od dnia, w(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing płac i kadr

Urząd Skarbowy pomoże rozliczyć PIT! 20.02.2017

31 stycznia 2017 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o PIT, który daje  możliwość przygotowania zeznania podatkowego za podatnika przez urząd skarbowy ale dotyczy to dochodów uzyskiwanych od płatników(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing płac i kadr

6 zmian w prawie pracy 2016/2017 12.12.2016

Koniec roku to zwykle czas podsumowań i analiz mijających 12 miesięcy. Rok 2016 obfitował w liczne zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ponadto, podjęte zostały decyzje, co(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami