Międzynarodowy Tydzień Walki z Nadużyciami |
Międzynarodowy Tydzień Walki z Nadużyciami
Grant Thornton Frąckowiak, jako pierwsza instytucja w Polsce, przyłączyła się do Grona Organizacji Wspierających Międzynarodowy Tydzień Walki z Nadużyciami, który miał miejsce 8-14 listopada
Firma Grant Thornton Frąckowiak jako pierwsza instytucja w Polsce, ogłosiła, że weźmie udział w Międzynarodowym Tygodniu Walki z Nadużyciami, w dniach 8-14 listopada 2009 roku jako Organizacja wspierająca, aby budować większą świadomość na temat zwalczania nadużyć oraz promować edukację w tym zakresie. Tydzień Walki z Nadużyciami odbył się w momencie, gdy silna presja finansowa wywołana kryzysem gospodarczym doprowadziła do wzrostu liczby nadużyć, o czym świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych (Association of Certified Fraud Examiners - ACFE).
Firma Grant Thornton Frąckowiak dołączyła w ten sposób do grona organizacji współpracujących z ACFE, największej na świecie organizacji ds. zwalczania nadużyć gospodarczych. ACFE angażuje się w aktywne zwalczanie nadużyć i niesie pomoc w zakresie ochrony biznesu i inwestycji przed tym coraz poważniejszym problemem.
Podczas Tygodnia Walki z Nadużyciami, firma Grant Thornton Frąckowiak jako Organizacja wspierająca angażowała się w różne działania na rzecz ruchu przeciwko nadużyciom. Inicjatywy te obejmowały publikację (wewnętrzną i zewnętrzną) artykułów na swoich stronach internetowych oraz w newsletterach, a także współpracę z lokalnymi przedstawicielami mediów w celu podkreślenia znaczenia problemu nadużyć.
Partner Zarządzający Grant Thornton Frąckowiak, Maciej Richter, zwrócił uwagę, że problem nadużyć gospodarczych jest w Polsce cały czas niedoceniany. „Szczególna uwaga najczęściej jest przykładana do nich dopiero wtedy, kiedy dana organizacja boryka się ze skutkami nieetycznych działań pracowników - stratami finansowymi czy utratą reputacji. Stąd tak potrzebne jest budowanie świadomości pracowników na temat zagrożeń i przede wszystkim zapobieganie nadużyciom, poprzez doskonalenie systemów kontroli wewnętrznej".
Prezes ACFE James D. Ratley, CFE, powiedział, że dzięki wsparciu organizacji z całego świata Międzynarodowy Tydzień Walki z Nadużyciami staje się skutecznym narzędziem w podnoszeniu świadomości w zakresie zwalczania nadużyć gospodarczych.
"Nadużycia to nadal poważny problem, a stan naszej gospodarki wymaga, aby wszystkie organizacje były na nie coraz bardziej wyczulone", powiedział Ratley. "Po raz kolejny chcemy podziękować wszystkim zwolennikom Międzynarodowego Tygodnia Walki z Nadużyciami za pomoc w ukazaniu pilnej potrzeby zapobiegania i wykrywania nadużyć gospodarczych".
W swoim raporcie Nadużycia Zawodowe: Badanie wpływu recesji gospodarczej, ACFE stwierdziło, że:
Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobów zwiększania świadomości i zmniejszenia ryzyka nadużyć podczas Międzynarodowego Tygodnia Walki z Nadużyciami, odwiedź www.FraudWeek.com.
Raport Nadużycia Zawodowe: Badanie wpływu recesji gospodarczej jest dostępny bezpłatnie do pobrania on-line na stronie internetowej ACFE: www.ACFE.com/Occupational-Fraud. Raport w formacie PDF.
Grant Thornton Frąckowiak jest wyłącznym przedstawicielem międzynarodowej sieci Grant Thornton International w Polsce. Grant Thornton International jest jedną z wiodących organizacji światowych zrzeszającą ponad 100 niezależnie zarządzanych firm księgowych i doradczych świadczących usługi w zakresie audytu, podatków i udzielania specjalistycznych porad dla firm prywatnych oraz jednostek interesu publicznego. Grant Thornton International jest marką wysoko cenioną i rozpoznawalną przez organy regulujące rynek, instytucje finansowe, inwestorów, analityków, media specjalistyczne.
www.gtfr.pl oraz www.GTI.org
Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych (Association of Certified Fraud Examiners - ACFE) jest największą na świecie organizacją dedykowaną zwalczaniu nadużyć gospodarczych, a także czołowym organizatorem szkoleń dotyczących przeciwdziałaniu nadużyciom, świadczącym również usługi edukacyjne w tym zakresie. Wraz z prawie 50.000 członkami w ponad 125 krajach, ACFE wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania nadużyć oraz zapewnia szkolenia i środki, mające na celu poprawę efektowności zwalczania nadużyć. Aby uzyskać więcej informacji na temat ACFE, odwiedź www.ACFE.com.
Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z:
Grant Thornton Frąckowiak: Maciej Richter, richter.maciej@gtfr.pl
Anatol Skitek, skitek.anatol@gtfr.pl
ACFE: Scott Patterson, spatterson@acfe.com