Podatnicy mogą wystawiać faktury korygujące zbiorcze, gdy udzielają opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie. 

Ustawodawca wskazał, że faktura korygująca powinna zawierać:

1) wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;

2) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, takie jak:

  • datę wystawienia;
  • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku;
  • numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;
  • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury oraz nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;

4) przyczynę korekty;

5) jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6) w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 – prawidłową treść korygowanych pozycji.

Natomiast zbiorcza faktura korygująca oprócz ww. elementów powinna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka; nie musi zawierać danych określonych w pkt 5 i 6 oraz nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą.

Z powyższego wynika, że wystawienie w 2014 r. zbiorczej faktury korygującej , mimo określenia „zbiorcza” nie stanowi uproszczenia dla wystawcy. Trzeba bowiem obowiązkowo podać daty i numery faktur korygowanych, jak i datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, co przy dużej liczbie wystawionych w danym okresie rozliczeniowym faktur pierwotnych może być czasochłonne.

Z uwagi na pojawienie się w prasie informacji (DGP z 25.06.2014 r.), iż Ministerstwo Finansów dopuszcza podanie pierwszej i ostatniej daty dokumentów pierwotnych oraz pierwszego i ostatniego numeru korygowanych faktur na zbiorczej fakturze korygującej, bez podawania danych wszystkich korygowanych faktur, warto wystąpić z wnioskiem o interpretację.

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Faktury korygujące zbiorcze bez uproszczeń?

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Pole zawiera niedozwolone znaki

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.