Festiwalowe szaleństwo na studencką kieszeń28.06.2017

Średni koszt wyjazdu na festiwal muzyczny latem 2017 r. to 1530,04 zł – wynika z naszego raportu. Spośród największych europejskich festiwali najtaniej spędzisz czas na Coulors of Ostrava. Najbardziej ceną kuszą jednak polskie imprezy, zwłaszcza Przystanek Woodstock.

Początek wakacji to dla fanów muzyki długo wyczekiwany moment w kalendarzu. Lato obfituje bowiem w festiwale muzyczne, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W związku z tym firma Grant Thornton przygotowała raport, w którym porównuje koszt udziału w 12 renomowanych festiwalach – 10 w Europie i 2 w Polsce. Dla potrzeb analizy przyjęto założenie, że na koszt udziału składają się: 3-dniowy karnet, transport (punkt startowy w Warszawie), nocleg (pole namiotowe lub hostel), wyżywienie (3 zestawy Big Mac dziennie) oraz piwo (4 dziennie). Uwzględniono również zniżki studenckie.

Średni koszt wyjazdu na festiwal muzyczny w tegoroczne wakacje wyniósł 1530,04 zł. Oznacza to, że statystyczny student, zarabiający 13 zł brutto za godzinę na umowie zlecenie (minimalna krajowa), musi przepracować 17 dni roboczych, aby stać go było na udział w festiwalu

Monika Łosiewicz
Specjalista ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton

Niewątpliwie największą część budżetu festiwalowego pochłaniają bilety wstępu. Często stanowią one nawet ponad połowę kosztu udziału w festiwalu, dlatego warto rozpocząć polowanie na karnety jak najwcześniej, ponieważ w przedsprzedaży można nabyć bilety za niższą cenę .

Jeśli chodzi o dojazd na miejsce festiwalu, to w Polsce najbardziej opłacalnym środkiem transportu jest pociąg (przy założeniu posiadania zniżek studenckich). Wybierając się natomiast na festiwal zagraniczny, najkorzystniej jest zaplanować podróż autem – tak zwykle wyjdzie najtaniej (jeżeli podróżujemy co najmniej 3-osobową grupą). Wyjątkiem są festiwale organizowane w Wielkiej Brytanii, na które bardziej opłaca się dolecieć samolotem.

Planując nocleg w trakcie festiwalu, warto skorzystać z opcji pola namiotowego udostępnianego przez organizatorów, zwłaszcza jeżeli można je wykupić w pakiecie z biletem. Jeżeli nie, to pozostaje nam próba znalezienia taniego hostelu, co generuje jednak dodatkowe koszty – dodaje Monika Łosiewicz.

Wykres 1. Koszt trzydniowego udziału w festiwalu (w zł)

Z grona 12 analizowanych festiwali najtańszy okazuje się wyjazd na Przystanek Woodstock ze względu na to, że to jedyny festiwal, na który wstęp jest darmowy. Aby wziąć udział w 3-dniowej zabawie w Kostrzynie nad Odrą wystarczy mieć w portfelu 253,51 zł, co przekłada się na 3 dni pracy studenta. Z kolei najbardziej kosztownym festiwalem jest odbywający się w belgijskim Boom Tomorrowland. Aby wybrać się tam, trzeba liczyć się z kosztami rzędu 2553,99 zł – na udział w tej imprezie statystyczny student musi pracować aż przez 1,5 miesiąca (29 dni roboczych). Spośród zagranicznych festiwali najtańszy jest czeski Colours of Ostrava, dokąd wyjazd wiąże się z wydatkiem 1024,59 zł – to o ok. 80 zł więcej niż koszt udziału w rozpoczynającym się dzisiaj w Gdyni Open’er Festival.

 

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Czym byłaby firma bez dobrego(...)

Czytaj więcej →

Zmiany w ustawie o rachunkowości

Czytaj więcej →

Rekordowe wpływy transferowe polskich klubów

Czytaj więcej →

Unijne dotacje uruchamiane zbyt wolno

Czytaj więcej →

Fiskus nadal nie ma wątpliwości

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami