Lato emisji na Catalyst30.10.2017

Do jednych z najczęściej powtarzanych przez inwestorów powiedzeń należy zdanie: „Sell in May and go away!”, które wskazuje na mniejszą aktywność na światowych rynkach finansowych w sezonie letnim. Aby sprawdzić słuszność powyższego stwierdzenia analizie poddano letnie emisje na rynku Catalyst w 2017 roku.

Okres badawczy obejmował cztery letnie miesiące, czyli: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2017, a przedmiot analizy stanowiły obligacje korporacyjne, spółdzielcze oraz komunalne, których emisje przeprowadzono w polskiej walucie.

Polski rynek Catalyst w 2017 bardzo szybko się rozwija, czego dowodem może być wartość obligacji wprowadzonych do obrotu w letnim sezonie tego roku: 6,2 mld zł. W porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o 403,6%! Po wykluczeniu dwóch największych emisji tego roku, które notabene obyły się właśnie w martwym sezonie giełdowym, łączna letnia wartość emisji w dalszym ciągu mocno odbiegała od tej z 2016 roku i wyniosła 2,3 mld zł. Co ważne, w porównaniu do 2016 roku, emitentów w okresie od czerwca do września bieżącego roku było mniej. Tak zwany „sezon ogórkowy” na polskim rynku Catalyst obfitował również w debiuty, w lecie pojawiło się aż 7 nowych emitentów, w tym Idea Bank, Europejskie Centrum Odszkodowań, czy PZU SA.

Pozyskanie kapitału

Zapoznaj się z usługą

 

Pomimo często sprawdzającej się prognozy o braku aktywności na rynku w czasie wakacji, polski rynek obligacji pozytywnie zaskakuje wartością oraz liczbą wyemitowanych serii obligacji, co może świadczyć o kolejnych pozytywnych prognozach dla rynku Catalyst.

Więcej o strukturze obligacji czytaj na stronach 23- 25 poniższego raportu „Catalyst w 2016 roku”

 

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Spółki sięgają po finansowanie dłużne(...)

Czytaj więcej →

Obligacje korporacyjne na rynku Catalyst

Czytaj więcej →

Rynek Catalyst liderem wśród państw(...)

Czytaj więcej →

Rekordowe wyniki rynku Catalyst w(...)

Czytaj więcej →

W jakim stopniu rozpoznawalna marka,(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami