Magazyn PLUS O dotacjach16.01.2017

Szanowni Państwo, w Państwa ręce oddajemy kolejny numer magazynu Plus, tym razem poświęcony dotacjom unijnym. Niniejsze opracowanie zawiera kompendium wiedzy dotyczące środków unijnych dostępnych z budżetu Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Dokument został przygotowany przez Departament Doradztwa Europejskiego Grant Thornton.

W pierwszej części opracowania przedstawiamy, kto i z jakich programów pomocowych może skorzystać. Sporo miejsca poświęcamy niezwykle istotnemu tematowi, którym jest prawidłowe określenie wielkości przedsiębiorstwa z perspektywy przepisów unijnych. Nie jest to temat łatwy, a w wielu organizacjach powiązanych kapitałowo oraz osobowo, często wymaga wnikliwej analizy, która już na początku pozwala na uniknięcie błędów z doborem odpowiednich konkursów, w których można aplikować o środki unijne.

Druga część dokumentu dotyczy programów sektorowych, których w obecnej perspektywie unijnej znalazło się kilkanaście oraz programów skierowanych do obszarów rolnych i rybackich. Trzecia część przybliża temat działalności B+R. Staraliśmy się wyjaśnić, jak należy rozumieć oraz w jaki sposób odróżnić badania przemysłowe od prac rozwojowych. W tej części poruszamy również temat zachęt dla przedsiębiorców na prowadzenie prac B+R. Korzystając z wiedzy doradcy z zespołu podatków przyglądamy się, w jaki sposób można skorzystać z ulgi podatkowej przeznaczonej na ten cel.

Ostatnia część opracowania dotyczy etapu realizacji projektu. Szczegółowo omówione zostały tu obowiązki wynikające z przywileju otrzymania dofinansowania. Analizujemy wszystkie etapy, począwszy od podpisania umowy, poprzez rzeczową realizację projektu oraz kontrolę i sprawozdawczość, kończąc na fazie trwałości projektu. Opracowanie nie wyczerpuje tematu, wskazuje jednak na najważniejsze aspekty dotyczące ubiegania się o fundusze unijne.

Mam nadzieję, że pomoże ono Państwu w podjęciu świadomych decyzji biznesowych, będąc również interesującą lekturą.

 

Doradztwo europejskie

Zapoznaj się z usługą
Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Magazyn PLUS Sukcesja

Czytaj więcej →

Magazyn PLUS Outsourcing Rachunkowości

Czytaj więcej →

Magazyn PLUS Od audytu(...)

Czytaj więcej →

Magazyn PLUS Doradztwo Gospodarcze

Czytaj więcej →

Magazyn PLUS Bezpieczeństwo i(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami