Rynek Catalyst liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej19.09.2017

Ubiegły rok pokazał, że Catalyst nie jest jedynie miejscem emisji instrumentów Skarbu Państwa, a rozwijający się segment obligacji korporacyjnych przedsiębiorstw nadal stanowi atrakcyjną alternatywę dla finansowania bankowego.

Warto podkreślić, że polski rynek długu od początku swojego istnienia jest niekwestionowanym liderem wśród państw regionu Europy Środkowo -Wschodniej (CEE). Zgodnie z danymi za 2016 rok, opublikowanymi przez Federation of European Securities Exchanges (FESE), łączna liczba instrumentów dłużnych notowanych na Catalyst na koniec 2016 roku wyniosła 566 serii, dzięki czemu polski rynek jest aż o 392,2% większy od drugiego pod względem liczby notowanych instrumentów – rynku czeskiego. Ponadto, Catalyst wiedzie również prym w regionie CEE pod kątem wartości transakcji przeprowadzonych w latach 2010-2016, z całkowitym obrotem rzędu 3,2 mld EUR.

Emisja obligacji Catalyst

Zapoznaj się z usługą

Na koniec pierwszej połowy 2016 r. na rynek Catalyst wprowadzono 67 serii obligacji natomiast na koniec czerwca 2017 r. liczba ta wyniosła 91 serii. Utrzymanie się tendencji pozwala przypuszczać, że 2017 r. będzie rekordowym rokiem również pod względem łącznej wartości emisji, na którą jak do tej pory główny wpływ miała emisja PZU S.A. o wartości prawie 2.3 mld zł.

Więcej o kondycji polskiego rynku obligacji dowiesz się po lekturze poniższego Raportu.

 

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Rekordowe wyniki rynku Catalyst w(...)

Czytaj więcej →

W jakim stopniu rozpoznawalna marka,(...)

Czytaj więcej →

Na ile posiadany majątek jest(...)

Czytaj więcej →

Rola Autoryzowanego Doradcy na NewConnect(...)

Czytaj więcej →

Wyraźne ożywienie na Catalyst

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami