Spółki sięgają po finansowanie dłużne – analiza pierwszego półrocza na rynku Catalyst04.10.2017

W wydanym podsumowaniu poprzedniego roku na polskim rynku obligacji korporacyjnych w postaci  „Raportu Catalyst  w 2016. Podsumowanie i perspektywy” przedstawiliśmy zapowiedzi emisji obligacji w 2017. Po zakończonym półroczu, warto podsumować, w jakim stopniu ubiegłoroczne prognozy zostały potwierdzone…

Powołując się na Prospekty Emisyjne oraz wiadomości podawane przez spółki, wyszczególniono potencjalnych emitentów obligacji w 2017 roku. Do tych podmiotów zaliczyliśmy w głównej mierze firmy:

  • Finansowe/ windykacyjne,
  • Deweloperów,
  • Oraz banki.

Pozyskanie kapitału

Zapoznaj się z usługą

Analiza wykazała, że firmy z powyższych sektorów były główną siłą napędową rynku Catalyst w pierwszym półroczu 2017 roku. Jednym z najaktywniejszych  podmiotów była, bezkompromisowo, spółka Getback, która w pierwszym półroczu 2017 wyemitowała aż 9 serii obligacji o łącznej wartości 231,4 mln zł. Warto podkreślić, że wrocławski windykator jest również tegorocznym debiutantem na Głównym Rynku GPW. Kolejnymi podmiotami z branży finansowej, które zostały wymienione w Raporcie Grant Thornton były Best oraz Kruk. Również w tych przypadkach, prognoza została potwierdzona, a spółki w okresie od stycznia do czerwca 2017 pozyskały kapitał o łącznej wartości 340,0 mln zł.

Godnym zauważenia faktem jest również znaczna aktywność firm deweloperskich na rynku Catalyst. Wymienione w Raporcie podmioty, takie jak: Archicom, Echo Investment, Polnord, Ghelamco Invest oraz Victoria Dom wyemitowały obligacje o łącznej wartości ponad 449,0 mln zł.

Prognoza potwierdziła się również w przypadku banków. Do Getin Noble Bank – jednego z rekordzistów na rynku Catalyst pod względem liczby i wartości wprowadzanych instrumentów, który w ubiegłym półroczu wyemitował 4 serie obligacji – dołączył również Bank Millenium, który w kwietniowej emisji pozyskał 300,0 mln zł.

 

Więcej o rynku Catalyst dowiesz się z poniższego raportu:

 

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Obligacje korporacyjne na rynku Catalyst

Czytaj więcej →

Rynek Catalyst liderem wśród państw(...)

Czytaj więcej →

Rekordowe wyniki rynku Catalyst w(...)

Czytaj więcej →

W jakim stopniu rozpoznawalna marka,(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami