W CIT-8 rozlicz ulgę na nową technologię10.02.2015

Jeśli w 2014 r. były ponoszone wydatki na wartości niematerialne i prawne (takie jak: oprogramowanie komputerowe, systemy ERP, SAP, licencje technologiczne, system finansowo-księgowy, system do zarządzania przedsiębiorstwem, wsparcia logistyki czy obsługi gospodarki magazynowej) – jest szansa na odzyskanie 9,5% poniesionych wydatków. Wystarczy upewnić się, że powyższy WNIP utożsamia nowe rozwiązania technologiczne i postarać się o opinię niezależnej jednostki, a będzie nam przysługiwało prawo do rozliczenia w zeznaniu rocznym ulgi na nową technologię. 

Dla podatników, dla których rok podatkowy jest równy rokowi kalendarzowemu, termin złożenia CIT-8 upływa z końcem marca 2015 r. Czasu pozostało już zatem niewiele.

Ulga na nowe technologie staje się coraz bardziej popularna. Jest to wynikiem coraz powszechniejszej wiedzy o prawie do ulgi wśród przedsiębiorców oraz faktu, że coraz łatwiej uzyskać opinię stosownej jednostki naukowej, potwierdzającą stosowanie nowych technologii.

Ulga na nową technologię oznacza prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów nabycia i wdrożenia takiej technologii, a więc w praktyce oznacza zwrot 9,5% poniesionych wydatków. Ulga w żaden sposób nie wpływa na prawo podatnika do ujęcia w kosztach podatkowych amortyzacji WNIP w pełnej wysokości.

Wymagane dokumenty

Do skorzystania z ulgi wymagane są:

  • dokumenty stwierdzające wysokość poniesionych wydatków (umowy, faktury VAT)
  • opinia jednostki naukowej o innowacyjności produktu (Grant Thornton pośredniczy w uzyskiwaniu takich opinii)

Jak rozliczyć ulgę na nowe technologie

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. W sytuacji, gdy podatnik osiąga za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe.

Prywatny: Bieżące doradztwo podatkowe

Zapoznaj się z usługą

O czym należy pamiętać

  • nowa technologia musi stanowić wartość niematerialną i prawną (WNIP) w rozumieniu ustaw podatkowych,
  • nabywana technologia powinna umożliwiać wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług,
  • podstawą ulgi nie jest cała wartość początkowa WNIP, a jedynie część zapłacona podmiotowi uprawnionemu,
  • przedłużający się proces wdrażania nowej technologii może prowadzić do utraty prawa do ulgi (o ile zapłata za nową technologię nie miała miejsca w formie przedpłat i zadatków),
  • WNIP powinien być zakupiony przez podatnika i nie powinien on udzielać innym podmiotom prawa do tej technologii,
  • opinia jednostki naukowej powinna potwierdzać nie tylko, że dana technologia nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, ale również zawierać opis, w jaki sposób nowa technologia umożliwia podatnikowi wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług.

W przypadku jakichkolwiek pytań, służymy naszą pomocą, wiedzą i doświadczeniem.

 

Pobierz ulotkę

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Zbliżający się okres rozliczenia CIT(...)

Czytaj więcej →

Zmiany w CIT na 2015(...)

Czytaj więcej →

Nowa definicja pojazdu samochodowego w(...)

Czytaj więcej →

O co można pomniejszyć zobowiązanie(...)

Czytaj więcej →

Akademia Podatkowa – Wkład kapitałowy(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami