Publikacje
Pozostałe raporty, Raporty

Fiskus wydaje wadliwe interpretacje 19.01.2018

Myślisz, że interpretacja podatkowa chroni Twoją firmę? Niekoniecznie. Przez ostatnie pięć lat organy podatkowe wydały 3,5 tys. wadliwych, niewiążących interpretacji – wynika z analizy Grant Thornton.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe, Wyroki i interpretacje

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 60 17.01.2018

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Specjalne Strefy Ekonomiczne na podwójnie nowych zasadach 15.01.2018

Podatnicy dostosowują się do licznych zmian obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. (zwłaszcza w podatkach dochodowych). Ministerstwo Finansów także nie odpoczywa – 9 stycznia zaprezentowało nowy, uwzględniający wyniki konsultacji(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo europejskie

Projekty wybrane do dofinansowania w ramach poddziałania 2.1.3 RPO WO 2014-2020 09.01.2018

Zarząd Województwa Opolskiego dnia 27 grudnia uchwałą nr 4858/2017 ogłosił listę projektów wybranych do dofinansowania w ramach poddziałania 2.1.3 Nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych w(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Polska ze stabilnym klimatem inwestycyjnym 09.01.2018

Zagraniczni inwestorzy oceniają Polskę jako dobre miejsce do lokowania biznesu. Aż 92% przedstawicieli firm zagranicznych jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby ten krok ponownie –(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Nowy Rok – nowe zasady podatkowe, czyli o czym trzeba pamiętać w 2018 r. 08.01.2018

Początek roku to dla podatników „ostatni dzwonek” do zapoznania się z istotnymi zmianami w regulacjach podatkowych, które zaczną obowiązywać od 2018 r. Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy subiektywne zestawienie(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 59 05.01.2018

Limit dla sporządzenia dokumentacji podatkowych osobno do łącznej wartości każdej transakcji danego rodzaju zawartej, odrębnie dla każdego z podmiotów powiązanych Usługi podwykonawcy, jeśli nie są klasyfikowane zgodnie z PKWiU według(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo europejskie

Kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w ramach programu sektorowego IUSER 04.01.2018

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny nabór projektów dla przedsiębiorców na projekty badawczo-rozwojowe w ramach Działania 1.2 „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 –(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami