Publikacje
Zarządzanie projektami

Strategia firmy „siedzi” w jej portfelu 15.11.2017

Nawet najlepsza strategia, słabo realizowana jest wcale nie lepsza niż funkcjonowanie firmy w ogóle bez strategii. Niestety wielu decydentów w firmach, nie tylko polskich, cały czas jeszcze nie dostrzega(...)
Czytaj więcej →
Raporty

10 najważniejszych zmian w podatkach obecnego rządu 13.11.2017

Ostatnie dwa lata obfitowały w zmiany podatkowe. Według rankingu tworzonego przez ekspertów Grant Thornton, najważniejsze reformy to JPK, klauzule antyoptymalizacyjne i odwrotne obciążenie w budownictwie.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Los split payment przesądzony 13.11.2017

Los split paymentu został przesądzony. Sejm zdecydował, że mechanizm podzielonej płatności będzie wprowadzony w najbliższe Prima Aprilis. Dla jednych jest to dobra informacja. Cieszą się przede wszystkim przedsiębiorcy działający(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacja coraz bliżej 13.11.2017

Obowiązek 50-letniego archiwizowania dokumentacji pracowniczej w formie papierowej, uprzykrzający obecnie zarządzanie zakładem pracy, już niebawem winien przejść do historii. W dniu 7 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął rządowy(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Kształt nowych przepisów PIT i CIT wciąż jeszcze nieznany. Zapowiedzi kolejnych zmian na ostatniej prostej 13.11.2017

Od wielu tygodni wielu przedsiębiorców z uwagą śledzi toczące się prace nad nowelizacją przepisów w zakresie podatków dochodowych. Zakres zmian jakie mają wejść w życie już za kilka tygodni(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo finansowe

Rozdwojenie jaźni, czyli sporządzanie wycen w procesach przejęć w ramach jednej grupy kapitałowej 08.11.2017

Czy można oszacować rynkową wartość podmiotów w sytuacji prowadzenia transakcji w warunkach nierynkowych? Czy wówczas nie można, albo nie należy przeprowadzać wyceny? A może wręcz przeciwnie jest ona kluczem(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 56 08.11.2017

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.
Czytaj więcej →
Pozyskanie kapitału

Oprocentowanie na rynku Catalyst 07.11.2017

W 2016 roku emitenci najczęściej decydowali się na emisję obligacji o zmiennym oprocentowaniu, stanowiące ponad 80,1% wszystkich wyemitowanych obligacji w okresie od września 2009 do grudnia 2016 roku. Jednocześnie(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Postrzeganie firm rodzinnych w Polsce bardzo się w ostatnich latach zmieniło. Coraz więcej osób uświadamia sobie, że biznes rodzinny i w ogóle biznes prywatny, to kluczowy element naszej gospodarki oraz że firma rodzinna to firma godna zaufania, gdzie miernikiem sukcesu jest nie bieżący zysk, ale trwałość na pokolenia.

 

Dariusz Bednarski Partner Zarządzający w Grant Thornton, Lider Zespołu Doradztwa dla firm rodzinnych

Informacja o tym, że produkcja prawa w Polsce w końcu wyhamowała, to dobra wiadomość dla gospodarki. W niespełna trzyletniej historii badania odnotowaliśmy już podobną sytuacje w ujęciu kwartalnym. Okazało się jednak, że wtedy był to tylko krótki wyjątek od reguły. Obawiam się, że podobnie będzie tym razem, bo niestety nic nie wskazuje, aby omawiany spadek był efektem systemowego ograniczania regulacji.

 

Tomasz Wróblewski Partner Zarządzający w Grant Thornton

Przed rokiem, kiedy dyrektorzy finansowi po kilku latach dużego optymizmu po raz pierwszy zaczęli patrzeć na kolejne miesiące w mniej różowych barwach, trudno było się dziwić takim nastrojom – przewidywano spadek dynamiki wzrostu gospodarczego, Brexit wywołał falę wątpliwości co do przyszłości UE, a firmom coraz trudniej było pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Jednak tegoroczne wyniki badania pokazują, że pesymistyczny scenariusz w ubiegłym roku nie spełnił się i polskie przedsiębiorstwa osiągnęły dobre wyniki. Niemniej wśród dyrektorów finansowych widoczna jest duża rozwaga co do kolejnych kroków i wydaje się, że starają się przygotować swoje firmy na różne ewentualności

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami