Publikacje

Barometr prawa, Raporty
barometr 3

Polska produkuje najwięcej prawa w historii 21.02.2017

W 2016 r. w Polsce weszło w życie 31,9 tys. stron maszynopisu nowego prawa, czyli najwięcej przynajmniej od 1918 r. i o 7,5 proc. więcej niż w rekordowym 2015(...)
Czytaj więcej →

Outsourcing finansowo-księgowy
purse_burgundy

Amortyzacja jednorazowa – ulga dla firm de minimis 20.02.2017

Możliwość dokonywania przyspieszonej amortyzacji od wartości początkowej środków trwałych stanowi formę ulgi inwestycyjnej dla podatników podatków dochodowych i jednocześnie formę pomocy de minimis udzielanej w zakresie i na zasadach(...)
Czytaj więcej →

Outsourcing płac i kadr
education 4_purple

Urząd Skarbowy pomoże rozliczyć PIT! 20.02.2017

31 stycznia 2017 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o PIT, który daje  możliwość przygotowania zeznania podatkowego za podatnika przez urząd skarbowy ale dotyczy to dochodów uzyskiwanych od płatników(...)
Czytaj więcej →

Doradztwo europejskie
znak

Jestem duży czy mały, wielkość firmy z perspektywy przepisów UE 17.02.2017

Dotacje unijne skierowane do przedsiębiorców mają często określone – w zależności od wielkości firmy – zróżnicowane możliwości jej otrzymania i poziomy dofinansowania. Dlatego też szczególnie ważnym etapem przygotowującym firmę do ubiegania się o(...)
Czytaj więcej →

Doradztwo podatkowe
megaphone_orange

Od 1 marca 2017 r. interpretacje indywidualne na nowych zasadach 17.02.2017

Z dniem 1 marca wchodzą w życie przepisy, na mocy których kompetencje organów podatkowych i celnych przejmie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Zmieni się wiele procedur, w tym wydawanie interpretacji(...)
Czytaj więcej →

Raporty
Padlock and chain_lime

Wymuszenia częstsze niż kradzież danych. Cyberprzestępcy kontra biznes 16.02.2017

Nowe dane zebrane przez Grant Thornton wskazują, że wymuszenia i szantaż są bardziej rozpowszechnionymi formami cyberprzestępczości wymierzonej w przedsiębiorców niż kradzież danych czy własności intelektualnej. Na przestrzeni ostatnich 12(...)
Czytaj więcej →

Doradztwo podatkowe, Wyroki i interpretacje
gavel

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 39 15.02.2017

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.

Czytaj więcej →

Doradztwo podatkowe
blue books

Akcyza w nowej strukturze KAS 13.02.2017

Przez ponad 13 lat zadania w zakresie poboru akcyzy i kontroli wyrobów akcyzowych realizowała Służba Celna. Już wkrótce, bo od 1 marca, zadania te w związku z wielką reformą(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Zdajemy sobie sprawę z tego, że prawo musi być zmieniane, bo świat wokół nas się zmienia i system prawny musi za tymi zmianami nadążyć. Poza tym, w przepisach jest mnóstwo błędów i luk, więc trzeba te braki naprawiać, produkując nowe ustawy. Dlatego rozumiemy starania legislatorów, by naprawiać polskie prawo i doceniamy ich dobre intencje. Jednak mamy przekonanie, że skala produkcji prawa w Polsce jest już zdecydowanie za duża i zwyczajnie wymknęła się polskiemu państwu spod kontroli.

 

TomaszWróblewski PartnerZarządzający w Grant Thornton

Jeszcze na początku obecnej dekady polski biznes był niemal jednomyślny – zdecydowana większość przedsiębiorców i menedżerów uważała, że przyjęcie przez Polskę euro pomogłoby ich firmom. Kryzys w strefie euro z lat 2010-2011, wywołany problemami fiskalnymi Grecji, Hiszpanii i Włoch, sprawił jednak, że polski biznes stopniowo nabierał wątpliwości i zaczął doceniać fakt posiadania przez Polskę własnej waluty.

 

Grzegorz Taraszkiewicz-Sirocki Associate Partner Zarządzanie Ryzykiem Finansowym Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami