Publikacje
Filtruj:
Pozyskanie kapitału

Rynek Catalyst liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej 19.09.2017

Ubiegły rok pokazał, że Catalyst nie jest jedynie miejscem emisji instrumentów Skarbu Państwa, a rozwijający się segment obligacji korporacyjnych przedsiębiorstw nadal stanowi atrakcyjną alternatywę dla finansowania bankowego. Warto podkreślić, że(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Sądy przychylne podatnikom! Coraz większe szanse na odzyskanie PCC od przekształcenia w spółkę komandytową 19.09.2017

Od wielu lat trwają spory podatników z fiskusem co do tego, czy w świetle unijnej dyrektywy spółka komandytowa powinna być na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych traktowana jako spółka(...)
Czytaj więcej →
Purpurowy Informator, Raporty

Wzór uproszczonego sprawozdania CIT/TP 19.09.2017

Z przyjemnością prezentujemy kolejną edycję „Purpurowego Informatora”, czyli cyklu analiz, w którym omawiamy ważne dla przedsiębiorców kwestie prawne, księgowe i kadrowe.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe, Wyroki i interpretacje

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 52 14.09.2017

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Nalewki alkoholowe – jak uniknąć kłopotów z akcyzą 13.09.2017

Służby skarbowe wsławiły się ostatnio „spektakularną” akcją wymierzoną w wytwórców nalewek alkoholowych. Oferowali oni swoje produkty na jednej z plenerowych imprez promujących tradycyjne, regionalne produkty, która odbyła się w(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Firmom coraz mocniej brakuje rąk do pracy 08.09.2017

Już 60 proc. polskich średnich i dużych firm ma problem z rekrutacją pracowników. Obecnie to już ich główna bariera w rozwoju – doskwiera firmom bardziej nawet niż biurokracja.
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

MF modyfikuje zapowiadane zmiany w PIT i CIT 08.09.2017

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad wprowadzeniem zmian w ustawach PIT i CIT. Planowany termin wejścia nowelizacji w życie to 1 stycznia 2018 roku. Ostateczny kształt przepisów nie jest(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy

Od 2017 dodatkowe raporty spółek giełdowych 05.09.2017

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie obowiązku raportowania danych niefinansowych (dyrektywa 2014/95/UE) , od 2017 roku duże polskie spółki giełdowe poza tradycyjnymi raportami o wynikach będą musiały publikować również raporty(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Niestabilność systemu prawnego hamuje polskich przedsiębiorców. Legislatorzy niestety wciąż nie zdają sobie z tego sprawy, bijąc kolejne rekordy w produkcji prawa. Po poprzednich rekordowych latach mogłoby się wydawać, że tempo tworzenia nowych ustaw i rozporządzeń musi spaść, a obszarów które wymagają zmiany przepisów będzie coraz mniej. Tymczasem jest odwrotnie i polscy przedsiębiorcy jeszcze bardziej toną w gąszczu nowych przepisów.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Zamiana stawki 8% na 5% dla produktów żywnościowych i napojów bezalkoholowych oznaczałoby dla budżetu koszt maksymalnie kilkuset milionów złotych. Przy wpływach VAT na zakładanym na 2017 r. poziomie 143,5 mld zł – to bardzo niewielka kwota, tymczasem korzyść dla przedsiębiorców byłaby ogromna.

 

Małgorzata Samborska Doradca podatkowy, Dyrektor Zespołu Doradztwa dla Branży Artykuły Spożywcze i Napoje

Rynek Catalyst bez wątpienia pozostaje niekwestionowanym liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Warto również zaznaczyć, że nie zachwiały nim takie wydarzenia polityczne jak brytyjskie referendum w sprawie Brexit czy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, polski rynek długu korporacyjnego, dzięki nieznacznej korelacji z zagranicą stanowi stabilną ofertę i ostoję dla inwestorów, charakteryzujących się awersją do ryzyka.

 

 

Rafał Śmigórski Partner w departamencie Doradztwa Transakcyjnego w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami