Publikacje
Filtruj:

Doradztwo podatkowe

Odwrotne obciążenie w branży budowlanej objaśnione 22.03.2017

Pojawiła się długo oczekiwana odpowiedź Ministerstwa Finansów na niektóre wątpliwości dotyczące stosowania mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia VAT w branży budowlanej. Od dnia 1 stycznia 2017 r. branża ta(...)
Czytaj więcej →

Ceny transferowe

Limity kwotowe determinujące obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej – problemy praktyczne 20.03.2017

Od lat istotnym problemem, z którym borykają się podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi, jest kwestia precyzyjnego określenia, dla których transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi występuje obowiązek dokumentacyjny, a(...)
Czytaj więcej →

Kancelaria prawna

Nowa definicja działalności gospodarczej – kosmetyka czy rewolucja? 20.03.2017

Ustawa Prawo przedsiębiorców, zwana również „Konstytucją Biznesu”, której projekt autorstwa Ministra Rozwoju i Finansów został niedawno przekazany do konsultacji społecznych, ma docelowo stać się aktem prawnym, który w sposób(...)
Czytaj więcej →

Kancelaria prawna

Objaśnienia prawne – szansa poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców? 17.03.2017

Projekt ustawy Prawo przedsiębiorców, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju w ramach pakietu „Konstytucja Biznesu” zawiera szereg nowych zasad i instytucji prawnych, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Jedną(...)
Czytaj więcej →

Doradztwo podatkowe, Wyroki i interpretacje

Tygodniowy przegląd podatkowy nr 40 16.03.2017

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.

Czytaj więcej →

Purpurowy kalkulator, Raporty

Fiskus nadal nie ma wątpliwości 15.03.2017

Minął rok, odkąd w życie weszła w Polsce klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika. Jakie są jej efekty? Żadne. Nadal czekamy na pierwszą interpretację podatkową, w której organy(...)
Czytaj więcej →

Doradztwo podatkowe

15% CIT dla całego dochodu w danym roku podatkowym, bez względu na jego wysokość 13.03.2017

Od 1 stycznia obowiązują dwie stawki podatku dochodowego od osób prawnych. Pierwsza, „podstawowa”, nie uległa zmianie i wynosi 19%. Niektóre podmioty mogą jednak rozliczyć się z zastosowaniem stawki 15%(...)
Czytaj więcej →

Audyt

Sprawozdania spółek giełdowych a MSSF 15 13.03.2017

W 2018 roku wchodzi w życie nowy MSSF 15, który będzie regulował ujęcie przychodów – jednej z najważniejszych wartości sprawozdania finansowego. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oczekuje,(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Zdajemy sobie sprawę z tego, że prawo musi być zmieniane, bo świat wokół nas się zmienia i system prawny musi za tymi zmianami nadążyć. Poza tym, w przepisach jest mnóstwo błędów i luk, więc trzeba te braki naprawiać, produkując nowe ustawy. Dlatego rozumiemy starania legislatorów, by naprawiać polskie prawo i doceniamy ich dobre intencje. Jednak mamy przekonanie, że skala produkcji prawa w Polsce jest już zdecydowanie za duża i zwyczajnie wymknęła się polskiemu państwu spod kontroli.

 

TomaszWróblewski PartnerZarządzający w Grant Thornton

Jeszcze na początku obecnej dekady polski biznes był niemal jednomyślny – zdecydowana większość przedsiębiorców i menedżerów uważała, że przyjęcie przez Polskę euro pomogłoby ich firmom. Kryzys w strefie euro z lat 2010-2011, wywołany problemami fiskalnymi Grecji, Hiszpanii i Włoch, sprawił jednak, że polski biznes stopniowo nabierał wątpliwości i zaczął doceniać fakt posiadania przez Polskę własnej waluty.

 

Grzegorz Taraszkiewicz-Sirocki Associate Partner Zarządzanie Ryzykiem Finansowym Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami