Publikacje
Doradztwo podatkowe

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną: ustawa przyjęta 18.05.2018

Temat ustawy o wspieraniu nowych inwestycji (Ustawa), wprowadzającej zwolnienie z podatków dochodowych mające zastąpić obecną ulgę na działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), nabrał przyspieszenia. 10 i 11 maja(...)
Czytaj więcej →
Raporty, Transfery Ekstraklasy

Wysokie wpływy i bilans bliski rekordu. Transfery w Ekstraklasie 2017/18 18.05.2018

W sezonie 2017/18 kluby LOTTO Ekstraklasy niemal powtórzyły zeszłoroczny rekord przychodów ze sprzedaży zawodników, a jednocześnie utrzymały na relatywnie niskim poziomie wydatki. Tym samym, działalność transferowa polskich drużyn pozwoliła osiągnąć(...)
Czytaj więcej →
Ochrona danych osobowych (RODO)

Wdrożenie RODO – jak to wygląda? 15.05.2018

Kolejnym etapem dostosowania firmy do postanowień wchodzącego 25 maja rozporządzenia o ochronie danych osobowych jest wdrożenie procesów. Wdrożenie przeprowadzane jest w oparciu o wyniki zakończonego wcześniej audytu oraz opracowanego(...)
Czytaj więcej →
Ceny transferowe

Konsekwencje nieodpłatnych świadczeń w grupie kapitałowej 14.05.2018

Zdaniem Ministerstwa Finansów ocena, czy dane świadczenie, za które podmioty powiązane jako strony transakcji, nie ustaliły wprost wynagrodzenia, należy do tzw. świadczeń nieodpłatnych, zależy od całokształtu relacji ekonomicznych pomiędzy(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo europejskie

Dofinansowanie procesów badawczo-rozwojowych w kujawsko-pomorskim 14.05.2018

Pod koniec kwietnia Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił nabór projektów dla przedsiębiorców na projekty dotyczące zaplecza i prac B+R w ramach Poddziałania 1.2.1 Wsparcie procesów badawczo-rozwojowych, Schemat: Rozwój sfery(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo europejskie

Kolejny nabór wniosków o dofinansowanie na tworzenie lub rozwój inwestycji typu centra badawczo-rozwojowe 14.05.2018

Pod koniec kwietnia Departament Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju ogłosił nabór projektów dla przedsiębiorców na projekty tworzenia bądź rozwoju centrów badawczo-rozwojowych w ramach Działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

Ograniczenie kosztów usług niematerialnych nie takie straszne 11.05.2018

Pojawia się coraz więcej interpretacji indywidualnych wyjaśniających, jak rozumieć przepisy określane jako „uszczelniające CIT” obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. Do najbardziej kontrowersyjnych pośród nich należą przepisy wyłączające z(...)
Czytaj więcej →
Kancelaria prawna

Jak złożyć sprawozdanie finansowe za 2017 r.? 10.05.2018

15 marca 2018 r. weszły w życie przepisy modyfikujące w istotny sposób dotychczasowy tryb składania rocznych sprawozdań finansowych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez sądy rejestrowe oraz(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami