Sprzedaż firmy

Kontakt

Zapewniamy kompleksowe wsparcie w procesie sprzedaży firmy lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Sprzedaż firmy to proces, który powinien być przeprowadzony w profesjonalny, rzetelny i etyczny sposób. Czynnikiem decydującym o sukcesie jest zidentyfikowanie potencjalnych nabywców, którzy będą zainteresowani akwizycją, jak również gotowi przedstawić najkorzystniejsze warunki transakcji. Grant Thornton zapewnia wsparcie we wszystkich etapach sprzedaży przedsiębiorstwa, począwszy od wyceny przedmiotu sprzedaży i badania zainteresowania wśród potencjalnych nabywców, poprzez aktywny udział w negocjacjach,
a skończywszy na obsłudze prawnej zamknięcia transakcji i optymalizacji podatkowej sprzedających.

 

Przedmiotem transakcji sprzedaży jest często biznes rozwijany od lat, będący wynikiem wieloletniego osobistego zaangażowania zarówno właścicieli, jak i wielu pracowników. Dlatego też specjaliści Grant Thornton starając się jak najlepiej zrozumieć potrzeby właścicieli, wiedzą, że istotne jest dla nich nie tylko uzyskanie najlepszej ceny, ale również znalezienie nabywcy o strategii jak najlepiej wpisującej się w ich oczekiwania.

najnowszy raport

W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa czy jego zorganizowanej części (ZCP) kluczowym jest odpowiednie przedstawienie oferty potencjalnym nabywcom, właściwy dobór metod wyceny przedmiotu transakcji oraz założeń , jak również ich właściwa argumentacja. Istotna jest również rzetelnie przygotowana strategia negocjacji, dostosowana zarówno do oczekiwań sprzedającego, jak i charakterystyki potencjalnego nabywcy. Nadrzędną zasadą realizacji tego typu procesu jest współpraca zapewniająca Klientowi kompleksową obsługę obejmującą doradztwo biznesowe, podatkowe i prawne.

Przedstawiony niżej zakres prac w procesie sprzedaży firmy oparty jest na doświadczeniu Grant Thornton i obejmuje następujące etapy:

1. Sporządzenie teasera informacyjnego
2. Wycena wartości rynkowej Spółki i ustalenie strategii sprzedaży,
3. Doradztwo w zakresie zidentyfikowania wyłonienia potencjalnych nabywców, w tym opracowanie Memorandum Informacyjnego, komunikacja z inwestorami oraz organizacja spotkań,
4. Weryfikacja oferty niewiążącej i wybór inwestora/ów do dalszych negocjacji
5. Organizacja procesu i wsparcie w trakcie due diligence,
6. Doradztwo w zakresie prowadzenia negocjacji,
7. Optymalizacja podatkowa w zakresie struktury transakcji,
8. Prawno-podatkowa obsługa zamknięcia transakcji

Efektem naszych działań jest kompleksowe wsparcie w całym procesie przejęcia. W tym celu utworzyliśmy zespół Doradztwa Transakcyjnego, łączący doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin, których zadaniem jest profesjonalne doradztwo w całym procesie. Dodatkowo dzięki przynależności do międzynarodowej sieci Grant Thornton International, posiadającej placówki w ponad 130 krajach, jesteśmy w stanie zidentyfikować oferty potencjalnych nabywców z większości liczących się gospodarek światowych.
Więcej informacji na temat usługi można uzyskać, kontaktując się bezpośrednio z naszymi doradcami.

Określona strategia i rzetelny materiał negocjacyjny kluczem do sukcesu

Odpowiednia strategia negocjacji i rzetelnie określona cena transakcyjna mają decydujące znaczenie w procesie sprzedaży przedsiębiorstwa. Równie istotne jest odpowiednie prowadzenie rozmów i podejście do określonego typu inwestora (przedsiębiorstwo prywatne / korporacja / fundusz).

Dzięki długoletniemu doświadczeniu we współpracy z klientami z różnych branż rozumiemy potrzeby przedsiębiorców, niezależnie od rozmiaru prowadzonej przez nich działalności. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom dostarczamy kompleksowe i „szyte na miarę” rozwiązania. Co więcej rozbudowane relacje z kilkudziesięcioma funduszami i potencjalnymi inwestorami oraz przynależność do międzynarodowej sieci Grant Thornton International zapewniają, że jesteśmy dobrym partnerem do rozmów oraz ograniczają ryzyko niepowodzenia transakcji.

Zespół Doradztwa Transakcyjnego dzięki sprawdzonemu podejściu do procesu sprzedaży oraz długoletniemu doświadczeniu i dużemu zaangażowaniu doradców, w ostatnich latach z sukcesem przeprowadził wiele projektów z zakresu fuzji i przejęć . Zaufały nam zarówno duże podmioty o ugruntowanej pozycji rynkowej, jak i mniejsze firmy rodzinne przez lata rozwijane przez swoich właścicieli.

Jesteśmy w stanie przeprowadzić proces sprzedaży firmy lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa zapewniając jak najlepsze zrozumienie potrzeb Klienta i indywidualne podejście do każdego procesu

najnowsze publikacje

Korzyści z due diligence

Czytaj więcej →

Przejęcie odwrotne – dlaczego nie zawsze strona przejmująca zachowuje kontrolę po połączeniu?

Czytaj więcej →

Nowa ustawa o obligacjach – rozszerzenie możliwości finansowania dłużnego

Czytaj więcej →

Usługi powiązane:

Due Diligence

Optymalizacje podatkowe

Założenie i reorganizacja biznesu

Wyceny

Skontaktuj się z nami