fbpx

Treść artykułu

W październiku 2020 roku pracodawcy w Polsce opublikowali 240 tys. ofert pracy, czyli o 21% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z badania Grant Thornton i Element.

Poprawa sytuacji na rynku pracy w Polsce nie trwała długo. Choć we wrześniu 2020 roku liczba nowych ofert pracy publikowanych przez polskich pracodawców wróciła już niemal do stanu sprzed pandemii, październik wyhamował tę pozytywną tendencję. Druga fala zakażeń koronawirusem i wywołane nim restrykcje dla firm sprawiły, że pracodawcy w Polsce w obawie o swoją przyszłość znowu wstrzymują procesy rekrutacyjne.

Jak wynika z danych firmy Element zebranych dla Grant Thornton, w ostatnim miesiącu pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych jedynie 240,3 tys. nowych ofert pracy. To o 27,2 tys. ofert mniej niż we wrześniu 2020 roku oraz o 64,6 tys. mniej niż w październiku ubiegłego roku. Roczny spadek liczby miejsc pracy pogłębił się więc w październiku do 21,2 proc., choć jeszcze we wrześniu wynosił jedynie 9,9 proc.

Monika Łosiewicz

Menedżer ds. potencjału ludzkiego, Grant Thornton

Najnowsze dane chyba nikogo nie zaskoczyły – jesienna fala pandemii przyniosła kolejne pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Na ten moment spadki liczby ofert pracy nie są tak drastyczne jak wiosną, ale nie można wykluczyć, że kryzys dopiero się zaczyna i w kolejnych miesiącach spadki będą się pogłębiać. Pewnym amortyzatorem może być fakt, że duża cześć pracodawców przygotowywała się do drugiej fali pandemii, a więc przystosowała się już do nowych warunków, przygotowując się na różne scenariusze.

Zobacz prezentację

Partnerem technologicznym badania jest firma Element.

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Raporty Zobacz wszystkie

Polscy konsumenci szukają „made in Poland”

Wśród 10 największych gospodarek Unii Europejskiej jedynie w Hiszpanii widoczny jest większy patriotyzm konsumencki niż nad Wisłą – wynika z badania „Buy Locally Index” opracowanego przez Grant Thornton.

Boom na rynku pracy bije kolejne rekordy

W sierpniu 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali blisko 318 tys. nowych ogłoszeń i pracę. To o 34 proc. więcej niż przed rokiem i więcej nawet niż przed pandemią – wynika z raportu Grant Thornton…

Pracodawcy rekrutują częściej niż w 2019 roku

Rynek pracy w Polsce bije kolejne rekordy. W lipcu 2021 roku na portalach rekrutacyjnych opublikowano około 307 tys. nowych ofert pracy. To nie tylko więcej niż przed rokiem, ale też więcej niż dwa lata temu.

Najczęściej czytane