fbpx

Treść artykułu

W dniu 31 maja 2019 roku w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Głównym tematem zmian w ustawie o podatku VAT jest utworzenie elektronicznego wykazu podatników. W związku  z tym zmianie ulegają również zapisy w ordynacji podatkowej, ustawie o podatkach CIT i PIT, zasadach identyfikacji podatników i płatników oraz spółdzielczych kasach oszczędnościowych.

Do 31 sierpnia 2019 roku Szef Krajowej Administracji Skarbowej utworzy w postaci elektronicznej wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Zakres informacji, jakie obecnie można uzyskać w różnych miejscach, będzie poszerzony o wykaz rachunków bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do końca roku zarówno podmioty prowadzące księgi we własnym zakresie, jak i biura rachunkowe, powinny przygotować się na te zmiany. Żeby nie utrudniać pracy księgowym, systemy księgowe muszą posiadać mechanizmy weryfikujące poprawność rachunków bankowych kontrahentów. Taką aktualizację powinni dostarczyć dostawcy oprogramowania.

Pełny przewodnik dla przedsiębiorców do pobrania tutaj:

Zobacz prezentację

Sprawdź Outsourcing finansowo-księgowy Grant Thornton

Skontaktuj się

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Outsourcing finansowo-księgowy Zobacz wszystkie

Usługi Grant Thornton z obszaru: Outsourcing finansowo-księgowy

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Najczęściej czytane