fbpx

Treść artykułu

Metody majątkowe traktują przedsiębiorstwo jako obciążony zobowiązaniami zestaw składników majątkowych. Metody te charakteryzują się względną prostotą i mniejszym skomplikowaniem niż  metody dochodowe czy rynkowe.

Metody majątkowe często stanowią jedynie uzupełnienie wyceny dochodowej oraz rynkowej. Istnieją jednak sytuacje w których to metody majątkowe są głównym nośnikiem informacji o wartości przedsiębiorstwa.  Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadkach kiedy podmiot:

  • osiąga ujemne wyniki finansowe i nie widać perspektyw na poprawę wyników,
  • znajduje się w stanie likwidacji lub postępowania upadłościowego,
  • działa w branży, która poprzez swoją specyfikę narzuca konieczność posiadania znaczącego majątku trwałego.

Więcej informacji na temat majątkowych metod wyceny znajduje się na stronie Fundacji Firm Rodzinnych. Zachęcam do lektury.

AUTOR: Joanna Klarzak, Konsultant, Departament Doradztwa

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Wyceny Zobacz wszystkie

Za jaką cenę mógłbym sprzedać swoją firmę?

Wartość przedsiębiorstwa można szacować nie tylko ze względu na jego potencjał wzrostu, tak jak to dzieje się w przypadku metod dochodowych, ale także przyjmując za punkt odniesienia rynek, na którym działa przedsiębiorstwo. Dlatego kolejny artykuł…

Najczęściej czytane