Treść artykułu

Ministerstwo Finansów usunęło z projektu nowelizacji  Ordynacji Podatkowej klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. Resort przyznał, że potrzebuje więcej czasu na dodatkowe analizy. Nie oznacza to jednak, że klauzuli w ogólne nie będzie, ale że jej wprowadzenie zostało odroczone w czasie. 

Wprowadzenie klauzuli obejścia prawa było zapowiadane przez Ministerstwo od miesięcy. Miała to być główna broń fiskusa przeciwko tzw. optymalizacjom podatkowym. Eksperci wyrażali jednak obawy, że przepisy, w proponowanym kształcie w praktyce nałożyłyby na przedsiębiorców obowiązek płacenia możliwie najwyższych podatków.

Unikanie opodatkowania – definicja

Zgodnie z wycofaną propozycją Ministerstwa Finansów „unikaniem opodatkowania” miało być:

„zastosowanie w sposób zamierzony sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem było uzyskanie nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów, znacznej korzyści podatkowej przez podmiot tworzący lub współtworzący sztuczną konstrukcję prawną”. 

„Znaczną korzyść” podatkową zdefiniowano jako przekraczającą 50 tys. zł niezapłaconego podatku rocznie.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie podatków?

Sprawdź Doradztwo podatkowe Grant Thornton

Rada Legislacyjna przy kancelarii premiera wypunktowała następujące zarzuty w stosunku do planowanej treści przepisu:

  • niezgodność z konstytucją,
  • niejasność przepisów,
  • zwiększanie władzy i uznaniowości urzędników skarbowych,
  • przekreślanie legalnych działań gospodarczych i
  • zniechęcanie do prowadzenia biznesu.

Podatnikom pozostaje jedynie mieć nadzieję, że nie chodzi jedynie o odroczenie terminu wprowadzenia klauzuli, ale faktycznie jej treść ulegnie istotnej modyfikacji a zakaz nadużywania prawa przez podatników w postaci klauzuli zostanie zrównoważony na przykład zakazem nadużywania prawa przez organy podatkowe.

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Doradztwo podatkowe Zobacz wszystkie

Czy wynajem samochodu za granicą podlega akcyzie?

Ostatni wyrok Naczelnego Sądu administracyjnego w Warszawie z 20 lutego br. musiał zaniepokoić tych przedsiębiorców, którzy wykorzystują w kraju samochody osobowe wynajęte w innym kraju członkowskim. Okazuje się bowiem, że powinni oni zapłacić z tego…

Najczęściej czytane