Od 1 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy z dnia 24 października 2012 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja wprowadza obok zmian w zakresie dwóch ulg – ulgi internetowej i tzw. prorodzinnej – znaczące ograniczenia w zakresie stosowania 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów przez twórców.
W aktualnym stanie prawnym łączne koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć ½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. W 2013 roku roczny 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów wynosi 42.764 zł (czyli ½ z 85.528 zł).
Limit 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów odnosi się do łącznych przychodów do których mają zastosowanie zryczałtowane 50% koszty niezależnie od tego na jakiej podstawie zostały one osiągnięte (czy z umowy o pracę, czy z umowy o dzieło lub innej).
Sprawdź Outsourcing kadr i płac Grant Thornton
Twórcy którzy uzyskują dochody, do których mają zastosowanie zryczałtowane 50% koszty, mają możliwość zgodnie z art. 32 ust 7 oraz art. 41 ust 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych złożenia oświadczenia o rezygnacji z ich stosowania. Rozwiązanie to ma zapobiec sytuacji, w której podatnik uzyskujący przychody od kilku płatników, po rozliczeniu podatku dochodowego w zeznaniu rocznym, byłby zmuszony do dokonania znacznej dopłaty podatku.
W przypadku pracownika, który złoży przedmiotowe oświadczenie pracodawcy – płatnikowi, zakład pracy powinien zaprzestać potrącania 50% kosztów uzyskania przychodów począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym płatnik takie oświadczenie złoży.