fbpx

Treść artykułu

Jak wskazuje dyrektywa o ochronie praw sygnalistów, katalog osób, od których pracodawca może otrzymać dane osobowe oraz które będzie musiał przetwarzać w związku ze zgłoszeniem naruszenia, jest bardzo szeroki. W jaki sposób przedsiębiorcy zobowiązani od 17 grudnia br. do ustanowienia wewnętrznych procedur zgłaszania naruszeń oraz ochrony sygnalistów powinni przygotować się do procesu przetwarzania danych?

Sygnaliści a RODO – czego dowiesz się z opracowania?

1. Przypomnimy podstawowe i kluczowej informacje:

  • zakres nowych obowiązków pracodawców dotyczący ochrony sygnalistów,
  • kogo i od kiedy będą dotyczyły najnowsze regulacje
  • oraz kim jest sygnalista zgodnie z projektowanymi na polskim gruncie przepisami.

2. Omówimy przykładowy plan projektowania procesu przetwarzania, wraz ze wszystkimi niezbędnymi krokami, tj.:

  1. ustalenie podmiotu danych;
  2. ustalenie podstawy przetwarzania danych;
  3. ustalenie zakresu przetwarzania danych;
  4. zabezpieczenie przetwarzania danych;
  5. ustalenie okresu przechowywania danych;
  6. ustalenie osób upoważnionych do przetwarzania;
  7. ustalenie odbiorców danych spoza organizacji w ramach procesu przetwarzania.

Zapraszamy do lektury:

Zobacz prezentację

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Raporty Zobacz wszystkie

Rynek pracy wciąż na wyraźnym plusie

W grudniu 2021 roku na portalach rekrutacyjnych opublikowano około 236 tys. nowych ofert pracy. To o 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z badania Grant Thornton i firmy Element.

„Jeden procent” mało transparentny

Organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta PIT otrzymały od podatników 973 mln zł. Czy transparentnie się z niego rozliczyły? Niestety, jakość ich sprawozdań finansowych pozostaje niska – wynika z badania Grant Thornton.

Najczęściej czytane