fbpx

Treść artykułu

Jesienna fala pandemii okazała się w Polsce dużo mniej dotkliwa dla rynku pracy niż wiosenna. W grudniu 2020 roku spadki liczby nowych ofert pracy wyraźnie wyhamowały – wynika z raportu Grant Thornton i firmy Element.

[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]

Choć pierwsza fala pandemii przyniosła w Polsce niewielką liczbę zakażeń, to wywołany nią lockdown był szokiem dla polskiego rynku pracy. Jak wynika z danych firmy Element zebranych dla Grant Thornton na bazie 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce, w szczytowym momencie, czyli w kwietniu 2020 roku, liczba nowych ofert pracy spadała o ponad 50% rok do roku.

Na szczęście, druga, jesienna fala pandemii okazała się znacznie łagodniejsza. Choć zakażeń jest wielokrotnie więcej niż w pierwszej, to pracodawcy znacznie spokojniej patrzą w przyszłość. W grudniu 2020 roku opublikowali 176 tys. ofert, czyli o 16,7% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. To lepszy wynik niż w listopadzie (kiedy spadek rok do roku wyniósł 26,9%) i październiku (spadek o 21,2%). Można więc mieć nadzieję, że szczyt drugiej fali pandemii na polskim rynku pracy jest już za nami. Nie można, co prawda, wykluczyć, że początek 2021 roku przyniesie ponowne pogorszenie sytuacji (wywołane np. nowymi ograniczeniami związanymi z feriami albo pojawieniem się trzeciej fali zakażeń), ale z pewnością optymizmem napawa fakt, że druga fala pandemii okazała się dla rynku pracy relatywnie łagodna.

Monika Łosiewicz

Menedżer ds. potencjały ludzkiego

Druga fala pandemii nie była tak silnym zaskoczeniem jak pierwsza, więc ograniczenie procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy było w tym czasie relatywnie niewielkie. Liczba ofert pracy spada, ale nie tak dramatycznie, jak wiosną. Wielu pracodawców zdążyło bowiem przygotować się na wdrożenie alternatywnych rozwiązań i zmieniło sposób swojej działalności.

Pobierz raport „Rynek pracy w czasie COVID-19”

Zobacz prezentację

Partnerem technologicznym badania jest firma Element.

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Raporty Zobacz wszystkie

Rynek pracy nadal w głębokiej depresji

Wychodzenie z kryzysu okazuje się trudniejsze, niż można się było spodziewać. W styczniu 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali aż o 24 proc. mniej ofert pracy niż przed rokiem – wynika z badania Grant Thornton…

Najczęściej czytane