Treść artykułu

Jeżeli w Państwa przedsiębiorstwie powstają nowe lub ulepszone produkty czy usługi lub są tworzone prototypy, warto sprawdzić, czy nie jest to powód wystarczający do skorzystania z preferencji podatkowych.

Ulga badawczo-rozwojowa (ulga B+R) umożliwia przedsiębiorcom prowadzącym działalność nastawioną na innowacyjność, skorzystanie z dodatkowego odliczenia i efektywne obniżenie kwoty podatku do zapłaty – zarówno w PIT jak i CIT. Po ostatnich nowelizacjach przepisów, ulga stała się atrakcyjna i relatywnie łatwo dostępna. Ustawodawca w taki sposób zmienił warunki skorzystania z tego narzędzia, aby jak najwięcej podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową z niego korzystało. Wzrosły np. limity odliczeń i doprecyzowano przepisy, by rozwiać rodzące się wcześniej problemy.

Praktyka pokazuje, że największe wątpliwości przedsiębiorców budzi jednak to, czy prowadzone przez nich prace, stanowią działalność badawczorozwojową. Jest to jeden z najczęstszych obszarów, których dotyczą wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych.

Analizując, co należy rozumieć przez działalność B+R w różnych branżach, posłużyliśmy się przykładami z powszechnie dostępnych interpretacji opublikowanych na stronach Ministerstwa Finansów w latach 2016-2017. Co ważne, nasza krajowa definicja jest zbieżna z pojęciem działalności badawczo-rozwojowej stosowanym m.in. przez OECD, zarówno w badaniach statystycznych tej działalności, jak i w działaniach z zakresu polityki naukowo-technicznej.

Mamy nadzieję, że nasz Purpurowy Informator pomoże Państwu zidentyfikować obszary prowadzonej działalności, które dają podstawy do skorzystania z ulgi B+R.

 

 

Pobierz PDF→

 

Potrzebujesz wsparcia?

Sprawdź Ulga na działalność badawczo-rozwojową Grant Thornton

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Doradztwo podatkowe Zobacz wszystkie

Pakiet paliwowy do poprawki

Krótko po wprowadzeniu tzw. Pakietu paliwowego, czyli regulacji zmieniającej między innymi przepisy VAT, akcyzowe i prawa energetyczne, ogłoszono wielki sukces – dochody skarbu państwa z tytułu obrotu paliwami wyraźnie wzrosły. Okazało się jednak, że według…

Nowy termin rozliczenia ulgi na złe długi

Ustawodawca, wprowadzając szereg uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. skrócił okres, w którym podatnicy rozliczają VAT w związku z nieuregulowanymi fakturami ze 150 dni do 90.…

Najczęściej czytane