fbpx

Za jaką cenę mógłbym sprzedać swoją firmę?

Treść artykułu

Wartość przedsiębiorstwa można szacować nie tylko ze względu na jego potencjał wzrostu, tak jak to dzieje się w przypadku metod dochodowych, ale także przyjmując za punkt odniesienia rynek, na którym działa przedsiębiorstwo. Dlatego kolejny artykuł z cyklu Akademii Wycen poświęcony został metodom porównań rynkowych.

W procesie wyceny metodami porównawczymi kluczowa jest odpowiedź na pytanie: Które podmioty gospodarcze można uznać za porównywalne? Niejednokrotnie proces doboru takich przedsiębiorstw jest trudny i wymaga głębokiej analizy przedmiotu działalności, ryzyka, wielkości, a także tempa wzrostu poszczególnych spółek. Zrozumienie kwestii doboru przedsiębiorstw, budowy i rodzaju mnożników a także newralgicznych punktów wyceny porównawczej jest niewątpliwie wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy ale jest to wyzwanie, które z pewnością zaowocuje wiedzą, która może być przydatna w każdym momencie funkcjonowania firmy.

Więcej informacji na temat porównawczych metod wyceny znajduje się na stronie Fundacji Firm Rodzinnych. Zachęcam do lektury.

AUTOR: Błażej Filipczak, Asystent, Departament Doradztwa

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Najczęściej czytane