Jednym z najczęściej zmienianych w ostatnich latach obszarów prawa podatkowego są regulacje dotyczące cen transferowych i obowiązków dokumentacyjnych z tym związanych. Podatnicy dopiero co uporali się z dokumentacjami za 2017 r., które były dla większości z nich swojego rodzaju novum, a już przyjdzie im się zmierzyć z kolejnymi zmianami.
Więcej na temat zmian w cenach transferowych pisaliśmy tutaj.
„Wspólne przedsięwzięcia biznesowe” a obowiązek dokumentacyjny
Jednym z obszarów budzących wiele kontrowersji był obowiązek sporządzania dokumentacji do umowy spółki osobowej, ciążący na wspólnikach takiej spółki. O ile sama idea rynkowego podziału udziału w zyskach takiej spółki i jego uzasadnienia wydaje się zrozumiała o tyle brak szczególnych regulacji, a co za tym idzie konieczność stosowania do tego rodzaju dokumentacji przepisów odnoszących się do dokumentowania transakcji handlowych budziła wiele kontrowersji, chociażby brak możliwości zastosowania benchmarku z uwagi na charakter dokumentowanej „transakcji” i fakt, że jest ona zawierana głównie pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Co więcej, w sytuacjach, w których podatnicy szukali ‘wytycznych” jak owe przepisy stosować w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego, stanowiska prezentowane przez organy podatkowe nie były zbieżne z literalnym brzmieniem owych przepisów, a organy często stosowały wykładnię rozszerzającą, powołując się przy tym na cel wprowadzonych regulacji, co skutkowało niejednokrotnie rozciągnięciem obowiązku dokumentacyjnego na szerszą grupę podmiotów.
Sprawdź Ceny transferowe Grant Thornton
Koniec wątpliwości w zakresie obowiązku dokumentacyjnego?
Przy okazji wprowadzania zmian dotyczących braku obowiązku dokumentacyjnego w przypadku transakcji pomiędzy krajowymi podmiotami powiązanymi od 2019 r. obowiązkowi dokumentacyjnemu nie będą podlegać również umowy spółek osobowych.
W wyniku zgłaszanych uwag, wyłączono bowiem z obowiązku dokumentacyjnego transakcje krajowe – przez które należy również rozumieć zawieranie i zmianę umowy spółki osobowej, w przypadku, gdy transakcje zawierane są wyłącznie przez podmioty mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terenie Polski w dokumentowanym roku podatkowym, pod warunkiem, że podmioty te nie korzystają ze zwolnień przewidzianych w ustawie oraz nie poniosły straty podatkowej.
Pełna swoboda w kształtowaniu udziału w zyskach?
W rezultacie wprowadzonych zmian do regulacji dotyczących cen transferowych – w większości przypadków – zniesiony zostanie obowiązek dokumentacyjny do umów spółek osobowych, co z pewnością będzie istotnym ułatwieniem dla podatników. Należy mieć jednak na uwadze, że zniesienie owego obowiązku nie oznacza braku możliwości weryfikacji przez organy podatkowe „rynkowości” ustalonej struktury udziału w zyskach spółek osobowych, zawiązanych przez podmioty powiązane. Zniesienie obowiązku dokumentacyjnego nie ma bowiem przełożenia na istniejący obowiązek dokonywania transakcji – w tym kształtowania udziału w zyskach spółek osobowych – na warunkach rynkowych.
Przepisy przejściowe
Przepisy te wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Niemniej jednak, mając na uwadze brzmienie przepisów przejściowych, do umów spółek zawiązanych lub zmienionych w 2018 r. podatnicy będą mogli zastosować nowe przepisy, a co za tym idzie co do zasady nie będą mieli obowiązku sporządzenia dokumentacji.
AUTOR: Alicja Gaca, Doradca, Doradztwo podatkowe