Ze względu na atrakcyjne warunki finansowania, warto przyjrzeć się możliwości pozyskania środków na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie.
Spis treści
- Możliwości uzyskania kredytu ekologicznego
- Cel i zakres konkursu
- Wielkość dofinansowania, rodzaj pomocy i alokacja środków
- Kto może być wnioskodawcą o kredyt ekologiczny?
- Koszty kwalifikowane do wsparcia
- Warunki konieczne do uzyskania wsparcia na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną w firmie
- Jak zwiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania
- Kredyt ekologiczny: terminy dotyczące konkursu
Możliwości uzyskania kredytu ekologicznego
Od 17 października małe i średnie firmy, a także tzw. small mid-caps oraz mid-caps będą mogły składać wnioski celem uzyskania kredytu ekologicznego.
Proces kształtuję się w następujący sposób:
- Przedsiębiorca składa do banku komercyjnego wniosek o udzielenie kredytu ekologicznego.
- Po uzyskaniu promesy lub zawarciu warunkowej umowy kredytowej przedsiębiorca składa do BGK wniosek o dofinansowanie projektu.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, BGK przyznaje promesę premii technologicznej, następnie przedsiębiorca zawiera z bankiem komercyjnym umowę kredytową.
- BGK podpisuje z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie projektu.
- BGK wypłaca premię technologiczną w ramach płatności pośrednich w trakcie realizacji inwestycji oraz w ramach płatności końcowej po zakończeniu realizacji projektu.
Warunkiem koniecznym do wystąpienia przedsiębiorcy do BGK z wnioskiem o dofinansowanie jest posiadanie przez niego zdolności kredytowej, ocenionej przez bank kredytujący, potwierdzonej w treści warunkowej umowy kredytu technologicznego lub promesy kredytu technologicznego zawartej lub wystawionej najpóźniej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie w BGK, stanowiącej załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Cel i zakres konkursu
Konkurs dotyczy realizacji inwestycji wskazanej w dokumencie audytu, związanej z poprawą efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie, poprzez:
- termomodernizację posiadanych budynków – jako obligatoryjny element projektu, jeśli wynika z rekomendacji audytu energetycznego,
- modernizację infrastruktury, w tym m.in. obejmującą zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego.
Wielkość dofinansowania, rodzaj pomocy i alokacja środków
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych nie może być mniejsza niż 2 mln zł.
W zależności od rodzaju pomocy publicznej możliwe są następujące rodzaje dofinansowania:
- Regionalna pomocy inwestycyjna – w zależności od lokalizacji i wielkości przedsiębiorstwa – do 70%
- Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP – tylko dla MŚP – do 50%
- Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach – w zależności od lokalizacji i wielkości przedsiębiorstwa – do 32,5%
- Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną w budynkach – w zależności od lokalizacji, zakresu przedsięwzięcia i wielkości przedsiębiorstwa – do 80%
- Pomoc inwestycyjna na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji – w zależności od wielkości przedsiębiorstwa – do 65%
- Pomoc de minimis – do 50%
Za koszty inwestycji uznaje się koszty nabycia: środków trwałych innych niż nieruchomości; wartości niematerialnych i prawnych lub robót i materiałów budowlanych dotyczące budynków.
Środki przeznaczone na wsparcie przedsięwzięć w naborze wyniosą 660 mln zł.
Kto może być wnioskodawcą o kredyt ekologiczny?
Wnioskodawcami mogą być mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, small mid-caps oraz mid-caps.
Ze wsparcia nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, których 25% lub więcej kapitału lub praw głosu kontroluje bezpośrednio lub pośrednio, wspólnie lub indywidualnie, co najmniej jeden organ publiczny.
Koszty kwalifikowane do wsparcia
Regionalna pomoc inwestycyjna jest udzielana na:
- nabycie środków trwałych (innych niż nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności nieruchomości), w szczególności maszyn i urządzeń.
- nabycie robót i materiałów budowlanych zakresie związanym z realizacją projektu, tj. inwestycją ekologiczną (budowa budynków, adaptacja nieużytkowanych budynków czy koszty związane z lokalami mieszkalnymi, nie stanowią wydatków kwalifikowanych;
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej, np. zakup licencji na oprogramowanie niezbędne do realizacji projektu.
Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP obejmuje koszty usług doradczych związane bezpośrednio z realizacji projektu, świadczone przez doradców zewnętrznych. Mogą to być np. studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do realizacji projektu.
Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną inna niż w budynkach oraz pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną w budynkach sfinansuje koszty nabycia: środków trwałych innych niż nieruchomości; wartości niematerialnych i prawnych lub robót i materiałów budowlanych dotyczące budynków.
W przypadku Pomocy inwestycyjnej na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej pomoc przyznawana jest wyłącznie na moce nowo zainstalowane lub odnowione. Za koszty inwestycji uznaje się koszty nabycia: środków trwałych innych niż nieruchomości; wartości niematerialnych i prawnych lub robót i materiałów budowlanych.
Pomoc de minimis sfinansuje wydatki, które nie wynikają z Dokumentu audytu, a są przeznaczone na cele związane z Europejskim Zielonym Ładem, usługi doradcze dla podmiotów innych niż MŚP (np. studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne), a także koszty przygotowania Dokumentu audytu przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, o ile wydatek zostanie poniesiony po dacie ogłoszenia naboru, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie.
Warunki konieczne do uzyskania wsparcia na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną w firmie
Konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:
- Audytu energetycznego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego dla każdego budynku objętego projektem (dokument zawsze obligatoryjne, nawet jeśli projekt nie przewiduje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego),
- Karty audytu energetycznego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zawierającej kluczowe informacje z załączonego audytu energetycznego (dla każdego audytu),
- Audytu efektywności energetycznej dla każdego przedsięwzięcia objętego projektem (dokument obligatoryjny, gdy projekt przewiduje przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej inne niż ujęte w Audycie energetycznym przedsięwzięcia termomodernizacyjnego),
- Karty audytu efektywności energetycznej zawierającej kluczowe informacje z załączonego audytu efektywności energetycznej (dla każdego audytu),
- Karty dokumentu audytu zawierającej zestawienie kluczowych informacji z wszystkich wykonanych audytów.
Jak zwiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania
W inwestycji wymagana jest oszczędność energii. Inwestycja musi przynieść oszczędność energii pierwotnej na poziomie minimum 30% w odniesieniu do obszaru podlegającego zakresowi projektu.
O przyznaniu wsparcia będzie natomiast decydowała liczba otrzymanych punktów, a te będą wyliczane jako stosunek poziomu oszczędności energii pierwotnej [MWh] wynikającą z dokumentu audytu do wartości wydatków kwalifikowalnych [PLN]. Na liście projektów wybranych do dofinansowania znajdą się projekty od najwyższej wartości wyliczonej według powyższego sposobu do wartości najniższej. Jeśli kilka projektów otrzyma identyczną łączną liczbę punktów, dofinansowanie w pierwszej kolejności będzie przyznawane projektowi, który realizowany będzie na terenie Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI).
Kredyt ekologiczny: terminy dotyczące konkursu
Wnioski w ramach naboru będą przyjmowane od 17 października 2024 r. do 31 stycznia 2025.
Uzyskanie kredytu ekologicznego na potrzeby inwestycji umożliwi poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie. Co więcej może znacząco wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa, a także pozwolić na zwiększenie jego konkurencyjności na rynku. Możliwość pozyskania środków to także budowa potencjału przedsiębiorstwa.
Warto korzystać z możliwości finansowania inwestycji budując jednocześnie potencjał polskiej gospodarki.
AUTORKA: Katarzyna Kraska, Doradztwo dla firm