Treść artykułu
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to plik o uzgodnionej strukturze logicznej zawierający dane z systemu księgowego podatnika. Przekazywanie JPK organom administracji podatkowej to nowy obowiązek podatników wprowadzony w celu umożliwienia organom szybkiej weryfikacji poprawności deklarowanych kwot przychodu i podatku.
Skontaktuj się
Od stycznia 2018 roku do przekazywania JPK_VAT zobowiązani są wszyscy czynni podatnicy VAT. JPK_VAT należy wysłać obowiązkowo do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Wraz z lipcem 2018 roku został również rozszerzony zakres podmiotów które muszą przygotować tzw. JPK na żądanie. Od tej daty, do przesłania plików takich jak JPK_FA, JPK_MAG, JPK_PKPIP, JPK_EWP, JPK_WB bądź JPK_KR zobligowane są mikro oraz średnie przedsiębiorstwa (wcześniej tylko duże).
Kolejną zmianą odnoszącą się do struktur w Jednolitym Pliku Kontrolnym jest obowiązek przygotowania sprawozdania finansowego. Obowiązek ten został wprowadzony z dniem 1 października 2018 r.
Ważny fragment
Co najbardziej istotne od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy są obowiązani do składania JPK w nowej strukturze (JPK_V7M, JPK_V7K) która obejmować będzie dane z deklaracji VAT oraz ewidencji VAT.
Jednolity Plik Kontrolny – sankcje za naruszenie obowiązku składania
Od 1 października 2020 r. organy podatkowe są uprawnione do nałożenia na podatnika kary w wysokości 500 zł za każdy błąd w przesłanym pliku JPK. Ustawodawca w zakresie przepisów karnych od 1 października 2020 r. ustanowił nowy przepis – art. 61a KKS, który wprowadził sankcję za złożenie nierzetelnej lub wadliwej księgi za co grozi grzywna – maksymalnie do 240 stawek dziennych. Jeżeli czyn jest mniejszej wagi, wysokość grzywny jest taka, jak za wykroczenie skarbowe.
Jednolity Plik Kontrolny – wsparcie merytoryczne JPK
Wychodząc naprzeciw nowym regulacjom w zakresie raportowania JPK, zespół ekspertów Grant Thornton przygotował rozwiązania pozwalające na merytoryczne wsparcie firm w tym zakresie.
Usługa obejmuje kompleksowe wsparcie w zakresie poprawności stosowania poszczególnych pozycji w strukturach JPK.
Wiąże się to z m.in. następującymi działaniami:
- Analiza obowiązujących przepisów dotyczących JPK w tym dodatkowej dokumentacji uzupełniającej oraz wyjaśnień Ministerstwa Finansów
- Dopasowanie poszczególnych transakcji / czynności do właściwych kodów, pozycji, procedur JPK z uwzględnieniem prowadzonej przez firmę działalności
- Udzielenie wyjaśnień w zakresie właściwego przyporządkowania towarów i usług do odpowiednich symboli JPK
- Wsparcie w zakresie wyjaśnień udzielanych organom podatkowym w trakcie czynności sprawdzających/kontroli podatkowych, w ramach których wykorzystywane są JPK.
Procedura JPK
Oprócz wsparcia merytorycznego w bieżących kwestiach związanych ze sporządzaniem JPK, Zespół ekspertów Grant Thornton przygotowuje oraz wdraża kompleksową Procedurę JPK, której celem jest m.in.:
- Usystematyzowanie działań podejmowanych przed podatnika w zakresie sporządzania JPK (m.in. wskazanie zakresów odpowiedzialności za sporządzenie, podpisanie i przesłanie JPK w ustawowym terminie, postępowanie w przypadku błędu),
- Sporządzenie listy transakcji budzących wątpliwości wraz ze wskazaniem sposobu ich prezentacji w JPK,
- Zabezpieczenie dokonywanych czynności poprzez wdrożenie wewnętrznych regulacji potwierdzających dochowanie należytej staranności w przypadku popełnienia błędu w JPK oraz na wypadek kontroli przez organ podatkowy.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia merytorycznego do prawidłowego wywiązywania się z obowiązków związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym lub przygotowania oraz wdrożenia procedury JPK, skontaktuj się z nami.
Nowy cykl artykułów: 12 przykazań JPK
Skontaktuj się