Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym?
Gospodarka o obiegu zamkniętym – GOZ to system gospodarczy mający na celu racjonalne wykorzystanie zasobów i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko wytwarzanych produktów, które – podobnie jak materiały i surowce – powinny pozostawać w gospodarce jak najdłużej, a wytwarzanie odpadów powinno być zminimalizowane.
Dotychczasowy linearny model gospodarczy bazuje na zasadzie „weź / pozyskaj surowiec – zużyj / wytwórz produkt – wyrzuć / pozbądź się odpadu”. Takie podejście skutkuje negatywnym wpływem: na środowisko (zanieczyszczenie środowiska, kurczenie się zasobów naturalnych), na społeczeństwo (konsumpcyjne podejście do życia i zmiana wartości) i na samą firmę (coraz szybsza utrata wartości wytwarzanych produktów – cykl życia produktów staje się coraz krótszy, zbyt szybko pojawiają się w obiegu nowsze produkty).
-
Dla kogo jest gospodarka o obiegu zamkniętym?
Wiedza na temat gospodarki o obiegu zamkniętym jest niezbędna dla firm, które już mają lub w krótce będą miały obowiązek raportowania zgodnie dyrektywą CSRD oraz ze standardami raportowania ESRS. Gospodarka o obiegu zamkniętym będzie przydatna również dla firmy, które już mają lub w krótce będą miały obowiązek raportowania zgodnie Dyrektywą w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD oraz z Europejskimi Standardanu Raportowania Zrównoważonego ESRS.
-
Kiedy wprowadzić gospodarkę o obiegu zamkniętym w firmie?
Nie tylko presja regulacyjna, ale i rynkowa w kontekście zrównoważonego rozwoju staje się coraz silniejsza, zatem jednym z istotnych działań staje się uporządkowanie i holistyczne włączenie działań z obszarów ESG w procesy strategiczne i operacyjne firmy. Aby firmy mogły sprawienie i sukcesem przejść na zrównoważony rozwój należy zacząć działać już dzisiaj. Należy również pamiętać, że GOZ jest jednym z istotnych elementów Raportu ESG.
-
Co zyskasz dzięki gospodarce o obiegu zamkniętym?
Dzięki gospodarce o obiegu zamkniętym zyskach m.in. zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, zwiększenie konkurencyjności oraz raport: Raport GOZ – wnioski z analizy i oceny oraz wykaz niezbędnych dokumentów GOZ (struktury, polityki, standardy, procedury).
Przejście przedsiębiorstwa na gospodarkę o obiegu zamkniętym generuje szereg wyzwań:
- nowe polityki, regulacje, które będą ściśle określać działania w obszarze gospodarki cyrkularnej
- niski poziom dostępności do infrastruktury i technologii gospodarki odpadami
- niski poziom dostępności do infrastruktury i technologii gospodarki odpadami
Zakres wsparcia
- Identyfikacja i analiza obszarów związanych z GOZ
– Weryfikacja procesów i działań firmy.
– Analiza trendów regulacyjnych.
- Raport GOZ
Opracowanie wniosków z analiz oraz prezentacja rekomendowanych działań GOZ dla firmy, w tym identyfikacja możliwości wdrożenia podejścia GOZ oraz określenie granic projektu i wybór wskaźników, optymalizacja efektywności surowcowej i gospodarki odpadowej.
Proces realizacji
- Audyt wewnętrzny i zewnętrzny
Przeprowadzenie stosownych badań i analiz.
- Warsztaty analityczne
Przeprowadzone z zespołami Klienta, prowadzone autorskimi metodami dobranymi pod kątem potrzeb i oczekiwań Klienta.
- Opracowanie tez i rekomendacji
Przygotowanie wniosków, tez oraz rekomendacji dotyczących możliwych działań w postaci Raportu: Gospodarka GOZ
Przeprowadzenie stosownych badań i analiz.
Zobacz wideo: Czym jest ESG i kto pod nie podlega? Przepisy, anegdoty i przykłady
Dlaczego Grant Thornton?
W Grant Thornton posiadamy nie tylko kompetencje w zakresie raportowanie ESG. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie aby wspólnie z Państwem przejść przez ten proces, zaplanować go w sposób efektywny, zwrócić Państwu uwagę na wczesnym etapie na odpowiednie ryzyka i dotrzymać umówionych terminów. Komunikujemy się z Państwem na każdym etapie badania, odpowiednio wcześnie adresując pojawiające się wyzwania.
Łączymy zindywidualizowane podejście do specyfiki działalności Klienta z doświadczeniem w zakresie doboru najbardziej efektywnych metod i narzędzi analitycznych z punktu widzenia oczekiwanych informacji.
-
31 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie