Czym są połączenia i podziały spółek?
Połączenia i podziały spółek są częstym elementem procesów reorganizacji przedsiębiorstw. Wspieramy w przygotowaniu i wdrożeniu krok po kroku danego scenariusza reorganizacji. Zespół prawników, biegłych rewidentów, doradców podatkowych oraz finansistów, tworzony jest adekwatnie do wyzwań związanych z danym procesem. Wybór danego scenariusza reorganizacji powinien zawsze być dokonywany z uwzględnieniem okoliczności biznesowych a także skutków prawnych, podatkowych i księgowych, jakie niesie za sobą wdrożenie danego wariantu.
-
Na czym polega połączenie spółek?
Połączenie spółek polega na przeniesieniu całości majątku spółki na inną, istniejącą spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółkę akcyjną) albo na zawiązaniu nowej spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek kilku łączących się spółek.
-
Na czym polega podział spółek?
Podział spółki polega na przeniesieniu poszczególnych części majątku istniejącej spółki kapitałowej na inne spółki już istniejące lub nowo zawiązane.
-
Korzyści z połączenia lub podziału spółek?
Mogą one służyć uproszczeniu struktury grupy kapitałowej, konsolidacji biznesu, optymalizacji procesów w przedsiębiorstwie, dywersyfikacji ryzyk, czy przejęciu określonych zasobów. Procesy te często są również elementem strategii rozwoju poprzez nabywanie innych podmiotów.
Łączyć mogą się zarówno spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna), jak i spółki kapitałowe (spółka z o.o. i spółka akcyjna)
- Spółka osobowa nie może pełnić roli spółki przejmującej ani spółki nowo zawiązanej w procesie połączenia.
- W określonych w Kodeksie spółek handlowych przypadkach spółki kapitałowe oraz spółka komandytowo akcyjna mogą również połączyć się ze spółkami zagranicznymi (transgraniczne połączenie spółek).
- Połączenie transgraniczne może w szczególności służyć przeniesieniu siedziby statutowej spółki za granicę.
- Podziałowi podlegają wyłącznie spółki kapitałowe (spółka z o.o. i spółka akcyjna).
- Niedopuszczalny jest natomiast podział spółki osobowej.
Zakres wsparcia
-
Ocenę bieżącej sytuacji oraz efektywności potencjalnej reorganizacji
W tym identyfikacja celów, które mają zostać osiągnięte w związku z reorganizacją.
-
Opracowanie możliwych do wdrożenia scenariuszy reorganizacji
W celu osiągnięcia założonych celów procesu.
-
Doradztwo w wyborze optymalnego scenariusza reorganizacji
Naszym kluczowym celem jest wdrożenie u Klienta dokładnie takiej reorganizacji, jakiej potrzebuje. Po poznaniu działalności Klienta, jego faktycznych potrzeb – biznesowych, podatkowych i prawnych – rekomendujemy najbardziej optymalny scenariusz reorganizacji
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
-
Analiza spółki, poznanie potrzeb Klienta i zaplanowanie procesu
Na tym etapie przyglądamy się działalności Klienta. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa spółki, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne i pozwolenia. Po ustaleniu potrzeb Klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
-
Wdrożenie reorganizacji
Na tym etapie prowadzimy Klienta przez wszystkie formalności związane z połączeniem czy podziałem. Kompleksowo zajmujemy się procesem: od kontaktu z notariuszem, przez opracowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, po złożenie wniosku do KRS i bieżące monitorowanie wpisów.
-
Bieżące konsultacje w trakcie wdrożenia procesu oraz po nim
Zdajemy sobie sprawę, że połączenie czy podział są wyzwaniem organizacyjnym dla całej spółki czy też grupy spółek. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala wspierać Klientów we wszystkich bieżących sprawach związanych z reorganizacją. Istotne jest dla nas również to, żeby przekazać Klientom wskazówki co do wszystkich formalnych spraw, które należy załatwić po reorganizacji.
Na tym etapie przyglądamy się działalności Klienta. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa spółki, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne i pozwolenia. Po ustaleniu potrzeb Klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
Analiza efektywnej stawki podatkowej Grup Kapitałowych z GPW
Dlaczego Grant Thornton?
Corocznie realizujemy szereg procesów obejmujących połączenia lub podziały spółek. Każdy proces reorganizacji poprzedzamy wnikliwą analizą skutków prawnych, podatkowych i księgowych danego rozwiązania. Nasze doświadczenie w procesach reorganizacji pozwala nam na prezentowanie szerokiego spektrum rozwiązań, rzetelną ich ocenę oraz sprawne, bezpieczne i kompleksowe wdrożenie.
W procesach połączeń i podziałów spółek wspieramy duże grupy kapitałowe, w których nieustannie toczą się szeroko rozumiane działania reorganizacyjne. Procesy reorganizacyjne realizujemy dla prywatnych przedsiębiorców, przywiązujących coraz większą wagę do takich elementów jak bezpieczeństwo, planowanie podatkowe, czy też przejrzysta struktura prowadzonego biznesu.
-
29 lat
działalności w Polsce
-
900+
pracowników w 8 biurach
-
50+
zrealizowanych połączeń/podziałów