Treść artykułu
Due diligence jest narzędziem, które poprzez wskazanie istotnych ryzyk i zagrożeń pozwoli podjąć racjonalną i optymalną decyzję dotyczącą planowanej transakcji zakupu lub sprzedaży przedsiębiorstwa.
Dobrze przeprowadzone due diligence leży u podstaw sukcesu każdej pomyślnie zrealizowanej transakcji. Jego wartość dodana jest nieoceniona zarówno w perspektywie krótkoterminowej na etapie realizowanej transakcji, jak i długoterminowej potransakcyjnej.
Korzyści z procesu Due Dilligence
Due diligence ma na celu aktualną ocenę sytuacji przedsiębiorstwa oraz identyfikację istniejących i potencjalnych ryzyk związanych z planowaną transakcją kapitałową.
Dobrze przeprowadzone due diligence:
- dostarczy wiarygodną i kompletną informację o Targecie
- pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych ryzyk i zagrożeń związanych z procesem inwestycyjnym
- będzie stanowił jedną z podstaw oceny opłacalności planowanej inwestycji
- pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych ryzyk i zagrożeń związanych z procesem nabycia i późniejszą integracją
Kłótnie i spory w transakcjach M&A
Wnioski z due diligence wykorzystywane są do weryfikacji wyobrażeń potencjalnego inwestora o spółce, stanowią wkład do modelu wyceny oraz ustalenia ceny zakupu/sprzedaży, do formułowania warunków negocjacyjnych oraz oświadczeń sprzedającego/kupującego na poziomie umowy kupna/sprzedaży (SPA) a także do ustalania działań potransakcyjnych.
Rodzaje due diligence
W ramach naszych usług w obszarze due diligence oferujemy:
- due diligence dla strony kupującego,
- due diligence dla strony sprzedającego.
Zakres oferowanych usług due diligence dopasowuje się do struktury realizowanej transakcji.
W ramach świadczonych usług realizujemy:
- due diligence finansowe,
- due diligence podatkowe,
- due diligence prawne,
- due diligence real estate.
Każda z oferowanych usług due diligence świadczona jest przez dedykowany zespół specjalistów z zakresu finansów, prawa podatkowego oraz bilansowego, handlowego i cywilnego oraz rynku nieruchomości.
Z naszych usług skorzystało wiele podmiotów, wśród nich spółki skarbu Państwa, polskie i zagraniczne firmy inwestycyjne, spółki giełdowe oraz fundusze venture capital i private equity.