GrantThornton - regiony
Dzięki dotacjom dla firm dostępnym w 2024 r., przedsiębiorcy będą mogli liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE. Dostępne będą środki zarówno z programów krajowych, jak i tych rozdysponowywanych w poszczególnych regionach. Największe wsparcie skierowane zostanie na projekty badawczo-rozwojowe, wdrożenie ich wyników do działalności firm, a także na projekty związane z ekspansją zagraniczną oraz cyfryzacją, robotyzacją i automatyzacją przedsiębiorstw.

Czytaj więcej: Dotacje dla firm dostępne w 2025 r.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Program FENG w największym stopniu skierowany do przedsiębiorstw. Realizowany jest w ramach 4 priorytetów:

  1. Wsparcie dla przedsiębiorców, czyli zapewnienie dofinansowania w obszarach B+R, wdrożeń nowych rozwiązań, infrastruktury B+R, internacjonalizacji, automatyzacji i robotyzacji.
  2. Środowisko przyjazne innowacjom, czyli m.in. rozbudowy publicznej infrastruktury badawczej, transferu technologii, akceleratory, klastry, wsparcie start-upów.
  3. Zazielenienie przedsiębiorstw, czyli np. kredyt ekologiczny oraz innowacyjne zamówienia publiczne na prace B+R nad technologiami i produktami jeszcze nieistniejącymi na rynku, pożądanymi ze względów społecznych i środowiskowych.
  4. Pomoc techniczna, czyli zapewnienie wsparcie dla potencjalnych beneficjentów, a także zapewnienie wsparcia administracyjnego realizacji programu.

Wsparcie udzielane jest przez 3 instytucje:

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – w sytuacji, gdy o wsparcie wnioskują duże przedsiębiorstwa, konsorcja dużych przedsiębiorstw z MŚP i organizacjami badawczymi,
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – w sytuacji, gdy o wsparcie wnioskują MŚP i konsorcja MŚP.
  • Bank Gospodarstwa Krajowego – w przypadku kredytu ekologicznego (dotacji w postaci premii ekologicznej)

W 2024 r. przewidziano istotne wsparcie dla przedsiębiorstw.

Google News

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google 

Skorzystaj z naszych usług z zakresu: Dotacje dla firm
Dowiedz się więcej

Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027

Na Dolnym Śląsku przedsiębiorstwa najbardziej będzie interesował Priorytet I, w ramach którego wspierana będzie m.in. działalność B+R przedsiębiorstw, inwestycje, ekoinnowacje, czy cyfryzacja. Przedsiębiorstwa będą mogły także liczyć na wsparcie w ramach Priorytetu II, gdzie znajdą finansowanie na projekty związane z efektywnością energetyczną. Podmioty prowadzące działalność w tych regionach województwa, gdzie najbardziej odczuwalne będą skutki transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie, znajdą także dodatkowe wsparcie w ramach Priorytetu IX, w zakresie m.in. inwestycji w środki trwałe, działalności B+R i modernizacji energetycznej.

W 2024 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie FEDS.09.04 – wsparcie „zielonych” inwestycje MŚP. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna. Wsparcie dostępne dla MŚP z subregionu wałbrzyskiego (powiat świdnicki, powiat dzierżoniowski, powiat ząbkowicki, powiat Kłodzki, powiat wałbrzyski, powiat kamiennogórski, Miasto Nowa Ruda, Miasto Wałbrzych). Nabór zaplanowany na luty – marzec 2024 r.
  • Działanie FEDS.09.04 – Wsparcie działań inwestycyjnych MŚP z subregionu wałbrzyskiego. Nabór zaplanowany na luty – marzec 2024 r.
  • Działanie FEDS.09.04 – do 7 marca 2024 r. trwa nabór na projekty dotyczące „zielonych” inwestycji MŚP (efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisjyjna)
  • Działanie FEDS.01.02 – wsparcie projektów B+R przedsiębiorstw oraz infrastruktury B+R przedsiębiorstw (jako fakultatywny komponent projektu B+R). Wsparcie dostępne dla przedsiębiorstw z województwa dolnośląskiego z wyłączeniem powiatu zgorzeleckiego. Nabór zaplanowana na luty – marzec 2024 r. Bliźniaczy konkurs jest przewidziany dla samego powiatu zgorzeleckiego. Nabór również zaplanowany jest na luty – marzec 2024.
  • Działanie FEDS.09.04 – wsparcie inwestycji w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji. Wsparcie dla przedsiębiorstw z regionu wałbrzyskiego. Nabór zaplanowany na marzec – kwiecień 2024 r.

Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2022

W programie FEdKP przedsiębiorców najbardziej będzie interesował Priorytet 1, w ramach którego wspierane będą działania przedsiębiorstw w obszarze B+R, wdrażania innowacji, cyfryzacji, wzmacniania innowacyjności. Przeznaczonych na ten cel będzie ok. 200 mln euro. Środki dla przedsiębiorstw znajdą się także w Priorytecie 2, w ramach którego wspierane będą działania związane z poprawą efektywności energetycznej (wymiana źródeł ciepła, rozwój instalacji OZE).

Tu przedsiębiorcy w 2024 r. nie mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie. W 2023 r. prowadzone były nabory dla operatorów, którzy prawdopodobnie w 2024 r. będą wspierać przedsiębiorców.

Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Wsparcie przedsiębiorstw zostało uwzględnione w ramach Priorytetu 1, z którego środki będą mogły zostać przeznaczone na infrastrukturę i projekty B+R, a także wdrażanie ich wyników oraz w ramach Priorytetu 2, gdzie wspierana będzie realizacja projektów inwestycyjnych oraz ekspansja zagraniczna. Przedsiębiorcy wspierani będą także w ramach Priorytetu 4 w zakresie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz instalacji urządzeń OZE.
W 2024 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 2.7 Lubelskie MŚP na rynkach zagranicznych – w lutym i marcu 2024 planowany jest nabór na projekty w zakresie udziału w targach, wystawach i misjach gospodarczych,
  • Działanie 2.5 Usługi dla MŚP – na kwiecień i maj 2024 r. przewidziany jest konkurs na zapewnienie szerokiego wachlarza wysokiej jakości usług prorozwojowych dla MŚP prowadzących do zwiększenia ich konkurencyjności, produktywności, innowacyjnego rozwoju przy wykorzystaniu potencjału IOB/ośrodków innowacji/klastrów, z uwzględnieniem dostępności odpowiedniej oferty usług, w tym dla przedsiębiorstw mających siedzibę poza dużymi ośrodkami miejskimi.
  • Działanie 3.8 GOZ w przedsiębiorstwach – wsparcie projektów mających na celu zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii służące osiągnięciu założeń GOZ. Nabór zaplanowany na lipiec – sierpień 2024 r.
  • Działanie 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – wsparcie projektów B+R (obejmujących badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe) realizowane przez przedsiębiorstwa lub ich konsorcja (w tym w partnerstwie z organizacjami badawczymi), mające na celu opracowanie nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzenie znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów. Nabór zaplanowany na luty – maj 2024 r.
  • Działanie 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – dofinansowanie zlecania opracowania rozwiązań technicznych, technologicznych i/lub organizacyjnych (badania przemysłowe lub prace rozwojowe lub wsparcie innych faz procesu projektowego) zakończone wdrożeniem do etapu pierwszej produkcji. Nabór zaplanowany na lipiec – sierpień 2024 r.

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027

W Priorytecie 1 przewidziano m.in. wsparcie działalności B+R i potrzebnej w tym zakresie infrastruktury, wdrażanie technologii TIK w przedsiębiorstwach, wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP. W Priorytecie 2 przewidziano natomiast poprawę efektywności energetycznej mikro i małych przedsiębiorstw.

W 2024 r. planowany jest nabór w ramach Działania 1.1 Badania i innowacje, w ramach którego sfinansować będzie można inwestycje w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw niezbędną do prowadzenia prac przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych oraz projekty obejmujące następujące moduły: prace B+R, infrastruktura B+R, wdrożenie innowacji, cyfryzacja, kompetencje. Moduł prace B+R będzie obligatoryjny, a pozostałe moduły będą fakultatywne, przy czym Wnioskodawca wybierze te moduły, które będą wynikały z jego potrzeb. Nabór prowadzony będzie w okresie od grudnia 2023 r. do końca stycznia 2024 r.

Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027

Wsparcie przedsiębiorstw zostało uwzględnione w Priorytecie 1 w zakresie projektów B+R, internacjonalizacji przedsiębiorstw, wdrażania innowacyjnych produktów, procesów lub usług, rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym, czy też rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0. Podmioty prowadzące działalność w tych regionach województwa, gdzie najbardziej odczuwalne będą skutki transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie, znajdą także dodatkowe wsparcie w ramach Priorytetu IX.

W 2024 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji – obecnie trwa konkurs do 29 marca 2024r. na wdrożenie innowacji, wyników prac B+R. Konkurs jest skierowany dla przedsiębiorstw z obszaru transformacji woj. łódzkiego
  • Działanie FELD.01.02 Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje – wsparcie projektów badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw. Nabór zaplanowany na luty – marzec 2024 r.
  • Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji – wsparcie badań lub dofinansowanie zakupu usług badawczych, wsparcie transferu technologii oraz rozwoju współpracy między przedsiębiorcami a sferą B+R. Nabór dla przedsiębiorstw z obszaru transformacji woj. łódzkiego zaplanowany na marzec – kwiecień 2024 r.
  • Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji – wsparcie wdrożenia rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach. Nabór dla przedsiębiorstw z obszaru transformacji woj. łódzkiego zaplanowany na kwiecień – maj 2024 r.
  • Działanie FELD.01.05 Konkurencyjność MŚP – wsparcie internacjonalizacji przedsiębiorstw z woj. łódzkiego. Konkurs planowny jest na kwiecień 2024
  • Działanie FELD.01.05 Konkurencyjność MŚP – konkurs na wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0 planowany jest na wrzesień 2024r. Skierowany będzie dla firm z woj. łódzkiego.

Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027

W ramach programu, wsparcie na badania i rozwój wraz z wdrożeniem ich wyników dla przedsiębiorstw przewidziane zostało na lipiec 2023 r. Na początku 2024 r. również przewidziane są nabory na projekty badawczo-rozwojowe, w szczególności na: infrastrukturę, prace B+R oraz wdrożenie innowacji. Planowane są również nabory na internacjonalizację przedsiębiorstw. Pod koniec 2023 pojawi się również nabór wniosków na rozwój MŚP w kierunku cyfryzacji i przemysłu 4.0.
W 2024 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 1.11 rozwój MŚP w obszarze cyfryzacji i Przemysłu 4.0. – wsparcie rozwoju MŚP w obszarze cyfryzacji i Przemysłu 4.0. Nabór prowadzony będzie do 4 kwietnia 2024 r.
  • Działanie 1.3 Infrastruktura badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw – wsparcie z zakresie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. Nabór zaplanowany na marzec – czerwiec 2024 r.
  • Działanie 1.12 Wdrażanie innowacji – wsparcie inwestycji przedsiębiorstw nastawionych na wdrażanie innowacji. Nabór zaplanowany na luty – maj 2024 r.
  • Działanie 1.1 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw – wsparcie prac B+R z przygotowaniem do wdrożenia. Nabór zaplanowany na czerwiec – wrzesień 2024 r.
  • Działanie 1.14 Internacjonalizacja MŚP – wsparcie mające na celu ekspansję zagraniczną przedsiębiorstw. Nabór zaplanowany na wrzesień – grudzień 2024 r.

Google News

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google 

Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027

Przedsiębiorcy znajdą wsparcie w Priorytecie 1, gdzie dofinansowane będą mogły zostać projekty dotyczące działalności B+R, wdrażania ich wyników, innowacji lub nowoczesnych rozwiązań TIK. W ramach Priorytetu 2 natomiast wspierane będą projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, czy też gospodarki o obiegu zamkniętym.
W przypadku tego województwa szczególne znaczenie będzie miała nowa mapa pomocy regionalnej. Z pomocy regionalnej, z której przede wszystkim finansowane są projekty inwestycyjne przedsiębiorstw, nie skorzystają przedsiębiorstwa zlokalizowane w Warszawie i jej powiatach ościennych.

W 2024 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 1.1 Badania, rozwój i innowacje przedsiębiorstw – wsparcie projektów obejmujących cały proces powstawania innowacji lub jego wybrane elementy, zakończony wdrożeniem (badania B+R stanowią element obowiązkowy). Elementy projektu modułowego: doradztwo, prace B+R przedsiębiorstw, w tym z udziałem sektora nauki, infrastruktura B+R, prace przedwdrożeniowe, wdrożenie, nabywanie przez pracowników kompetencji oraz kwalifikacji. Nabór zaplanowany na styczeń – marzec 2024 r.
  • Działanie 1.3 Innowacyjność i konkurencyjność MŚP – wsparcie wdrożenia w MŚP wyników prac badawczo-rozwojowych i innowacji, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań TIK. Nabór planowany na luty – marzec 2024 r.
  • Działanie 2.6 Gospodarka o obiegu zamkniętym – wsparcie transformacji przedsiębiorstw w kierunku GOZ. Nabór prowadzony będzie do końca stycznia 2024 r.
  • Działanie 1.1 Badania, rozwój i innowacje przedsiębiorstw – wsparcie projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorstwa obligatoryjnie we współpracy z organizacją badawczą. Duże przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać dofinansowanie pod warunkiem ich współpracy z przedsiębiorstwami sektora MŚP. Nabór zaplanowany na kwiecień – maj 2024 r.
  • Działanie 1.1 Badania, rozwój i innowacje przedsiębiorstw – wsparcie infrastruktury badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw. Nabór zaplanowany na 2024 r., ale jeszcze bez wskazania konkretnego terminu.
Skorzystaj z naszych usług z zakresu: Dotacje dla firm
Dowiedz się więcej

Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027

Wsparcie przedsiębiorstw zostało uwzględnione w Priorytecie 1 (z budżetem ponad 100 mln euro), gdzie przewidziano dofinansowanie infrastruktury i prac B+R, wdrożenia TIK, nowoczesnych maszyn i urządzeń, czy też internacjonalizacji. Projekty związane z poprawą efektywności energetycznej w mikro i małych przedsiębiorstwach wraz z instalacją urządzeń OZE przewidziano natomiast w Priorytecie 2.

W 2024 r. planowane są konkursy w ramach następujących działań:

  • Działanie 1.7 Opolskie konkurencyjne – w ramach naboru o wsparcie będą mogły się ubiegać firmy wyłącznie z Subregionu Południowego (powiat: głubczycki, nyski i prudnicki) na inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, WNiP wraz z doradztwem / szkoleniem w celu wprowadzenia na rynek nowych produktów lub usług. Możliwe będą również inwestycje w rozwój MŚP zwiększające skalę ich działalności oraz wzrost zasięgu ofert.
  • Działanie 1.9 Wdrożenie B+R przez MŚP – nabór dla przedsiębiorstw z woj. opolskiego na wdrożenie wyników prac B+R będzie przeprowadzony w maju 2024 r.
  • Działanie 1.5 Wsparcie dla nowopowstałych MŚP – wsparcie dla nowopowstałych firm (do 24 miesięcy), w tym poprzez usługi doradcze świadczone przez IOB, na które udzielane będą np. bony lub granty. Nabór zaplanowano na wrzesień 2024 r.

Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

W ramach programu podkarpaccy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie działań mających na w celu zwiększenia poziomu przedsiębiorczości oraz wykorzystanie technologii cyfrowych i rozwoju Gospodarki 4.0. Największe środki dla przedsiębiorstw zostały uwzględnione w Priorytecie 1.

W 2024 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 01.03  Wsparcie MŚP – dotacja – wsparcie w zakresie internacjonalizcji MŚP. Nabór zaplanowany na styczeń – luty 2024 r.
  • Działanie 01.01 Badania i rozwój – wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw. Nabór zaplanowany na wrzesień – grudzień 2024 r.
  • Działanie 01.03  Wsparcie MŚP – dotacja – wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP. Nabór zaplanowany na wrzesień – grudzień 2024 r.
  • Działanie 01.03  Wsparcie MŚP – dotacja – wsparcie prac B+R, innowacji przez MŚP. Nabór zaplanowany na październik 2024 r.

Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027

Wsparcie dla przedsiębiorstw zaplanowano w obszarze Badania i innowacje. W tym obszarze zaplanowano m.in. wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, badań i rozwoju, e-usług, cyberbezpieczeństwa, usług doradczych dla firm oraz pomoc dla nowo powstałych przedsiębiorstw.

W 2024 r. planowane są nabory w ramach Działania 1.1: Rozwój regionalnego potencjału B+R – wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów, a także rozwoju infrastruktury B+R przedsiębiorstw. Nabory zaplanowano na styczeń – luty 2024 r., marzec – kwiecień 2024 r.

Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027

Wsparcie przedsiębiorstw przewidziano w Priorytecie 1, gdzie dofinansowana będzie infrastruktura, prace B+R i ich wdrożenia, wdrażanie technologii cyfrowych oraz innowacji w zakresie produktów/usług oraz procesów, w szczególności wykorzystujących zielone technologie, GOZ, Przemysł 4.0, automatyzację, cyfryzację i sztuczną inteligencję. Kompleksowe inwestycje na rzecz poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw służące zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej i/lub ciepła wraz z montażem odnawialnych źródeł energii oraz systemów zarządzania i magazynowania energii finansowane będą natomiast w ramach Priorytetu 2.

Tu przedsiębiorcy w 2024 r. nie mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie.

Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Priorytet 1 przewiduje dofinansowanie realizacji prac badawczo-rozwojowych przedsiębiorstwa, cyfryzacji i automatyzacji procesów, cyberbezpieczeństwa, czy też wdrożenia innowacji. W priorytecie 2 przewidziano natomiast wsparcie projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej w mikro i małych przedsiębiorstwach.

W 2024 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach – przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o prac B+R i/lub wsparcie infrastruktury B+R. Minimalna wartość dofinansowania wynosi 2 mln zł. Dodatkowo, projekty muszą wpisywać się w co najmniej jedną z regionalnych inteligentnych specjalizacji woj. śląskiego, tzn. energetykę, ICT, medycynę, zieloną gospodarkę lub przemysły wschodzące. Nabór planowany jest do kwietnia 2024 r.
  • Działanie 10.1 Wykorzystanie terenów zdegradowanych  w celu rozwoju regionu poprzez inwestycje przedsiębiorstw – wsparcie inwestycji polegających na zagospodarowaniu terenów i obiektów na terenach poprzemysłowych, zdewastowanych i  degradowanych na cele gospodarcze, środowiskowe, społeczne, edukacyjne. Wsparcie skierowane będzie na działania związane z zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych, w tym w szczególności pogórniczych, obiektów przemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych, jak również ich adaptacja. Minimalna wartość dofinansowania, o którą będą musieli ubiegać się Wnioskodawcy wyniesie 10 000 000,00 PLN. Nabór zaplanowano na styczeń – marzec 2024 r.
  • Działanie 1.8 Innowacje cyfrowe w MŚP – wsparcie będzie udzielane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom na wdrożenie innowacyjnych, co najmniej w skali województwa śląskiego, innowacji technologicznych w zakresie wykorzystania narzędzi ICT. Wsparcie będzie udzielane na aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Dodatkowo przewiduje się wsparcie szkoleń pracowników. Minimalna wartość dofinansowania, o którą będą musieli ubiegać się Wnioskodawcy wynosi 1 000 000,00 PLN. Nabór zaplanowano na marzec – kwiecień 2024 r.
  • Działanie 10.2. Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji – planowany konkurs skierowany będzie dla firm z podregionu katowickiego, bielskiego, tyskiego, rybnickiego, gliwickiego, bytomskiego i sosnowieckiego. Wspierane będą projekty na badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji. Minimalna wartość dofinansowania wynosić będzie 2 mln zł. Nabór prowadzony: czerwiec – lipiec 2024 r.
  • Działanie 1.2. Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach – przewiduje się  udzielenie wsparcia na wdrożenie wyników prac B+R własnych lub nabytych. Projekty będą musiały wpisywać się co najmniej w jedną z regionalnych inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego, tj. energetykę, ICT, medycynę, zieloną gospodarkę lub przemysły wschodzące. Wsparcie udzielane będzie na nabycie aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Dodatkowo przewiduje się wsparcie szkoleń pracowników. Minimalna wartość dofinansowania, o którą będą musieli ubiegać się Wnioskodawcy wynosi 800 000,00 PLN. Nabór zaplanowano na grudzień 2024 r. – styczeń 2025 r.
Skorzystaj z naszych usług z zakresu: Dotacje dla firm
Dowiedz się więcej

Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Działania związane z działalnością B+R przedsiębiorstw, inwestycjami w MŚP oraz wzrost internacjonalizacji przedsiębiorstw uwzględnione zostały w Priorytecie 1. Dofinansowanie działań związanych z efektywnością energetyczną w mikro i małych przedsiębiorstwach uwzględniono w Priorytecie 2.

Do lutego 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli tu ubiegać się o wsparcie w zakresie infrastruktury B+R (Działanie 1.2 Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R).

Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027

W województwie warmińsko-mazurskim przedsiębiorstwa znajdą wsparcie dla projektów związanych z infrastrukturą i pracami B+R, innowacjami rozwojowymi, czy też umiędzynarodawianiem (w ramach Priorytetu 1), a także poprawą efektywności energetycznej (w ramach Priorytetu 2).

Tu także przedsiębiorcy w 2024 r. nie mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie.

Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027

Priorytet 1 przewiduje wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw, infrastruktury, oprogramowania, systemów informatycznych stacjonarnych i chmurowych oraz nowoczesnych zasobooszczędnych technologii, sprzyjających zwiększeniu automatyzacji i robotyzacji w przedsiębiorstwach. Priorytet 2 uwzględnia natomiast wsparcie ekologicznych procesów produkcyjnych oraz efektywnego wykorzystywania zasobów w przedsiębiorstwach, w tym w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE.

W Wielkopolsce przewidziane są nabory w następujących działaniach:

  • Działanie 1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym w zakresie infrastruktury B+R. Przedsiębiorstwa lub partnerstwa będą mogły ubiegać się o wsparcie działalności B+R (w tym w zakresie infrastruktury). Będzie możliwość realizacji kompleksowych i modułowych projektów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców, przy czym jeden z modułów: prace B+R lub infrastruktura B+R będzie obligatoryjny. Nabór planowany jest w okresie wrzesień – listopad 2024 r.
  • Działanie 10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach. W okresie od czerwca do sierpnia 2024 przedsiębiorcy zlokalizowani na obszarze Wielkopolski Wschodniej będą mogli uzyskać wsparcie w ramach priorytetu 10. Sprawiedliwa Transformacja Wielkopolski Wschodniej. Dofinansowaniem będą mogły zostać objęte projekty dotyczące poprawy energetycznej przedsiębiorstw i upowszechnienie GOZ.

Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027

Przedsiębiorcy wsparcia powinni szukać w ramach Priorytetu 1, gdzie wspierana będzie działalność innowacyjna i badawcza firm, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, działalność eksportowa oraz w ramach Priorytetu 2 w zakresie dofinansowania projektów mających na celu poprawę efektywności energetycznej.

W 2024 r. przewidziane jest wsparcie w ramach następujących działań:

  • Działanie 1.1 Kompleksowe projekty B+R przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa w woj. zachodniopomorskiego będą miały możliwość składania wniosków w okresie od września do października 2024 r.
  • Działanie 1.2 Małe projekty B+R – firmy będą mogły się starać o dofinansowanie na zakup usług badawczych w organizacji badawczej.

Jak widać rok 2024 będzie obfitował w różnego rodzaju dotacje dla firm. Przedsiębiorstwa, dzięki środkom z funduszy UE, będą mogły przede wszystkim rozwijać swoją działalność badawczo-rozwojową, zintensyfikować ekspansję zagraniczną oraz zainwestować w cyfryzację, robotyzację i automatyzację.

Nasza usługa „Dotacje dla firm” skierowana jest do małych, średnich i dużych firm oraz instytucji.

Do organizacji o tym statusie kierujemy odpowiedzi na zapytania ofertowe w pierwszej kolejności, w związku z dużym zainteresowaniem Klientów. Nie specjalizujemy się w obsłudze osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą, jednoosobowych działalności gospodarczych i mikro firm.

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Dotacje dla firm

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Pole zawiera niedozwolone znaki

Nieprawidłowy format. Wprowadź twojadres@twojadomena.pl lub nr telefonu: XXXXXXXXX.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Artykuły z kategorii: Dotacje dla firm

Zobacz wszystkie
Informacja o ciasteczkach

1. W ramach witryny Administrator stosuje pliki Cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

2. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących Cookies oznacza, że będą one zapisywane na Twoim urządzeniu końcowym. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących Cookies w swojej przeglądarce internetowej.

3. Administrator używa technologii Cookies w celu identyfikacji odwiedzających witrynę, w celu prowadzenia statystyk na potrzeby marketingowe, a także w celu poprawnego realizowania innych, oferowanych przez serwis usług.

4. Pliki Cookies, a w tym Cookies sesyjne mogą również dostarczyć informacji na temat Twojego urządzenia końcowego, jak i wersji przeglądarki, której używasz. Zadania te są realizowane dla prawidłowego wyświetlania treści w ramach witryny Administratora.

3. Cookies to krótkie pliki tekstowe. Cookies w żadnym wypadku nie umożliwiają personalnej identyfikacji osoby odwiedzającej witrynę i nie są w nim zapisywane żadne informacje mogące taką identyfikację umożliwić.

Aby zobaczyć pełną listę wykorzystywanych przez nas ciasteczek i dowiedzieć się więcej o ich celach, odwiedź naszą Politykę Prywatności.