W ramach transakcji doradcy Grant Thornotn świadczyli usługi due diligence finansowego i podatkowego oraz doradztwa transakcyjnego. W ramach procesu transakcyjnego wykonano także fairness opinion, tj. opinię potwierdzającą rynkowość przyjętych założeń w zakresie modelu finansowego i ceny transakcyjnej.
Partner, Transaction Advisory Services (TAS)
Grant Thornton konsekwentnie angażuje się w projekty związane z transformacją energetyczną. Jesteśmy wdzięczni Grupie Enea za zaufanie i możliwość wniesienia naszego doświadczenia w ten proces.
Zakup farm wiatrowych od European Energy istotnie zwiększy potencjał OZE w portfelu Enei. Dzięki tej inwestycji, moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii wzrośnie w Grupie Enea o 17%. Dodatkowo, w ramach transakcji zakładany jest zakup projektu farmy fotowoltaicznej na etapie „ready to build” o mocy 25 MW rozwijanej przy jednej z farm wiatrowych.
Partner, Transaction Advisory Services (TAS)
Transakcja Grupy Enea sygnalizuje powrót inwestorów na rynek odnawialnych źródeł energii po spowolnieniu w 2024 roku. W 2025 roku spodziewamy się wzrostu aktywności nie tylko w zakresie instalacji wytwórczych, ale również w segmencie magazynów energii.
Grupa Enea to jeden z liderów polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,6 mln klientów. Grupa zatrudnia w całej Polsce ponad 17 tys. pracowników Do Grupy Enea należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy działa również Lubelski Węgiel Bogdanka. Działalność Grupy obejmuje również energetykę cieplną.
Firma European Energy, od której Enea zakupiła farmy wiatrowe, działa w ponad 25 krajach, rozwijając projekty wiatrowe, słoneczne i Power-to-X. Specjalizuje się w rozwoju, budowie i eksploatacji projektów związanych z zieloną energią. Na polskim rynku firma jest obecna od 2006 roku, posiada 200 MW zainstalowanej mocy w OZE i planuje rozwój projektów o łącznej mocy ponad 5 GW.
Nasze transakcje

