Możliwości uzyskania dotacji dla firm
NFOŚiGW uruchomił konkurs celem uzyskania przez przedsiębiorców środków na budowę magazynów energii, przyłączy do sieci oraz konfigurację i adaptację tych magazynów.
Wnioski o dofinansowanie należy składać w formie elektronicznej.
Cel i zakres konkursu oraz wielkość dofinansowania, rodzaj pomocy i alokacja środków
Przedmiotem naboru jest dofinansowanie projektów mających na celu poprawę stabilności pracy Krajowej Sieci Energetycznej (KSE) oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wsparcie budowy magazynów energii elektrycznej, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej na wszystkich poziomach napięcia.
Do osiągnięcia w/w celu mają przyczynić się projekty obejmujące:
- Budowę magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, mających unijny certyfikat bezpieczeństwa CER i ppoż. oraz homologację (np. kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające jak np. detekcji i ppoż., klimatyzacji, przekształtniki DC/DC lub DC/AC, zabezpieczenia aktywne i nieaktywne) wraz z testami i odbiorami magazynów;
- Budowę przyłącza do sieci i infrastruktury towarzyszącej;
- Konfigurację i adaptację magazynów energii (BMS, EMS, odwzorowanie w systemach monitorujących, utworzenie zdalnego dostępu do urządzeń i/lub danych, certyfikacja i homologacja instalacji magazynowania energii w standardach UE, itp.);
przy czym zakres, o którym mowa w pkt. 1 jest obligatoryjny, natomiast zakresy, o których mowa w pkt. 2 i 3 są fakultatywne.
Dofinansowanie ma formę dotacji oraz pożyczek:
- Dofinansowanie w formie dotacji – do 45% całkowitych kosztów inwestycji, przy czym intensywność pomocy można zwiększyć o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz małego przedsiębiorstwa i o 10 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz średniego przedsiębiorstwa;
- Dofinansowanie w formie pożyczki – na warunkach preferencyjnych lub rynkowych do 100% kosztów kwalifikowanych;
- Dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.
Oprocentowanie pożyczki na warunkach preferencyjnych wyniesie WIBOR 3M + 50pb, nie mniej niż 1,5 % w skali roku.
Oprocentowanie pożyczki na warunkach rynkowych nie będzie stanowiło pomocy publicznej i co do zasady kształtować się będzie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej
w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych.
Pożyczka będzie mogła być udzielona na okres nie dłuższy niż 20 lat.
Budżet na realizację celu programu wynosi do 4 150 000 tys. zł, w tym:
- dla bezzwrotnych form dofinansowania — do 3 735 000 tys. zł;
- dla zwrotnych form dofinansowania — do 415 000 tys. zł;
- maksymalnie 30% budżetu programu pomocowego określonego w decyzji Komisji w sprawie nr SA.112460 (1 202 mln EUR ) może zostać przeznaczone na inwestycje danego przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorstw z nim powiązanych w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L z 26.6.2014 ze zm.).
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Kto może być Wnioskodawcą i warunki konieczne do uzyskania wsparcia
Do składania wniosków uprawnieni są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 162).
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest złożenie wniosku o dofinansowanie w formie elektronicznej, we wskazanym terminie. Obowiązkowym załącznikiem wniosku jest studium wykonalności.
Na etapie wnioskowania wymagane jest także m.in. dołączenie przez Beneficjenta warunków przyłączeniowych do sieci elektroenergetycznej.
Beneficjenci będą zobowiązani ukończyć wspieraną inwestycję (instalację) i rozpocząć jej eksploatację maksymalnie w ciągu 36 miesięcy od dnia przyznania dofinansowania.
Przedsiębiorcy zobowiązani będą także do utrzymania trwałości inwestycji przynajmniej przez okres 5 lat od zakończenia jej realizacji.
Jak zwiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania?
Projekty oceniane będą także w ramach kryteriów jakościowych punktowych. Im wyższą notę otrzyma projekt, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich kryteriów obligatoryjnych, tym większe szanse na uzyskanie wsparcia.
Terminy dotyczące konkursu
Nabór wniosków prowadzony będzie w terminie od 04.04.2025 r. do 30.05.2025 r.
Umowy z beneficjentami podpisywane będą do 31.12.2025 r., natomiast beneficjenci będą mogli wydatkować środki do 31.12.2028 r.
Nabór wniosków będzie odbywał się w trybie konkursowym.
Uzyskanie dofinansowania na potrzeby inwestycji związanej budową magazynów energii, w tym budową przyłącza do sieci oraz konfiguracją i adaptacją magazynów, umożliwi poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i jego bezpieczeństwa energetycznego.
Co więcej może znacząco wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa, a także pozwolić na zwiększenie jego konkurencyjności na rynku. Warto wobec tego korzystać z możliwości finansowania.
AUTORKA: Katarzyna Kraska, Specjalista ds. funduszy unijnych, Dotacje dla firm