Możliwości uzyskania dotacji dla firm
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje uruchomić nabór, którego celem będzie zmniejszenie oddziaływania przetwórstwa rybnego na środowisko.
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej. Nabór prowadzony będzie od 02.06.2025 r. do 16.06.2025 r.
Czytaj więcej: Dofinansowanie dla przedsiębiorstw na inwestycje w przetwórstwie rybnym
Cel i zakres konkursu oraz wielkość dofinansowania, rodzaj pomocy i alokacja środków
Dofinansowanie będzie można otrzymać na:
- budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją infrastruktury do składowania i zagospodarowania odpadów, oczyszczalni ścieków, biogazowni, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, instalacji odzysku ciepła, pieców na biomasę lub instalacji, w której stosuje się czynniki chłodnicze o zmniejszonym lub neutralnym oddziaływaniu na środowisko, jeżeli są związane z przetwarzaniem, przechowywaniem, magazynowaniem, przygotowaniem do sprzedaży lub wprowadzaniem do obrotu produktów rybnych wytworzonych w zakładzie wnioskodawcy,
- zakup oprogramowania komputerowego lub jego aktualizację, lub rozbudowę, zakup lub rozbudowę systemów teleinformatycznych lub zakup patentów, licencji, praw autorskich lub znaków towarowych,
- zakup i instalację nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie zakładu wnioskodawcy lub zakup środków transportu o napędzie alternatywnym przeznaczonych i wykorzystywanych do transportu produktów rybnych.
Przyznana pomoc będzie mogła wynieść do 50% koszów kwalifikowalnych, jednak nie więcej niż 3 000 000 zł.
Planowany jest budżet na realizację celu programu w wysokości 7 250 000 EUR.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Kto może być Wnioskodawcą i warunki konieczne do uzyskania wsparcia
Wniosek o dofinansowanie będzie mógł złożyć podmiot będący mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem (zgodnie z przepisami Unii Europejskiej), który prowadzi działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych lub chowu czy też hodowli ryb.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie będzie złożenie wniosku o dofinansowanie w formie elektronicznej, we wskazanym terminie.
Jak zwiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania?
Oceny wniosków o dofinansowanie dokonywane będą według kryteriów wyboru, przyznając planowanemu projektowi punkty. O kolejności rozpatrywania wniosków zadecyduje liczba uzyskanych punktów.
Na najwyższą ocenę mogą liczyć wnioskodawcy, których projekty:
- dotyczą inwestycji w instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) na obiektach związanych z działalnością dotyczącą przetwarzania, przechowywania, magazynowania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa lub akwakultury,
- dotyczą zakupu środków transportu wewnętrznego (wykorzystywanych w przedsiębiorstwie) i zewnętrznego (wykorzystywanych poza przedsiębiorstwem) przeznaczonych do transportu produktów rybołówstwa i akwakultury o napędzie alternatywnym (z wykorzystaniem energii odnawialnej) służących do transportu ryb i produktów akwakultury,
- przewidują instalowania dodatkowych poziomów oczyszczania ścieków z obiektów związanych z działalnością dotyczącą przetwarzania, przechowywania, magazynowania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa lub akwakultury.
W przypadku projektów, które uzyskają taką samą liczbę punktów, w pierwszej kolejności dofinansowanie uzyska wnioskodawca, któremu nie wypłacono pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014–2020.
Terminy dotyczące konkursu
Nabór wniosków prowadzony będzie w terminie od 02.06.2025 r. do 16.06.2025 r.
Pozyskanie dotacji na inwestycje związane ze zmniejszeniem oddziaływania przetwórstwa rybnego to doskonała okazja do poprawy efektywności ekologicznej i technologicznej firmy. Dzięki wsparciu finansowemu przedsiębiorstwa mogą wprowadzać nowoczesne rozwiązania, które nie tylko przyczynią się do ochrony środowiska, ale także pozwolą na dalszy rozwój i wzrost konkurencyjności na rynku.
AUTORKA: Milena Celmer, Asystent ds. funduszy unijnych, Dotacje dla firm