Minister Rozwoju i Finansów w dniu 12 lipca 2017 roku na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji zamieścił obszerny projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, którego jednym z założeń jest wprowadzenie przepisów limitujących wysokość kosztów uzyskania przychodów związanych z umowami dotyczącymi usług niematerialnych ( do których zalicza się m. in. umowy licencyjne, usługi doradcze, księgowe, badania rynku, usług prawnych itp.).
Zgodnie z treścią uzasadnienia projektu, zasadniczym celem zmiany przepisów jest uszczelnienie systemu podatku dochodowego od osób prawnych, tak aby zapewnić powiązanie wysokości płaconego przez duże przedsiębiorstwa (w szczególności przedsiębiorstwa międzynarodowe) podatku, z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu. Projektowana ustawa stanowić ma kolejny krok w kierunku odbudowania dochodów podatkowych z podatku CIT.
Charakterystyka nowelizowanych przepisów
Mając powyższe na uwadze, zaproponowano wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dodawany art. 15e) regulacji ograniczającej – do wysokości 5% EBITDA – wysokość możliwych do zaliczenia w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodów wynikających z:
- usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze;uslugaOutsourcing finansowo-księgowy
- wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (autorskie prawa majątkowe, licencje, prawa własności przemysłowej, know-how).
W praktyce oznaczać to będzie możliwość zaliczenia powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w wysokości nieprzekraczającej 5% kwoty zsumowanych poniżej składników:
- dochodu uwzględnionego w podstawie opodatkowania,
- wysokości odpisów amortyzacyjnych zaliczonych w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów oraz
- różnicy między przychodami i kosztami finansowania zewnętrznego.
Nieodliczone w roku podatkowym wyżej wymienione koszty nie będą mogły zostać rozliczone w latach następnych!
Co istotne, celem zachowania proporcjonalności regulacji, wyłącza się stosowanie ograniczenia odnoszącego się do procentowej wysokości zysku EBITDA w przypadku gdy łączna kwota takich kosztów nie przekroczy 1.200.000 zł rocznie (zmniejszanej albo zwiększanej proporcjonalnie do długości roku podatkowego podatnika). Ponadto omawiane ograniczenie nie znajdzie zastosowania w przypadku tych kategorii kosztów, które mają charakter kosztów bezpośrednio wpływających na koszt wytworzenia danego towaru lub usługi.
Sprawdź Outsourcing finansowo-księgowy Grant Thornton