Członkowie zarządów zastanawiający się, czy mogą prowadzić działalność gospodarczą, a ich usługi są opodatkowane VAT, doczekali się stanowiska fiskusa. Minister właściwy do spraw finansów publicznych postanowił wydać interpretację ogólną, w której wyjaśnił, kiedy prowadzona przez nich działalność nie podlega VAT. W praktyce może się okazać, że wiele firm będzie musiało na przyszłość zmienić zapisy umowne, a ze skutkiem wstecz – skorygować rozliczenia.
Mowa o interpretacji ogólnej z dnia 6 października 2017 r., sygn. PT3.810L11.2017 :dalej: Interpretacja). Dokonano w niej wykładni art. 15 ust. 1, 2 oraz ust. 3 pkt 3 Ustawy VAT w świetle sytuacji podatników osiągających przychody z tytułu przynależności do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
Dobrą dla podatników wiadomością może być to, że w Interpretacji wyznaczane są relatywnie precyzyjne ramy rozgraniczające klasyfikację podatkową usług wykonywanych przez członków zarządu spółek. Złą, że wiele rozwiązań w takich umowach obecnie, w praktyce, stosowanych, zdaniem Ministra pozbawia prawa do opodatkowania VAT.
Przywołano art. 15 ust. 3 pkt 3 Ustawy VAT, zgodnie z którym nie uznaje za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą (opodatkowaną VAT) czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 Ustawy PIT, jeżeli „z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich”. W Interpretacji wyjaśniono, że „jeżeli analiza umowy cywilnoprawnej (stosunku prawnego) pomiędzy zarządzającym a spółką wykaże. że spełnione są wszystkie trzy warunki to nie można uznać zarządzającego za podatnika VAT. Jednocześnie brak spełnienia któregokolwiek warunku oznacza, że zarządzający występuje w charakterze podatnika VAT”.