Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że tylko czynności sporadyczne, przypadkowe i nieistotne z punktu widzenia działalności przedsiębiorstwa mogą być wyłączone z obliczenia podatku VAT w oparciu o proporcję.
WSA we Wrocławiu w wyroku o sygn. akt I SA/Wr 16/13 zajął się interpretacją art. 90 ust. 3 i ust. 6 Ustawy VAT, która to wykładnia znalazła potwierdzenie w wyroku NSA z dnia 24 września 2014 r. sygn. akt I FSK 1480/13. Składająca wniosek o interpretację indywidualną Spółka zapytała czy zawierane przez nią umowy dzierżawy gruntów rolnych oraz umowa pożyczki są czynnościami dokonywanymi sporadycznie w rozumieniu art. 90 ust. 6 Ustawy VAT, a w związku z powyższym czy w proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 tej ustawy, obowiązana jest ona uwzględnić obrót z tytułu ww. czynności?
Spółka prowadzi kopalnię odkrywkową. Część terenów, które nie są wykorzystywane do działalności wydobywczej. Spółka wydzierżawia na rzecz rolników. Ta czynność nie skutkuje zaangażowaniem żadnych istotnych aktywów przedsiębiorstwa. Jedynymi kosztami związanymi z wykazywanym przez Spółkę obrotem z tytułu dzierżawy gruntów rolnych są koszty ogólnego zarządu, które można przyporządkować do funkcji związanych z obsługą administracyjną zawartych umów dzierżawy i wystawianiem faktur na rzecz rolników. Biorąc pod uwagę charakter zawieranych przez Spółkę umów dzierżawy (zawierane na dłuższy okres czasu, co do zasady niezmienne warunki dzierżawy) oraz sposób fakturowania, nie ponosi żadnych istotnych nakładów związanych z obsługą tych transakcji.