Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Znaczenie kolejnej interpretacji ogólnej dla podmiotów wypłacających odsetki/należności licencyjne
Interpretacja dotyczy warunków stosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) w Polsce, wynikającego z art. 21 ust. 3 ustawy CIT. Obejmuje ona dochody nierezydentów, uzyskiwane z tytułu odsetek i tzw. należności licencyjnych wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT.
Interpretacja wyjaśnia dwie kwestie dotyczące warunków związanych z zastosowaniem zwolnienia tj. dotyczących:
- „podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania”;
- „niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania”.
Zgodnie z treścią Interpretacji, aby spełnić warunek odnoszący się do konieczności “podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania” podmiot otrzymujący należności z tytułu odsetek/należności licencyjnych powinien być podatkowym rezydentem w EU lub EOG.
W zakresie niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, przez podmioty z EU lub EOG, Minister Finansów wskazał, że warunek ten należy rozumieć w ten sposób, że odbiorca takich odsetek lub należności licencyjnych:
- nie korzysta w państwie swojej rezydencji podatkowej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym ani od całości uzyskiwanych dochodów, ani ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym określonych kategorii dochodów, lub
- szczególnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z tytułu otrzymanych przez podmiot odsetek lub/i należności licencyjnych.
Dodatkowo Minister Finansów wskazał, że spełnienie warunku należy oceniać przez pryzmat obowiązujących w kraju odbiorcy, przepisów prawa podatkowego lub przez pryzmat przyznanych (np. na podstawie decyzji administracyjnej) przez administrację podatkową tego kraju, takiemu odbiorcy należności, szczególnych preferencji podatkowych.
Co ważne, Minister Finansów wskazał również, że jeżeli ze względu na indywidualną sytuację danego odbiorcy należności, podmiot ten od uzyskanego dochodu faktycznie nie płaci w danym okresie (roku) w kraju swojej rezydencji podatku dochodowego (gdyż np. rozlicza poniesioną stratę podatkową), to sytuacja taka – sama przez się – nie oznacza, że tak rozumiane kryterium niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania nie jest spełnione.
Zgodnie z brzmieniem Interpretacji, kwestia braku zapłaty podatku przez odbiorcę należności wynikająca z jego indywidualnej sytuacji może być analizowana z punktu widzenia przepisów art. 22c ustawy CIT.
Podsumowując treść wydanej Interpretacji, należy więc wskazać, że podmiot uzyskujący dochody z tytułu odsetek i tzw. należności licencyjnych powinien być rezydentem podatkowym w UE lub EOG oraz nie może korzystać w swoim kraju rezydencji z całkowitego zwolnienia z opodatkowania ani preferencyjnych zasad dotyczących tych dochodów. Analizę spełnienia tych warunków należy przeprowadzać w kontekście przepisów podatkowych obowiązujących w kraju rezydencji odbiorcy lub decyzji administracyjnych przyznających preferencje. W przypadku wątpliwości co do spełnienia warunków dotyczących zwolnienia należności odsetkowych/licencyjnych, zachęcamy do konsultacji z naszym zespołem ekspertów, który chętnie udzieli Państwu wsparcia w szczegółowej analizie.
Czytaj więcej: