Tematowi szczególnie przyglądają się firmy sektora MŚP, które mają utrudnione wejście na ten rynek i odbywa się to głównie poprzez współpracę lub podwykonawstwo z większymi graczami.
Tymczasem również MŚP są w stanie pozyskać dofinansowanie i stać się konkurencyjnymi na rynku, dzięki pozyskaniu dofinansowania w konkursach SMART.
Możliwości uzyskania dotacji dla firm
26 marca br. PARP ogłosił konkurs w ramach tzw. Ścieżki SMART, skierowany do sektora MŚP, w ramach którego przedsiębiorstwa mają możliwość uzyskania dofinansowania m.in. na projekty dotyczące technologii podwójnego zastosowania.
Uwaga: dofinansowanie nie dotyczy projektów, które mają charakter czysto militarny.
Wykluczenie działalności będzie weryfikowane przez ekspertów w oparciu o opis modułu i kod PKD przedmiotu modułu.
Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w formie elektronicznej, w terminie od 6 maja do 26 czerwca 2025 r.
Cel i zakres konkursu oraz wielkość dofinansowania, rodzaj pomocy i alokacja środków
Przedmiotem naboru będzie dofinansowanie projektów mających na celu zwiększenie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, w obszarze wdrażania innowacji produktowych i procesowych.
Wymagana jest innowacja co najmniej na poziomie krajowym i dotyczy modułów B+R oraz Wdrożenie innowacji.
W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować co najmniej jeden z dwóch modułów: moduł B+R lub moduł Wdrożenie innowacji.
Przedsiębiorstwa sektora MŚP, które zajmują się tematyką technologii podwójnego zastosowania, będą miały możliwość uzyskania dofinansowania na zakres projektu dotyczący ich części cywilnej.
Dofinansowanie stanowi pomoc publiczną. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu ze środków UE wynosi 80%, w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji projektu.
Podatek VAT stanowi w całości wydatek niekwalifikowalny.
Zgodnie z zasadami konkursu PARP, dofinansowanie można otrzymać na:
- na realizację prac B+R w celu doprowadzenia do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług;
- na wdrożenie w działalności przedsiębiorstwa wyników prac B+R w formie innowacyjnych produktów lub procesów biznesowych dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług;
- na inwestycję w infrastrukturę B+R niezbędną do realizacji agendy badawczej na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów (wyrobów lub usług) lub procesów biznesowych dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług;
- na realizację inwestycji związanych z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie zmierzających do cyfryzacji produkcji, procesów w przedsiębiorstwie, jak i cyfryzacji produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa;
- na transformację przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym rozwój nowych modeli biznesowych na to ukierunkowanych;
- na promocję zagraniczną produktów (wyrobów lub usług) lub uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej lub ich obronę w przypadku ich naruszenia;
- na doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających w zakresie realizowanego Projektu, zdobywanie przez nich nowych umiejętności oraz wiedzy, a także nabywanie kwalifikacji.
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi 1 mld PLN.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Kto może być Wnioskodawcą i warunki konieczne do uzyskania wsparcia
O dofinansowanie mogą ubiegać się mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, czyli przedsiębiorstwa tzw. Sektora MŚP.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest złożenie wniosku o dofinansowanie w formie elektronicznej, we wskazanym terminie.
Rodzaj przedsięwzięcia objętego wnioskiem będzie musiał być zgodny z programem priorytetowym.
Miejsce realizacji projektu musi znajdować się w Polsce, natomiast zasięg terytorialny projektu może dotyczyć Polski oraz zagranicy.
Umowa o dofinansowanie podpisywana jest z wnioskodawcą, którego projekt został wybrany do dofinansowania.
Jak zwiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania?
Priorytetem dla projektów realizowanych w ramach przedmiotowego konkursu, jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.
Ocena projektów prowadzona będzie w zakresie spełnienia kryteriów wyboru projektów.
Ocena będzie podzielona na I i II etap. W I etapie ocena dokonywana będzie wyłącznie na bazie złożonego wniosku.
W II etapie natomiast Wnioskodawca weźmie udział w tzw. Panelu Ekspertów.
Terminy dotyczące konkursu
Nabór wniosków odbywa się w trybie konkursowym:
Konkurs dla pojedynczych firm MŚP zaplanowany jest od 6.05.2025 do 26.06.2025.
Uzyskanie dofinansowania na potrzeby inwestycji związanych z technologiami podwójnego zastosowania, pozwolą przedsiębiorcom sektora MŚP na wsparcie i rozwój dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa narodowego.
Co więcej, dofinansowanie może znacząco wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa, a także pozwolić na zwiększenie jego konkurencyjności na rynku. Warto wobec tego korzystać z możliwości jakie oferują instytucje finansujące.
Uwaga!
Dofinansowanie na projekty o charakterze dual use dotyczy ich jedynie w części cywilnej (i tylko w takiej części mogą być kwalifikowalne).
AUTORKA: Katarzyna Kraska, Specjalista ds. funduszy unijnych, Dotacje dla firm