Zbywając „udział” w spółce komandytowej nabywca przejmuje zarówno wszelkie prawa jak i obowiązki wspólnika. Nie ma możliwości przeniesienia wyłącznie praw lub obowiązków, bowiem są one nierozerwalnie związane ze sobą.
Pomimo pewnych wątpliwości, przyjmuje się, że nie jest dopuszczalne zbycie ogółu praw i obowiązków na rzecz większej liczby nabywców (jako części ułamkowe). Próby dokonania takiego rodzaju transakcji są narażone na wysokie ryzyko odmowy wpisu przez sąd do Krajowego Rejestru Sądowego.
Opodatkowanie sprzedaży udziału w spółce komandytowej według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przychód z tytułu sprzedaży ogółu praw i obowiązków zalicza się do przychodów z tytułu praw majątkowych (art. 18 ustawy PIT).
Przychód ze sprzedaży powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji zbywcy pieniędzy lub wartości pieniężnych (art. 11 ust. 1 ustawy PIT). Kosztami uzyskania przychodów ze sprzedaży są natomiast udokumentowane wydatki poniesione uprzednio przez wspólnika na nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce.
Dochód ze sprzedaży podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł, opodatkowanymi na tzw. zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (art. 27 ust. 1 ustawy PIT).
Opodatkowanie sprzedaży udziału podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Umowa sprzedaży, w tym przypadku sprzedaży praw majątkowych w postaci ogółu praw i obowiązków, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy PCC podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży i ciąży na kupującym. Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa ogółu praw i obowiązków w spółce.
Zastosowanie znajdzie stawka podatku PCC w wysokości 1%.