Sąd Najwyższy uchylił wyroki Sądów poprzedniej instancji oraz decyzję organów ZUS w sprawie unieważnienia przez ZUS umowy o pracę zawartej przez obywatelkę Polski (prowadzącą działalność gospodarczą) z firmą ze Słowacji.
W świetle przepisów UE, Polka została rutynowo objęta ubezpieczeniami na Słowacji i tym samym zwolniona z opłacania składek ZUS w Polsce. Inspektorzy ZUS zażądali oprócz słowackiej umowy o pracę, dowodów na rzeczywiste wykonywanie pracy, w postaci biletów za przejazdy na Słowację oraz rachunków za noclegi. Ponieważ dowody takie nie zostały przedłożone, ZUS stwierdził nieważność umowy ze słowackim pracodawcą, gdyż jej zawarcie w interpretacji ZUS służyło obejściu prawa. W sentencji wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, iż ZUS nie miał prawa unieważniać umowy zawartej poza granicami Polski, gdyż takie rozstrzygnięcia nie leżą w jego kompetencjach. Sędziowie wskazali, że inspektorzy ZUS mogli, co najwyżej, zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie sprawy do odpowiednich słowackich organów.
Sprawdź Outsourcing kadr i płac Grant Thornton
Wyrok Sądu Najwyższego nie daje całkowitej gwarancji uniezależnienia się od decyzji inspektorów ZUS. Sędziowie podkreślili, że ZUS nie może stwierdzać nieważności zagranicznych umów, lecz w razie wątpliwości jest władny występować z wnioskami o zbadanie takiej umowy przez odpowiednie urzędy innego państwa – członka UE.
Cały wyrok publikujemy poniżej.
Wyrok SN