Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój kolejny programy sektorowy „IUSER”, który ma przyczynić się do powstania inteligentnych urządzeń i systemów do generacji energetyki oraz nowych rozwiązań w zakresie zarządzania systemami i elementami energetyki rozproszonej lub rozsianej.
Dofinansowanie będzie przeznaczone na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub tylko eksperymentalne prace rozwojowe.
Wsparcie będzie przeznaczone na projekty wpisujące się w jeden z następujących obszarów badawczych:
- Magazynowanie energii w systemach użytkowników końcowych
- Sterowanie generacją i energią w układach rozsianych użytkowników końcowych
- Technologie w obszarze systemów i urządzeń zwiększania efektywności energetycznej
- Rozwój technologii dla konstrukcji urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) dla realizacji usług M2M
- Rozwój systemów, urządzeń i oprogramowania dla bezpieczeństwa sieci infrastruktury krytycznej
Warunkiem otrzymania wsparcia – podobnie jak w pozostałych konkursach sektorowych – jest zobowiązanie do zastosowania wyników projektu w praktyce gospodarczej, poprzez produkcję własną, sprzedaż praw do wynalazku lub udzielenie licencji innej firmie.
Konkurs jest przeznaczony dla pojedynczych firm lub konsorcjów przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości.
Maksymalny poziom dofinansowania na badania przemysłowe może wynieść 80% dla mikro i małych przedsiębiorstw, 75% dla średnich, a 65% dla dużych.
Maksymalny poziom dofinansowania na prace rozwojowe może natomiast wynieść odpowiednio 60% (najmniejsze przedsiębiorstwa), 50% (średnie) i 40% (duże).
Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wyłonionych w konkursie IUSER to 125 mln zł. Wartość pojedynczego projektu ma sięgać od 2 do 30 mln zł.
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 21 listopada do 30 grudnia 2016 r.
Sprawdź Doradztwo europejskie Grant Thornton