Dzięki dotacjom dla firm, przedsiębiorcy będą mogli liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Dostępne będą środki zarówno z programów krajowych, jak i tych rozdysponowywanych w poszczególnych regionach.

Największe wsparcie kierowane będzie, tak jak dotychczas, na projekty badawczo-rozwojowe, wdrożenie ich wyników do działalności firm, a także projekty związane z ekspansją zagraniczną oraz cyfryzację, robotyzację i automatyzację przedsiębiorstw.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki w 2025 r.

Program FENG w największym stopniu skierowany jest do przedsiębiorstw.

Wsparcie udzielane jest przez 2 instytucje:

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – w sytuacji, gdy o wsparcie wnioskują duże przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw z innymi przedsiębiorstwami i/lub organizacjami badawczymi,
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – w sytuacji, gdy o wsparcie wnioskują MŚP.

W 2025 r. przewidziano następujące wsparcie dla przedsiębiorstw.

Działanie 1.1 Ścieżka SMART

Wsparcie kompleksowych projektów przedsiębiorstw w ramach realizacji procesu B+R+I. Kompleksowe projekty odpowiadają potrzebom przedsiębiorców z zakresu: prac B+R, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw.

W ramach tego działania w II kw. 2025 r. PARP planuje ogłosić konkurs dla pojedynczych MŚP, w tym odrębny konkurs dedykowany projektom na rzecz dostępności.

NCBR natomiast przeprowadzi dwa nabory dla konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi lub NGO – w I i III kw. 2025 r. oraz jeden nabór w II kw. 20205 dedykowany pojedynczym przedsiębiorstwom innym niż MŚP, ale dedykowany jedynie projektom na rzecz dostępności.

Działanie 2.9 Seal of excellence

Wsparcie projektów badawczo-rozwojowych, którym przyznano certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator Programu „Horyzont Europa”. Instrument skierowany jest wyłącznie do przedsiębiorstw, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez KE i otrzymały certyfikat Seal of Excellence, jednak z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania w ramach Programu HE.

W ramach tego działania do lutego 2025 r. NCBR prowadził będzie nabór wniosków w ramach konkursu ogłoszonego w 2024 r., a kolejny nabór zaplanowany został w III kw. 2025 r.

Działanie 2.12 Granty na eurogranty

Wsparcie wzrostu innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich MŚP oraz organizacji badawczych poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez KE. Wsparciem objęte są działania polegające na przygotowaniu projektu realizowanego w ramach jednego z Programów UE zarządzanych centralnie. Są to działania podejmowane w związku z poszukiwaniem partnerów projektu, przygotowaniem, ewentualna korektą i prezentacją tego projektu w ramach oceny w jednym z Programów UE.

W ramach tego działania do kwietnia 2025 r. PARP prowadził będzie nabór wniosków w ramach konkursu ogłoszonego w 2024 r.

Działanie 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP

Wsparcie na promowanie marek produktowych polskich MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki, skierowane do polskich przedsiębiorstw posiadających znaczący potencjał eksportowy na rynkach międzynarodowych.

Wsparcie może zostać przeznaczone na udział w wydarzeniach targowych i konferencyjnych określonych przez ministra właściwego ds. gospodarki w kalendarzu imprez targowych kluczowych dla rozwoju wybranych branż gospodarki oraz wyjazdowe misje gospodarcze prowadzone na tych rynkach.

W ramach tego działania w II kw. 2025 r. PARP planuje prowadzić nabór dla MŚP.

Działanie 3.1 Kredyt ekologiczny

Wsparcie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną poprzez modernizację infrastruktury, w tym również poprzez inwestycje w nowe lub ulepszone produkty lub procesy.

W ramach działania przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, w tym związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne.

W ramach tego działania na przełomie II i III kw. 2025 r. PARP planuje prowadzić nabór dla MŚP, small mid-cap i mid-cap.

Oczywiście to nie są wszystkie planowane w ramach FENG nabory w 2024 r. Wyżej zostały wymienione tylko te dedykowane bezpośrednio przedsiębiorcom. W ramach FENG wsparcie otrzymują również inne podmioty, które de facto działają na rzecz szeroko rozumianej przedsiębiorczości.

Ponadto musimy pamiętać o naborach dla operatorów prowadzonych w 2023 r., które to z dużym prawdopodobieństwem w 2024 r. będą realizować swoje projekty. Warto tu przede wszystkim wspomnieć o projekcie „Granty na cyfryzację” realizowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu. W ramach projektu, ARP będzie wspierać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce w zakresie transformacji cyfrowej.

google news

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko w 2025 r.

Działanie 2.1 Infrastruktura ciepłownicza

W ramach działania wsparcie dotyczyć będzie rozwoju skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji (w tym także energii elektrycznej, ciepła i chłodu w procesie trigeneracji) oraz rozwoju systemów ciepłowniczych i chłodniczych (również chłodu systemowego), w tym także magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE.

Nabór dla ostatecznych odbiorców wsparcia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaplanował na przełom III i IV kw. 2025.

Działanie 5.06 Transport intermodalny

Działanie obejmuje dofinansowanie:

  • budowy lub przebudowy infrastruktury terminali intermodalnych, w tym dedykowanej infrastruktury kolejowej (w tym bocznice)/ drogowej niezbędnej do ich włączenia w sieć linii kolejowych/ sieć drogową/ sieć transportu wodnego wraz z niezbędną do funkcjonowania terminala budową/ przebudową urządzeń obcych;
  • zakupu lub modernizacji urządzeń niezbędnych do obsługi terminali intermodalnych;
  • zakupu lub modernizacji systemów telematycznych i satelitarnych (urządzeń i oprogramowania) związanych z transportem intermodalnym;
  • zakupu nowego lub zmodernizowanego taboru kolejowego służącego wyłącznie do wykonywania transportu intermodalnego – jeżeli przedsiębiorca nie jest podmiotem udostępniającym tabor kolejowy;
  • zakupu nowego taboru kolejowego służącego wyłącznie do wykonywania transportu intermodalnego – jeżeli przedsiębiorca jest podmiotem udostępniającym tabor kolejowy;
  • zakupu intermodalnych jednostek ładunkowych (z wyłączeniem kontenerów).

Centrum Unijnych Projektów Transportowych nabór w ramach tego działania prowadzić będzie w okresie od I do II kw. 2025 r.

Skorzystaj z naszych usług z zakresu: Dotacje dla firm
Dowiedz się więcej

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na 2025 r.

Głównym celem tego programu jest utrwalenie warunków sprzyjających konkurencyjności makroregionu oraz zapewnienie wyższej jakości życia w tej części kraju. Na finansowanie z tego programu mogą liczyć MŚP zlokalizowane w województwie: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim, ale oczywiście z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (czyli m.st. Warszawa oraz powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego).

Działanie FEPW.01.02 Automatyzacja i robotyzacja w MŚP

Wsparcie jest przeznaczone na przeprowadzenie procesu transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0. Wsparciem zostaną objęte kompleksowe projekty MŚP na rzecz automatyzacji i robotyzacji procesów obejmujące: przeprowadzenie audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, w tym opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 (działania realizowane przed złożeniem wniosku o dofinansowanie) oraz wdrożenia działań wynikających z opracowanej mapy drogowej w przedsiębiorstwie, w szczególności: zakup automatów, robotów oraz innych maszyn i urządzeń.

W ramach tego działania PARP planuje prowadzić nabór w II i III kw. 2025 r.

Działanie FEPW.01.03 Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP

Do kwietnia 2025 r., a następnie od września 2025 r. do maja 2026 r. przedsiębiorstwa będą miały szanse ubiegać się o wsparcie na opracowanie modelu biznesowego transformacji przedsiębiorstwa w oparciu o założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ- transformacji). Opracowanie takiego modelu umożliwi tym podmiotom w kolejnych naborach ubiegać się o wsparcie na jego wdrożenie. Jeden z tych naborów prowadzony będzie marca 2025 r., a kolejny w okresie od czerwca 2025 r. do stycznia 2026 r.

Działanie FEPW.01.04 Wzornictwo w MŚP

Od lutego do maja 2025 r. MŚP z makroregionu Polski Wschodniej będą miały możliwość ubiegać się o kompleksowe wsparcie w zakresie wykorzystania procesów wzorniczych w celu lepszego dostosowania firm do potrzeb i oczekiwań klientów oraz zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nie produktów i usług. Wsparcie obejmuje przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, na podstawie której, poprzez wykorzystanie procesu projektowania wzorniczego, w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja.

Fundusz modernizacyjny

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2025 r. będzie prowadził nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej”, finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego wspierającego inwestycje w modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej niektórych państw członkowskich.

Celem dofinansowania będzie uzyskania przez przedsiębiorców środków na budowę magazynów energii, przyłączy do sieci oraz konfigurację i adaptację tych magazynów.

google news

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google

Fundusze w regionach 2021-2027

Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027

Na Dolnym Śląsku przedsiębiorstwa najbardziej będzie interesował Priorytet I, w ramach którego wspierana będzie m.in. działalność B+R przedsiębiorstw, inwestycje, ekoinnowacje, czy cyfryzacja. Przedsiębiorstwa będą mogły także liczyć na wsparcie w ramach Priorytetu II, gdzie znajdą finansowanie na projekty związane z efektywnością energetyczną. Podmioty prowadzące działalność w tych regionach województwa, gdzie najbardziej odczuwalne będą skutki transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie, znajdą także dodatkowe wsparcie w ramach Priorytetu IX, w zakresie m.in. inwestycji w środki trwałe, działalności B+R i modernizacji energetycznej.

W 2025 r., zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów wniosków, do końca stycznia kontynuowany będzie nabór w ramach Działania 9.4 Transformacja gospodarcza – wsparcie inwestycji w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji. Wsparcie dedykowane jest przedsiębiorstwom z subregionu wałbrzyskiego.

Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2022

W programie FEdKP przedsiębiorców najbardziej będzie interesował Priorytet 1, w ramach którego wspierane będą działania przedsiębiorstw w obszarze B+R, wdrażania innowacji, cyfryzacji, wzmacniania innowacyjności. Przeznaczonych na ten cel będzie ok. 200 mln euro. Środki dla przedsiębiorstw znajdą się także w Priorytecie 2, w ramach którego wspierane będą działania związane z poprawą efektywności energetycznej (wymiana źródeł ciepła, rozwój instalacji OZE).

Tu przedsiębiorcy nie mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie. Wsparcie przedsiębiorców prowadzone jest poprzez granty udzielane przez operatorów.

Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Wsparcie przedsiębiorstw zostało uwzględnione w ramach Priorytetu 1, z którego środki będą mogły zostać przeznaczone na infrastrukturę i projekty B+R, a także wdrażanie ich wyników oraz w ramach Priorytetu 2, gdzie wspierana będzie realizacja projektów inwestycyjnych oraz ekspansja zagraniczna. Przedsiębiorcy wspierani będą także w ramach Priorytetu 4 w zakresie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz instalacji urządzeń OZE.

W 2025 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 1.2 Infrastruktura wspomagająca rozwój technologiczny przedsiębiorstw – Wsparcie infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach (w tym usługi szkoleniowe w zakresie wykorzystania nabytej infrastruktury) oraz budowa potencjału ośrodków innowacji. Nabór zaplanowany w I kw. 2025 r.
  • Działanie 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – Wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych). Nabór zaplanowany na koniec II kw. 2025 r.
  • Działanie 3.8 GOZ w przedsiębiorstwach – wsparcie projektów mających na celu zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii służące osiągnięciu założeń GOZ oraz projektów polegających na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzanie/ wykorzystanie odpadów organicznych np. biomasa i bioprodukty. Nabór zaplanowany na koniec I kw. i II kw. 2025 r

Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021-2027

W Priorytecie 1 przewidziano m.in. wsparcie działalności B+R i potrzebnej w tym zakresie infrastruktury, wdrażanie technologii TIK w przedsiębiorstwach, wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP. W Priorytecie 2 przewidziano natomiast poprawę efektywności energetycznej mikro i małych przedsiębiorstw.

W 2025 r., zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów wniosków, nie zaplanowano konkursów dla przedsiębiorstw.

Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027

Wsparcie przedsiębiorstw zostało uwzględnione w Priorytecie 1 w zakresie projektów B+R, internacjonalizacji przedsiębiorstw, wdrażania innowacyjnych produktów, procesów lub usług, rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym, czy też rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0. Podmioty prowadzące działalność w tych regionach województwa, gdzie najbardziej odczuwalne będą skutki transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie, znajdą także dodatkowe wsparcie w ramach Priorytetu IX.

W 2025 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 1.2 Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje – wsparcie projektów badawczo-rozwojowych. Nabór kontynuowany będzie jeszcze w styczniu 2025 r.

Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027

W ramach programu w 2025 r. zaplanowano następujące nabory:

  • Działanie 1.2 Bony na innowacje dla MŚP. Nabór prowadzony będzie na przełomie I i II kw. 2025 r.
  • Działanie 1.14 Internacjonalizacja MŚP – wsparcie mające na celu ekspansję zagraniczną przedsiębiorstw. Nabór prowadzony będzie na przełomie III i IV kw. 2025 r.

Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027

 Przedsiębiorcy znajdą wsparcie w Priorytecie 1, gdzie dofinansowane będą mogły zostać projekty dotyczące działalności B+R, wdrażania ich wyników, innowacji lub nowoczesnych rozwiązań TIK. W ramach Priorytetu 2 natomiast wspierane będą projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, czy też gospodarki o obiegu zamkniętym.

W przypadku tego województwa szczególne znaczenie ma mapa pomocy regionalnej. Z pomocy regionalnej, z której przede wszystkim finansowane są projekty inwestycyjne przedsiębiorstw, nie skorzystają przedsiębiorstwa zlokalizowane w Warszawie i jej powiatach ościennych.

W 2025 r. nie zaplanowano konkursów dla przedsiębiorstw.

Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027

Wsparcie przedsiębiorstw zostało uwzględnione w Priorytecie 1 (z budżetem ponad 100 mln euro), gdzie przewidziano dofinansowanie infrastruktury i prac B+R, wdrożenia TIK, nowoczesnych maszyn i urządzeń, czy też internacjonalizacji. Projekty związane z poprawą efektywności energetycznej w mikro i małych przedsiębiorstwach wraz z instalacją urządzeń OZE przewidziano natomiast w Priorytecie 2.

W 2025 r., zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów wniosków, nie zaplanowano jednak konkursów dla przedsiębiorstw.

Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

W ramach programu podkarpaccy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie działań mających na w celu zwiększenia poziomu przedsiębiorczości oraz wykorzystanie technologii cyfrowych i rozwoju Gospodarki 4.0. Największe środki dla przedsiębiorstw zostały uwzględnione w Priorytecie 1.

W 2025 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 01.03  Wsparcie MŚP – dotacja – wsparcie w zakresie internacjonalizacji MŚP. Nabór zaplanowany na koniec I kw. i koniec II kw. 2025 r.

Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027

Wsparcie dla przedsiębiorstw zaplanowano w obszarze Badania i innowacje. W tym obszarze zaplanowano m.in. wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, badań i rozwoju, e-usług, cyberbezpieczeństwa, usług doradczych dla firm oraz pomoc dla nowo powstałych przedsiębiorstw.

W 2025 r. planowane są następujące nabory:

  • Działania 1.5 Wzrost konkurencyjności podlaskich przedsiębiorstw – wdrażanie innowacji w MŚP (mające na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu). Nabór kontynuowany będzie do końca lutego 2025 r.
  • Działanie 2.10 Gospodarka o obiegu zamkniętym. Nabór zaplanowany na IV kw. 2025 r.

Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027

Wsparcie przedsiębiorstw przewidziano w Priorytecie 1, gdzie dofinansowana będzie infrastruktura, prace B+R i ich wdrożenia, wdrażanie technologii cyfrowych oraz innowacji w zakresie produktów/usług oraz procesów, w szczególności wykorzystujących zielone technologie, GOZ, Przemysł 4.0, automatyzację, cyfryzację i sztuczną inteligencję. Kompleksowe inwestycje na rzecz poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw służące zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej i/lub ciepła wraz z montażem odnawialnych źródeł energii oraz systemów zarządzania i magazynowania energii finansowane będą natomiast w ramach Priorytetu 2.

Tu przedsiębiorcy w 2025 r. nie mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie. Wsparcie przedsiębiorców zaplanowano jako granty udzielane przez operatorów.

Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Priorytet 1 przewiduje dofinansowanie realizacji prac badawczo-rozwojowych przedsiębiorstwa, cyfryzacji i automatyzacji procesów, cyberbezpieczeństwa, czy też wdrożenia innowacji. W priorytecie 2 przewidziano natomiast wsparcie projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej w mikro i małych przedsiębiorstwach.

W 2025 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 1.2. Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach – przewiduje się  udzielenie wsparcia na wdrożenie wyników prac B+R własnych lub nabytych. Projekty będą musiały wpisywać się co najmniej w jedną z regionalnych inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego, tj. energetykę, ICT, medycynę, zieloną gospodarkę lub przemysły wschodzące. Wsparcie udzielane będzie na nabycie aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Dodatkowo przewiduje się wsparcie szkoleń pracowników. Nabór zaplanowano na przełom I kw. i II kw. 2025 r.

Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Działania związane z działalnością B+R przedsiębiorstw, inwestycjami w MŚP oraz wzrost internacjonalizacji przedsiębiorstw uwzględnione zostały w Priorytecie 1. Dofinansowanie działań związanych z efektywnością energetyczną w mikro i małych przedsiębiorstwach uwzględniono w Priorytecie 2.

W 2025 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 1.5 Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (w formie voucherów) jako element systemu zachęt do działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej. Preferowane będzie wsparcie świadczenia usług w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji, gospodarki obiegu zamkniętego oraz gospodarki niskoemisyjnej. Nabór zaplanowano na II kw. 2025 r.

Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027

W województwie warmińsko-mazurskim przedsiębiorstwa znajdą wsparcie dla projektów związanych z infrastrukturą i pracami B+R, innowacjami rozwojowymi, czy też umiędzynarodawianiem (w ramach Priorytetu 1), a także poprawą efektywności energetycznej (w ramach Priorytetu 2).

W 2025 r., zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów wniosków, nie zaplanowano jednak konkursów dla przedsiębiorstw.

Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027

Priorytet 1 przewiduje wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw, infrastruktury, oprogramowania, systemów informatycznych stacjonarnych i chmurowych oraz nowoczesnych zasobooszczędnych technologii, sprzyjających zwiększeniu automatyzacji i robotyzacji w przedsiębiorstwach. Priorytet 2 uwzględnia natomiast wsparcie ekologicznych procesów produkcyjnych oraz efektywnego wykorzystywania zasobów w przedsiębiorstwach, w tym w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE.

W 2025 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach – wsparcie inwestycji MŚP w zakresie dostosowywania do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych oraz tworzenia nowych miejsc pracy, cyfryzacji i internacjonalizacji. Nabór dedykowany przedsiębiorcom z subregionu Wielkopolski Wschodniej, zaplanowany na I kw. 2025 r.

Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027

Przedsiębiorcy wsparcia powinni szukać w ramach Priorytetu 1, gdzie wspierana będzie działalność innowacyjna i badawcza firm, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, działalność eksportowa oraz w ramach Priorytetu 2 w zakresie dofinansowania projektów mających na celu poprawę efektywności energetycznej.

W 2025 r. planowane są następujące nabory:

  • Działanie 2.2 Innowacje w efektywności energetycznej. Nabór zaplanowany na II kw. 2025 r.
  • Działanie 2.11 Innowacje w OZE. Nabór zaplanowany na II kw. 2025 r.
  • Działanie 2.22  Innowacje w gospodarce obiegu zamkniętego. Nabór zaplanowany na II kw. i III kw. 2025 r.

Uwaga: powyższe zestawienie nie zawiera konkursów dla przedsiębiorstw realizujących cele publiczne.

Na rok 2025 przewidziano całkiem sporo różnego rodzaju dotacji dla firm. Przedsiębiorstwa, dzięki środkom z funduszy UE, będą mogły przede wszystkim rozwijać swoją działalność badawczo-rozwojową, zintensyfikować ekspansję zagraniczną oraz zainwestować w cyfryzację, robotyzację i automatyzację.

Czytaj więcej: Dotacje dla firm dostępne w 2024 r.

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Dotacje dla firm

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Pole zawiera niedozwolone znaki

Nieprawidłowy format. Wprowadź twojadres@twojadomena.pl lub nr telefonu: XXXXXXXXX.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Artykuły z kategorii: Dotacje dla firm

Zobacz wszystkie