Zniesienie obowiązku przygotowania i publikacji informacji o realizacji strategii podatkowej
Z uzasadnienia do projektu ustawy zmieniającej wynika, że w przypadku gdy termin sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej, przypadać będzie po dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnicy będą zwolnieni z obowiązku sporządzania i podawania do publicznej wiadomości takich informacji. Uchwalenie przepisów planowane jest na II kwartał 2025 r.
Jak podkreśliło jednak MF, uchylenie przepisu nie spowoduje zniesienia z mocą wsteczną obowiązku przedkładania informacji w odniesieniu do obowiązków, których termin wykonania upłynął przed dniem ich uchylenia.
Czym jest i kogo dotyczy informacja o realizowanej strategii podatkowej
Warto przypomnieć, że obowiązek przygotowywania oraz publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej został wprowadzony w 2021 r. Zgodnie z art. 27c ust. 1 Ustawy CIT, wskazane przepisami grupy podatników są zobowiązane do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy. Dotyczy to przedsiębiorstw, których przychody przekroczyły w ubiegłym roku 50 mln euro, oraz podatkowych grup kapitałowych bez względu na wielkość przychodów. Jak wynika z obecnego brzmienia przedmiotowego przepisu, w informacji o strategii należy wskazać m.in. dane dotyczące:
- stosowanych procedur i procesów wykonywania obowiązków podatkowych,
- liczby przekazanych informacji o schematach podatkowych (MDR),
- transakcji z podmiotami powiązanymi,
- rozliczeń w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową,
- planowanych lub podejmowanych działań restrukturyzacyjnych, złożonych wniosków o wydanie interpretacji podatkowej czy wiążącej informacji stawkowej (WIS),
– z wyłączeniem informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.
Goole news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Planowane zniesienie obowiązku sporządzenia i publikacji informacji o realizacji strategii podatkowej może wpłynąć na przekierowanie działań podatników na ustalenie procesów dla wszystkich istotnych rozliczeń podatkowych. Nadal bowiem warto posiadać strategię podatkową (jako dokument wewnętrzny firmy) oraz inne formalne procedury odpowiednio dokumentujące te procesy. Pozwala to na dochowanie należytej staranności w rozliczeniach podatkowych, a tym samym również minimalizację ryzyka podatkowego.