Nowelizacją przepisów unijnych od 1 stycznia 2020 r. zaostrzono regulacje dotyczące dokumentowania przez przedsiębiorców WDT, aby dostawę wykazać ze stawką 0%. Wprowadzenie rygorystycznych wymogów i obowiązek bezpośredniego stosowania nowych przepisów przyczyniły się do powstania szeregu wątpliwości. Biorąc pod uwagę powyższe przedstawiamy podejście organów podatkowych w tym zakresie.
Podsumowanie
- Od 1 stycznia 2020 r. – również w Polsce - obowiązuje Rozporządzenie wykonawcze Rady 2018/1912 do Dyrektywy 2006/112/WE.
- Nowe wymogi zostały wprowadzone rozporządzeniem, co z kolei powoduje, iż regulacje te wiążą w całości i powinny być bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich bez konieczności implementacji do krajowego porządku prawnego.
- Jednak zgodnie z obecnym stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe (w tym również Komisję Europejską) istnieje możliwość stosowania stawki 0% w sytuacjach niespełnienia warunków wynikających z przepisów unijnych.
Od 1 stycznia 2020 r. na mocy Rozporządzenia obowiązuje domniemanie (które może zostać przez organ podatkowy obalone), że towary będące przedmiotem WDT zostały przemieszczone pomiędzy dwoma krajami UE (w Polsce dostawa może korzystać ze stawki 0%), jeżeli podatnik dokonujący WDT posiadać będzie co najmniej dwa niebędące ze sobą w sprzeczności dowody, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem i niezależne od sprzedawcy i nabywcy. Dokładniej o wymaganych dowodach w naszym poprzednim artykule „Stawka 0% dla WDT – nowe wymogi od 1 stycznia 2020 r.”
Nie wykluczono, iż w praktyce gospodarczej pozyskanie ww. dowodów może okazać się wyzwaniem trudnym do zrealizowania. Oprócz tego innym zmartwieniem podatników jest brak precyzyjnego określania czy po 1 stycznia 2020 r. krajowe regulacje w zakresie stosowania stawki 0% dla VAT wymienione w Ustawie VAT nadal będą miały zastosowanie?
Stanowisko organów podatkowych
Powyższe wątpliwości spowodowały, iż część podatników wystąpiła z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową w celu zabezpieczenia swoich rozliczeń. Stanowisko prezentowane przez organy podatkowe w tym zakresie daje szansę podatnikom na stosowanie przepisów krajowych w celu potwierdzenia opodatkowania dostaw wewnątrzwspólnotowych stawką 0%.
Organy podatkowe stoją bowiem na stanowisku, iż posiadanie wyłącznie dokumentów wskazanych w przepisach krajowych również nie wyłącza możliwości zastosowania stawki 0% w transakcjach WDT. Jak podkreśla Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.50.2020.1.PJ:
Stanowisko prezentowane przez organy podatkowe potwierdza możliwość stosowania stawki 0% w sytuacjach niespełnienia warunków wynikających z przepisów unijnych. A zatem, podatnicy posiadający dowody określone w krajowych przepisach, co do zasady mogą stosować stawkę 0% dla transakcji WDT.
Obecnie prezentowane stanowisko jest korzystne dla podatników. W przypadku dokonywania znaczących ilości transakcji wewnątrzwspólnotowych po 1 stycznia 2020 r., warto jednak rozważyć wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, która zabezpieczy rozliczenia podatkowe.
AUTOR: Darya Lukouskaya