Pomimo poważnych przeszkód geopolitycznych oraz finansowych, globalny rynek fuzji i przejęć w IV kwartale 2022 r. będzie charakteryzowała relatywnie wysoka aktywność w porównaniu do przeszłych okresów.
Podsumowanie:
- Motorem wzrostu rynku fuzji i przejęć w najbliższych kwartałach będzie kapitał prywatny.
- Poziom zaufania inwestorów do regionu Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje wysoki, mimo wojny w Ukrainie.
Pomimo powszechnej niepewności rynek M&A będzie rosnąć napędzany przez kapitał prywatny. Istnieje wiele funduszy private equity, inwestujących w różne sektory gospodarki, które w drugiej połowie 2022 roku oraz w roku 2023 będą dysponowały ogromnymi środkami.
Kapitał prywatny – gdzie może być wykorzystywany
Spodziewamy się, że kapitał prywatny będzie wykorzystywany zarówno na rynku kapitałowym jak i dłużnym transakcji. Z Przeszkodą w realizacji scenariusza wzrostowego może być jednak fakt, że finansowanie dłużne stanie się o wiele droższe lub niedostępne dla tych, którzy częściowo zamierzają finansować swoje transakcje długiem.
W przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, niezależnie od krótkoterminowych turbulencji spowodowanych wojną w Ukrainie, poziom zaufania inwestorów do siły regionu pozostaje wysoki w perspektywie średnio- i długoterminowej, a rynek fuzji i przejęć jest nadal aktywny.
Ważny fragment
Źródłem kapitału przeznaczanego na transakcje, a tym samym motorem wzrostu rynku fuzji i przejęć w regionie, będzie private equity. Jeszcze kilka lat temu fundusze private equity odpowiadały za około 1/3 całkowitej wartości transakcji fuzji i przejęć, natomiast obecnie jest to już połowa.
Widzimy jednak, że nie tylko fundusze private equity, ale także inne podmioty z regionu Europy Środkowo-Wschodniej pozostają i będą zaangażowane w transakcje M&A. Mimo niepokojów, zainteresowaniem cieszą się m.in. kraje bałtyckie, a wśród branż wyróżnia się sektor TMT (telekomunikacja, media, technologie). Cyfrowa adaptacja nowych technologii, mająca charakter post-pandemiczny, utrzymuje branżę TMT na szczycie pod względem wydatków na fuzje i przejęcia – inwestycje M&A w tym obszarze odpowiadają za ¼ wolumenu oraz 1/3 wartości wszystkich transakcji przeprowadzonych w 2022 r.
Wzrost w branży FMCG
Znaczący wzrost można zaobserwować również w branży FMCG. Wiele funduszy koncentruje się bowiem na bardziej tradycyjnych obszarach gospodarki, ponieważ wyceny w sektorze TMT mogą wydawać się zbyt wysokie, a sama branża nieprzewidywalna.
Rynek fuzji i przejęć, także w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozostaje względnie odporny na zawirowania geopolityczne i rynkowe. Dlatego spodziewamy się wzrostu wartości transakcji w kolejnych kwartałach, napędzanego głównie kapitałem prywatnym.
Artykuł stanowi tłumaczenie materiału jaki ukazał się w raporcie „CEE Expert Report. 2H2022” opublikowanym przez spółkę Fordata.